Sections

Weather Forecast

Close

NOAA Special Weather Statement: Critical fire conditions

Park Rapids boys capture subsection title

Zach Fritze anchored Park Rapids' 4 x 100-meter and 4 x 200-meter relay teams at Thursday's Subsection 8-29A meet at Walker. Vance Carlson / Enterprise

Six winning efforts and five runner-up finishes led the Park Rapids boys track and field team to the title at Thursday’s Subsection 8-29A meet at Walker.

Those performances helped the Panthers compile 177.50 points to top the eight-team field. Clearbrook-Gonvick finished second with 143 points while Walker-Hackensack-Akeley was third with 128 points.

Matt Benson, Seth Breitweser, Jack Christenson and Adam Jacobi opened the running events by winning the 4 x 800-meter relay in 8:33.31.

Kolby Brandt won the 400 dash in 54.51, Eli Bessman led the field in the 300 hurdles in 46.00 and Christenson took first in the 800 run in 2:08.78 before Brandt, Christenson, Bryce James and Breitweser closed the running events with a winning time of 3:45.05 in the 4 x 400 relay.

Spencer Fritze took first in the pole vault by clearing 11 feet, 6 inches to lead the Panthers in the field events.

Adding runner-up showings were Preston Renneberg in the 1,600 in 5:01.14; Josiah May, Kole Gieseke, Spencer Fritze and Zach Fritze in the 4 x 100 relay in 47.62; Max Crist in the 300 hurdles in 46.43; Breitweser in the 800 in 2:09.38; and Jacobi in the 3,200 in 10:31.57.

Also earning automatic berths to the Section 8A meet by placing third were Crist in the 110 hurdles (17.86), Zach Fritze in the 200 (24.81), Jake Reish in the high jump (5-10) and Kaleb Carlson in the pole vault (10-6). Placing fourth and also advancing to the section meet were Bessman in the 110 hurdles (20.59), Lane Monaghan in the 1,600 (5:06.91) and Keegan Moses in the 3,200 (11:05.13).

Bagley will host the Section 8A meet Saturday.

Team scores: Park Rapids 177.50, Clearbrook-Gonvick 143, Walker-Hackensack-Akeley 128, Bagley 99.50, Northome-Kelliher/Blackduck 51, Nevis 46, Lake of the Woods 31, TrekNorth 13.Individual results4 x 800 relay: 1, Park Rapids (Mat. Benson, Breitweser, Christenson, Jacobi), 8:33.31. 2, Walker-Hackensack-Akeley, 9:09.01.110 hurdles: 1, Tinnes, N, 15.97. 2, Alto, WHA, 16.69. 3, Crist, PR, 17.86. 4, Bessman, PR, 20.59.100 dash: 1, Henry, N, 11.94. 2, Bakke, CG, 12.26. 3, Hamnes, CG, 12.33. 4, Neal, WHA, 12.43. 5, May, PR, 12.49. 8, S. Fritze, PR, 12.77. 11, H. Brandt, PR, 13.25.4 x 200 relay: 1, Clearbrook-Gonvick, 1:35.28. 2, Nevis (Tinnes, Schmidt, Wormley, Henry), 1:37.38. 4, Park Rapids (May, Gieseke, S. Fritze, Z. Fritze), 1:39.13.1,600 run: 1, Stueven, NKB, 4:47.44. 2, Renneberg, PR, 5:01.14. 3, Klisch, B, 5:01.79. 4, Monaghan, PR, 5:06.91. 5, McNamee, N, 5:08.31. 9, Warne, PR, 5:31.18. 12, Bjorklund, N, 5:49.65. 13, Lewis, N, 5:51.15.
4 x 100 relay: 1, Nevis (Tinnes, Schmidt, Wormley, Henry), 46.86. 2, Park Rapids (May, Gieseke, S. Fritze, Z. Fritze), 47.62.400 dash: 1, K. Brandt, PR, 54.51. 2, Nelson, WHA, 54.91. 3, Hubbard, CG, 55.12. 4, Fahey, NKB, 55.25. 7, Mat. Benson, PR, 58.01. 9, Stearns, PR, 58.42.300 hurdles: 1, Bessman, PR, 46.00. 2, Crist, PR, 46.43. 3, Retke, WHA, 47.99. 4, Hansen, WHA, 50.36. 8, Etter, PR, 55.83.800 run: 1, Christenson, PR, 2:08.78. 2, Breitweser, PR, 2:09.38. 3, Stai, B, 2:09.67. 4, Oleson, LOW, 2:11.90. 5, James, PR, 2:12.61.200 dash: 1, Dorman, CG, 23.83. 2, Wangstad, B, 24.74. 3, Z. Fritze, PR, 24.81. 4, Thorson, B, 24.89. 9, Schmidt, N, 25.70. 10, Gieseke, PR, 26.00. 13, Wormley, N, 26.83. 14, Stearns, PR, 26.83.3,200 run: 1, Stueven, NKB, 10:29.01. 2, Jacobi, PR, 10:31.57. 3, Dykstra, LOW, 11:02.73. 4, Moses, PR, 11:05.13. 5, Gunn, N, 11:09.28. 8, Van Batavia, PR, 12:30.52.4 x 400 relay: 1, Park Rapids (K. Brandt, Christenson, James, Breitweser), 3:45.05. 2, Bagley, 3:49.76.High jump: 1, Dorman, CG, 5-10. 2, Hubbard, CG, 5-10. 3, J. Reish, PR, 5-10. 4, Sea, WHA, 5-4. 5 (tie), Wolff, PR, 5-4. 9, McNamee, N, 4-9.Long jump: 1, Alto, WHA, 20-1.50. 2, Hubbard, CG, 19-7.25. 3, Ehlers, CG, 18-8. 4, Lykins, B, 18-2.25. 8, J. Reish, PR, 17-2.75. 10, Crist, PR, 16-2. 15 (tie), S. Reish, PR, and Pyburn, N, 12-8.25.Shot put: 1, Dahl, CG, 44-0.50. 2, Bennett, CG, 42-2.50. 3, Nelson, CG, 40-9. 4, Phillips, WHA, 38-7. 7, Graham, PR, 35-11. 9, Mat. Benson, PR, 35-5.25. 15, Soderberg, PR, 30-2.Pole vault: 1, S. Fritze, PR, 11-6. 2, Alto, WHA, 11-6. 3, Carlson, PR, 10-6. 4, Snobl, B, 10-0. 5, Engst, PR, 9-6.Triple jump: 1, Dorman, CG, 40-11.75. 2, Widman, WHA, 38-4.75. 3, Lykins, B, 36-6.75. 4, Ehlers, CG, 36-1.75. 5, J. Reish, PR, 35-10.50. 7, Bessman, PR, 33-9.75. 8, Engst, PR, 33-0. 13, Pyburn, N, 26-1.Discus: 1, Link, WHA, 119-0. 2, Bennett, CG, 116-0. 3, Seifert, B, 111-3. 4, Dahl, CG, 109-0. 6, Mat. Benson, PR, 103-2. 9, Wolff, PR, 89-6. 15, Mar. Benson, PR, 71-8.
Advertisement
randomness