Sections

Weather Forecast

Close

Steffel, Moses lead Panthers at Bagley

Whitney Steffel and Keegan Moses led the Park Rapids cross-country teams to a pair of 11th-place finishes at Tuesday's Bagley Invitational at Twin Pines Golf Course.

Steffel covered the 5K course in 22:15 to finish 23rd overall as the Park Rapids girls compiled 230 points in this 26-team meet. Rounding out the Panthers' team score were Holly Johnson (26th in 22:25), Haley Pickar (30th in 22:33), Julia Harmon (87th in 26:12) and Karen Valencia (106th in 33:51).

Annika Aho finished sixth overall in 20:53 as United North Central finished fifth in the team standings with 154 points. Karrin Lehto (21st in 22:12), Anita Lehto (38th in 22:55), Maria Isaacson (57th in 23:55) and Lora Isaacson (62nd in 24:09) completed the Warriors' team score.

Jerzie Finstad of Thief River Falls led the 106-runner field with a winning time of 20:01 while East Grand Forks claimed the team title with 79 points.

In the boys 5K race, Moses clocked a time of 18:34 to finish 24th overall in leading Park Rapids to 297 points. Also running varsity for the Panthers were Seth Breitweser (44th in 19:08), Will Pickar (85th in 20:22), Gabe Bagstad (94th in 20:36), Kaleb Stearns (98th in 20:42), Sam Warne (99th in 20:45), Ashton Clark (103rd in 20:48) and Owen Wagner (126th in 22:42).

Nevis' Michael Gunn was 39th in 19:01.

Emmet Anderson led the field of 138 runners with a winning time of 16:38 in leading Staples-Motley to the team title with 67 points.

Girls team scores: East Grand Forks 79, Perham 105, Staples-Motley 124, Thief River Falls 136, United North Central 154, Lake Park-Audubon 159, Dilworth-Glyndon-Felton 185, Pequot Lakes 196, Warroad 198, Wadena-Deer Creek 226, Park Rapids 230, Frazee 276, Ada-Borup/Norman County West 280, Roseau 295. Incomplete teams: Bagley, Cass Lake, Clearbrook-Gonvick, Crookston, Hawley, International Falls, Lake of the Woods, Laporte, New York Mills, Pelican Rapids, Pine River-Backus, West Marshall.

Individual results

1, Jerzie Finstad, Thief River Falls, 20:01. 2, Lily Peterson, Lake Park-Audubon, 20:05. 3, Kira Sweeney, Staples-Motley, 20:12. 4, Ellie Morgan, Frazee, 20:36. 5, Ashley Hokanson, Perham, 20:46. 6, Annika Aho, UNC, 20:53. 21, Kaarin Lehto, UNC, 22:12. 23, Whitney Steffel, Park Rapids, 22:15. 26, Holly Johnson, Park Rapids, 22:25. 30, Haley Pickar, Park Rapids, 22:33. 38, Anita Lehto, UNC, 22:55. 57, Maria Isaacson, UNC, 23:55. 62, Lora Isaacson, UNC, 24:09. 87, Julia Harmon, Park Rapids, 26:12. 106, Karen Valencia, Park Rapids, 33:51. JV: Maddie Thene, UNC, 25:07; Rachael Smith, UNC, 25:56; Maddie Bullock, UNC, 26:37; Erin Olson, UNC, 27:41; Lydia Bjorklund, Nevis, 28:47; Tori Carrier, Nevis, 30:03; Lydia Isaacson, UNC, 30:26.

Boys team scores: Staples-Motley 67, Ada-Borup/Norman County West 77, International Falls 112, Wadena-Deer Creek 130, Dilworth-Glyndon-Felton 158, Bemidji 184, Pequot Lakes 190, Frazee 201, Roseau 228, Thief River Falls 231, Park Rapids 297, Hawley 298, Bagley 341, Warroad 347, Pine River-Backus 417, Lake Park-Audubon 434, New York Mills 457. Incomplete teams: Cass Lake, Clearbrook-Gonvick, Crookston, East Grand Forks, Lake of the Woods, Nevis, Pelican Rapids, Perham, West Marshall.

Individual results

1, Emmet Anderson, Staples-Motley, 16:38. 2, Ben Andringa, Crookston, 17:12. 3, Christian Sterton, Ada-Borup, 17:14. 4, Linaes Whiting, Bemidji, 17:34. 5, Tyson Mahar, East Grand Forks, 17:41. 24, Keegan Moses, Park Rapids, 18:34. 39, Michael Gunn, Nevis, 19:01. 44, Seth Breitweser, Park Rapids, 19:08. 85, Will Pickar, Park Rapids, 20:22. 94, Gabe Bagstad, Park Rapids, 20:36. 98, Kaleb Stearns, Park Rapids, 20:42. 99, Sam Warne, Park Rapids, 20:45. 103, Ashton Clark, Park Rapids, 20:48. 126, Owen Wagner, Park Rapids, 22:42. JV: Luke Brownell, UNC, 19:37; Lyle Brownell, UNC, 19:42; Joel Isaacson, UNC, 19:58; Eddie Salmen, UNC, 20:33; Jack Pietila, UNC, 21:00; Christian Johnson, UNC, 21:28; Abram Josephson, UNC, 21:50; Dylan Spain-Brist, Nevis, 24:54.

Advertisement