Sections

Weather Forecast

Close

Park Rapids boys capture runner-up honors at Perham

Park Rapids' Max Crist placed third in the 300-meter hurdles in 47.86 and placed fourth in the 110-meter hurdles in 17.30 at the Perham Invitational on April 18. Vance Carlson / Enterprise

The Park Rapids boys track and field team scored points in 15 of the 16 events to capture runner-up honors at the Perham Invitational on Thursday, April 18.

Spencer Fritze, Avery Wolff and the 4 x 100-meter relay team turned in winning efforts as the Panthers compiled 127 points. Perham claimed the team title with 140 points in this seven-team meet, which didn't hold the long jump and triple jump.

Fritze cleared 11 feet to win the pole vault and Wolff cleared 5 feet, 8 inches to take first in the high jump. Josiah May, Chris Day, Spencer Fritze and Zach Fritze clocked a winning time of 47.88 in the 4 x 100 relay and clocked a 1:41.60 to place third in the 4 x 200 relay.

Also scoring points for the Panthers were May in the 100 (sixth in 12.02); Kolby Brandt (third in 57.22) and Brian Karkinen (sixth in 59.06) in the 400; Lane Monaghan (second in 2:11.50), Kaleb Stearns (third in 2:13.00) and Skylar Hagen (fourth in 2:15.40) in the 800; Seth Breitweser in the 1,600 (second in 4:56.44); Keegan Moses in the 3,200 (second in 11:17.00); Max Crist in the 110 hurdles (fourth in 17.30) and 300 hurdles (third in 47.86); Dawson Dahring in the 300 hurdles (sixth in 49.12); Monaghan, Stearns, Day and Breitweser in the 4 x 400 relay (third in 3:50.31); Brandt, Stearns, Breitweser and Monaghan in the 4 x 800 relay (third in 9:08.68); Jerry Engst in the pole vault (third at 9 feet); Payton Hill (fourth at 40-0.50) and Jacob Stewart (fifth at 38-0) in the shot put; and Hill in the discus (third at 114-7).

In the girls meet, Park Rapids used Hannah Morgan's winning time of 27.53 in the 200 and a first-place time of 53.34 in the 4 x 100 relay to compile 67 points for fourth place. Perham took first with 176.50 points.

Also placing for the Panthers were Jada Renneberg in the 800 (fourth in 2:43.80), Kendra Scholz in the 300 hurdles (fourth in 52.08), the 4 x 200 relay team (second in 1:52.34), the 4 x 400 relay team (fourth in 4:25.06), the 4 x 800 relay team (second in 10:47.62), Paige Johnson in the high jump (third at 4-10), Savana Damar in the pole vault (fourth at 7 feet) and Kamree Carlson in the shot put (second at 33-8.50).

United North Central used Tyler Shepersky's winning times of 2:31.17 in the wheelchair 800 and 5:09.47 in the wheelchair 1,600 to finish fifth with 48 points. Zach Floyd took second in the 200 in 23.82 and 400 in 55.03 and was fourth in the 100 in 11.84 while Rashad Lincoln was the runner-up in the 100 in 11.58 to round out the team scoring for the Warriors.

Annika Aho's winning time of 12.78 in the 100 and Gabby Hrdlicka's third-place time of 51.91 in the 300 hurdles led the UNC girls to sixth place with 18 points. UNC also placed sixth in both the 4 x 200 relay and 4 x 800 relay.

Boys team scores: Perham 140, Park Rapids 127, Frazee 84, Ottertail Central 77, United North Central 48, Barnesville 35, Rothsay 4.

Individual results

100 dash: 1, Morgan, Barnesville, 11.50. 2, Lincoln, UNC, 11.58. 4, Floyd, UNC, 11.84. 6, May, PR, 12.02.

200 dash: 1, VanErp, OTC, 23.53. 2, Floyd, UNC, 23.82.

400 dash: 1, Belka, Perham, 54.66. 2, Floyd, UNC, 55.03. 3, K. Brandt, PR, 57.22. 6, Karkinen, PR, 59.06.

800 wheelchair run: 1, Shepersky, UNC, 2:31.17.

800 run: 1, Anderson, Perham, 2:08.95. 2, Monaghan, PR, 2:11.50. 3, Stearns, PR, 2:13.00. 4, Hagen, PR, 2:15.40.

1,600 run: 1, O'Hara, Perham, 4:45.33. 2, Breitweser, PR, 4:56.44.

1,600 wheelchair run: 1, Shepersky, UNC, 5:09.47.

3,200 run: 1, Hespe, Perham, 11:09.76. 2, Moses, PR, 11:17.00.

110 hurdles: 1, Geifer, Frazee, 15.10. 4, Crist, PR, 17.30.

300 hurdles: 1, Geifer, Frazee, 43.81. 3, Crist, PR, 47.86. 6, Dahring, PR, 49.12.

4 x 100 relay: 1, Park Rapids (May, Day, S. Fritze, Z. Fritze), 47.88.

4 x 200 relay: 1, Perham, 1:38.21. 3, Park Rapids (May, Day, S. Fritze, Z. Fritze), 1:41.60.

4 x 400 relay: 1, Perham, 3:42.89. 3, Park Rapids (Monaghan, Stearns, Day, Breitweser), 3:50.31.

4 x 800 relay: ,1 Perham, 8:28.94. 3, Park Rapids (K. Brandt, Stearns, Breitweser, Monaghan), 9:08.68.

High jump: 1, Wolff, PR, 5-8.

Pole vault: 1, S. Fritze, PR, 11-0. 3, Engst, PR, 9-0.

Shot put: 1, P. Hill, PR, 40-0.50. 5, Stewart, PR, 38-0.

Discus: 1, Kostynick, Perham, 130-3. 3, P. Hill, PR, 114-7.

Girls team scores: Perham 176.50, Barnesville 105.50, Frazee 75, Park Rapids 67, Ottertail Central 53, United North Central 18.

Individual results

100 dash: 1, Aho, UNC, 12.78.

200 dash: 1, Morgan, PR, 27.53.

400 dash: 1, Schoenecker, Barnesville, 1:04.69.

800 run: 1, Rotz, Barnesville, 2:32.45. 4, Renneberg, PR, 2:43.80.

1,600 run: 1, Rotz, Barnesville, 5:50.00.

3,200 run: 1, Morris, Perham, 12:48.48.

100 hurdles: 1, Young, OTC, 17.41.

300 hurdles: 1, Johannsen, Frazee, 50.94. 3, G. Hrdlicka, UNC, 51.91. 4, Scholz, PR, 52.08.

4 x 100 relay: 1, Park Rapids, 53.34.

4 x 200 relay: 1, Frazee, 1:52.33. 2, Park Rapids, 1:52.34. 6, United North Central (Weaver, Aho, C. Hrdlicka, G. Hrdlicka), 1:58.33.

4 x 400 relay: 1, Perham, 4:20.14. 4, Park Rapids, 4:25.06.

4 x 800 relay: 1, Perham, 10:19.57. 2, Park Rapids, 10:47.62. 6, United North Central (Smith, Lehto, Warmbold, Aho), 11:41.99.

High jump: 1, Moore, Frazee, 5-0. 3, P. Johnson, PR, 4-10.

Pole vault: 1, Hokanson, Perham, 11-0. 4, Damar, PR, 7-0.

Shot put: 1, Ingebrand, Perham, 35-8.50. 2, Carlson, PR, 33-8.50.

Discus: 1, Charboneau, Perham, 97-9.