We see that you have javascript disabled. Please enable javascript and refresh the page to continue reading local news. If you feel you have received this message in error, please contact the customer support team at 1-833-248-7801.

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Cross Country: Park Rapids sweeps titles at Bagley Invitational

The Panthers win their first girls title, fourth boys title of the season.

JuliaHarmonBagley.JPG
Park Rapids' Julia Harmon (left) leads a pack of runners during the Bagley Invitational cross country meet on Tuesday, Sept. 20, 2022.
Vance Carlson / Park Rapids Enterprise
We are part of The Trust Project.

BAGLEY – Park Rapids ran away from the field to sweep the girls and boys titles at the Bagley Invitational cross country meet at Twin Pines Golf Course on Tuesday, Sept. 20.

Morgan Koppelman and Julia Harmon finished in the top 10 spots in leading the Park Rapids girls to their first title of the season. Koppelman completed the 5K course in 20:55 and Harmon finished eighth in 21:43 as the Panthers compiled 54 points to top the 20-team field. Perham’s JV squad was second with 63 points and Bemidji took third with 65 points.

Rounding out Park Rapids’ team score were Natalia Lopez (14th in 22:23), Madeline Brandt (20th in 22:55) and Sarah Hartung (29th in 23:19). Aleka London (30th in 23:20) and Embry Deshayes (49th in 25:03) completed the Panthers’ varsity squad.

United North Central placed fourth with 89 points led by Anjalie Aho’s runner-up time of 20:24. Bemidji’s Mia Hoffman led the way with a winning time of 20:18. Completing UNC’s team score were Elsa Komppa (23rd in 22:57), Joanna Lehto (24th in 22:57), Macie Josephson (28th in 23:13) and Mattea Smith (44th in 24:45). Miley Westberg (47th in 24:59) and Kaylee Westberg (50th in 25:04) completed the Warriors’ varsity team.

AdelineBjorklund.JPG
Nevis' Adeline Bjorklund approaches the home stretch during the Bagley Invitational on Tuesday, Sept. 20, 2022.
Vance Carlson / Park Rapids Enterprise

Nevis fielded an incomplete team with Adeline Bjorklund (25th in 23:08), Grace McNamee (71st in 26:42) and Emily Funk (72nd in 26:48) competing.

ADVERTISEMENT

Park Rapids ran away from the 22-team boys field with 19 points by having five runners finish in the top seven spots. Lake Park-Audubon was a distant second with 75 points. The Panthers, who took first for the fourth time in five meets, were rated No. 3 and LP-A was rated No. 15 in this week’s state Class A poll.

EphraimBervigBagley.JPG
Park Rapids' Ephraim Bervig leads a group of runners en route to a runner-up time of 16:59 at the Bagley Invitational on Tuesday, Sept. 20, 2022.
Vance Carlson / Park Rapids Enterprise

Noah Huot set the pace with a winning 5K time of 16:43. Ephraim Bervig was second in 16:59, Blaine Hensel took fourth in 17:19, Eli Bervig was fifth in 17:23 and Logan Maanum finished seventh in 17:30. Thomas Lopez (16th in 18:16) and Asher Bervig (21st in 18:45) completed Park Rapids’ varsity squad.

EvanPohlThomasLopeaBagley.JPG
Nevis' Evan Pohl (left) and Park Rapids' Thomas Lopez lead a pack of runners during the Bagley Invitational cross country meet on Tuesday, Sept. 20, 2022.
Vance Carlson / Park Rapids Enterprise

Nevis fielded an incomplete team with Evan Pohl placing 18th in 18:21 and Eli Peterson taking 20th in 18:40.

United North Central also had an incomplete squad with Riley Livingston (32nd in 19:40), Henry Hultburg (93rd in 23:39) and Wesley Hodge (96th in 23:50) running.

Girls team scores: Park Rapids 54, Perham JV 63, Bemidji 65, United North Central 89, International Falls 125, Warroad 154, West Marshall 159, Roseau/Badger-Greenbush-Middle River 209, Frazee 225, Ada-Borup-West 238. Incomplete teams: Nevis, Bagley/Fosston, Clearbrook-Gonvick, DNA Homeschool, East Grand Forks, Lake Park-Audubon, Lake of the Woods, Parkers Prairie, Pelican Rapids, Red Lake County Central.

Individual results

1, Mia Hoffman, Bemidji, 20:18. 2, Anjalie Aho, United North Central, 20:24. 3, Morgan Koppelman, Park Rapids, 20:55. 4, Regan DeWitt, Bemidji, 20:58. 5, Carlota Lopez Santamarina, Bagley, 21:04. 8, Julia Harmon, Park Rapids, 21:43. 14, Natalia Lopez, Park Rapids, 22:23. 20, Madeline Brandt, Park Rapids, 22:55. 23, Elsa Komppa, United North Central, 22:57. 24, Joanna Lehto, United North Central, 22:57. 25, Adeline Bjorklund, Nevis, 23:08. 28, Macie Josephson, United North Central, 23:08. 29, Sarah Hartung, Park Rapids, 23:19. 30, Aleka London, Park Rapids, 23:20. 44, Mattea Smith, United North Central, 24:45. 47, Miley Westberg, United North Central, 24:59. 49, Embry Deshayes, Park Rapids, 25:03. 50, Kaylee Westberg, United North Central, 25:04. 71, Grace McNamee, Nevis, 26:42. 72, Emily Funk, Nevis, 26:48. JV: Brianna George, United North Central, 25:34; Alessia Harmon, Park Rapids, 26:35; Breanna DeBlieck, Park Rapids, 28:21.

Boys teams scores: Park Rapids 19, Lake Park-Audubon 75, Bemidji 117, East Grand Forks 129, Pelican Rapids 133, Perham JV 166, Roseau/Badger-Greenbush-Middle River 187, Warroad 192, Frazee 208, Parkers Prairie 230, West Marshall 320, Red Lake County Central 324. Incomplete teams: Nevis, United North Central, Ada-Borup-West, Bagley/Fosston, Cass Lake-Bena, Clearbrook-Gonvick, Dilworth-Glyndon-Felton, DNA Homeschool, International Falls, Lake of the Woods.

Individual results

1, Noah Huot, Park Rapids, 16:43. 2, Ephraim Bervig, Park Rapids, 16:59. 3, Taylor Johnson, Lake Park-Audubon, 17:15. 4, Blaine Hensel, Park Rapids, 17:19. 5, Eli Bervig, Park Rapids, 17:23. 7, Logan Maanum, Park Rapids, 17:30. 16, Thomas Lopez, Park Rapids, 18:16. 18, Evan Pohl, Nevis, 18:21. 20, Eli Peterson, Nevis, 18:40. 21, Asher Bervig, Park Rapids, 18:45. 32, Riley Livingston, United North Central, 19:40. 93, Henry Hultberg, United North Central, 23:39. 96, Wesley Hodge, United North Central, 23:50. JV: Damien Dejarlais, Park Rapids, 20:13; Jayson Ward, Park Rapids, 20:37; Jarrett Galzki, Park Rapids, 20:40; Isaac Bessler, Nevis, 21:07; Pierce DeBlieck, Park Rapids, 21:16; Nolan Eckmann, Park Rapids, 21:27; Spencer Lindow, Nevis, 21:34; Cameron Runyan, Park Rapids, 21:38; Sean Ward, Park Rapids, 23:04; Castle London, Park Rapids, 23:24; Leo Kaufenberg, Park Rapids, 23:35; Aidan Yliniemi Hensel, Park Rapids, 24:00; Josh Conway, Park Rapids, 25:19; Kamron Hagen, Park Rapids, 26:21.

RELATED STORIES
Nevis' Jade Rypkema wins the girls 5K race while the Panthers' Blaine Hensel sets the pace in the boys 5K race at Headwaters Golf Club.

1982 Dawson-Boyd High School graduate
1987 Moorhead State University graduate
Sports reporter for Park Rapids Enterprise since 1987
What to read next
The Park Rapids golfer wins the girls age 10-11 division during a Regional Qualifying event at Colorado's Castle Pines Golf Club.
The Tigers get shut out 30-0 in their homecoming game.
Staples-Motley and Perham defeat the Panthers.
The Panthers were held to 43 yards in offense in a 50-0 loss.