Park Rapids’ Lydia Kantonen claimed the individual title while United North Central claimed the team title in the girls race at Tuesday’s Bagley/Fosston Invitational cross-country meet.

     Kantonen covered the 4,000-meter course in a winning time of 15:52 while UNC led the 18-team field with 83 points. Pequot Lakes was second with 95 points while Park Rapids took third with 109 points.

Newsletter signup for email alerts

     Leading UNC to the title were Alyssa Peterson (fifth in 16:19), Annika Aho (12th in 16:56), Anna Olson (19th in 17:28), Andrea Korvela (22nd in 17:38) and Megan Hendrickson (25th in 17:51).

     Following Kantonen for the Panthers were Megan Olson (ninth in 16:39), Kendra Coborn (18th in 17:28), Whitney Steffel (32nd in 18:12) and Kinley Nordin (50th in 19:05).

     In the boys race, Park Rapids finished eighth with 227 points while UNC was 14th with 312 points. Pelican Rapids topped the 21-team field with 62 points.

     Leading the Panthers were Tyler Breitweser (37th in 19:14), Adam Jacobi (39th in 19:15), Alex Boyd (54th in 19:51), Jack Christenson (55th in 19:58) and Will Pickar (65th in 20:24).

     For UNC, Joseph Keranen (53rd in 19:48), Steven Koons (66th in 20:28), Sterling Crabb (74th in 20:48), Anthony Wurdock (78th in 21:10) and Ryan Spadgenske (85th in 21:29) comprised the team score.

     Staples-Motley’s Stephen Plopper led the field by covering the 5,000-meter course in 17:18.

     In the girls junior varsity race, Alex Kirlin (14th in 19:59) and Nicole Eischens (21st in 20:23) competed for the Panthers.

 

Girls team scores: United North Central 83, Pequot Lakes 95, Park Rapids 109, Roseau 116, International Falls 168, Bagley/Fosston 169, Thief River Falls 205, Bemidji 241, East Grand Forks 244, Wadena-Deer Creek 259, Warroad 260, Staples-Motley 260, Stephen-Argyle 265, Pelican Rapids 270. Incomplete teams: Hawley/Ulen-Hitterdal, Lake Park-Audubon, Lake of the Woods, New York Mills

 

Individual results

1, Lydia Kantonen, PR, 15:52. 2, Ellie Nelson, Ros, 15:53. 3, Madeline Huglen, Ros, 15:55. 4, Marissa Carlson, BF, 16:12. 5, Alyssa Peterson, UNC, 16:19. 9, Megan Olson, PR, 16:39. 12, Annika Aho, UNC, 16:56. 18, Kendra Coborn, PR, 17:28. 19, Anna Olson, UNC, 17:28. 22, Andrea Korvela, UNC, 17:38. 25, Megan Hendrickson, UNC, 17:51. 26, Jen Stifter, UNC, 17:53. 32, Whitney Steffel, PR, 18:12. 43, Erin Olson, UNC, 18:44. 50, Kinley Nordin, PR, 19:05. 54, Madison Steffel, PR, 19:22. 56, Abby Mueller, PR, 19:26.

 

Boys team scores: Pelican Rapids 62, Bemidji 69, Roseau 84, Pequot Lakes 126, Hawley/Ulen-Hitterdal 143, Perham 163, Wadena-Deer Creek 222, Park Rapids 227, Staples-Motley 233, International Falls 242, Pine River-Backus 245, Warroad 293, Thief River Falls 310, United North Central 312, Stephen-Argyle 446. Incomplete teams: Bagley/Fosston, New York Mills, East Grand Forks, Lake of the Woods, Laporte, Trek North.

 

Individual results

1, Stephen Plopper, SM, 17:18. 2, Weston Nelson, Ros, 17:19. 3, Erik Lynnes, Pelican, 17:31. 4, Dylan Olson, HUH, 17:50. 5, Samuel Cruz, Pelican, 17:53. 37, Tyler Breitweser, PR, 19:14. 39, Adam Jacobi, PR, 19:15. 53, Joseph Keranen, UNC, 19:48. 54, Alex Boyd, PR, 19:51. 55, Jack Christenson, PR, 19:58. 65, Will Pickar, PR, 20:24. 66, Steven Koons, UNC, 29:28. 74, Sterling Crabb, UNC, 20:48. 78, Anthony Wurdock, UNC, 21:10. 85, Ryan Spadgenske, UNC, 21:29. 97, Cameron Ziegler, UNC, 22:16. 104, Darien Simon, PR, 22:52. 105, Calvin Taylor, UNC, 22:53.