Sections

Weather Forecast

Close

NOAA Special Weather Statement: Critical fire conditions

Warriors finish third at Milaca Mega Meet

Annika Aho's top-20 finish led the United North Central girls cross-country team to third place in the Class A division of Saturday's Milaca Mega Meet.

Aho covered the 5K course in 21:29 as the Warriors compiled 180 points to trail only West Central Area's 132 points and Canby's 162 points in this 31-team meet.

Kate Hendrickson (36th in 22:27), Kaarin Lehto (39th in 22:35), Gabby Hrdlicka (57th in 23:39) and Anita Lehto (62nd in 23:52) rounded out UNC's team score. Maria Isaacson (88th in 24:24) and Lora Isaacson (117th in 25:00) also ran varsity for the Warriors.

Mesabi East's Ava Hill led the pack with a winning time of 18:57.

Nevis' Lydia Bjorklund (219th in 30:32) and Tori Carrier (221st in 30:38) also ran in the girls Class A meet. There were 238 runners in this race.

Several other runners from UNC and Nevis competed in the junior varsity, 10th grade, 9th grade, 8th grade and 7th grade races.

Girls Class A team scores: West Central Area 132, Canby 162, United North Central 180, Heritage Christian Academy 214, Howard Lake-Waverly 215, Lake Crystal-Wellcome Memorial 227, Mesabi East 246, Sauk Centre 276, Mounds Park Academy 299, Duluth Marshall 349, Gibbon-Fairfax-Winthrop 391, Spectrum 400, Nova Classical Academy 400, Montevideo 409, United South Central 415, Holdingford 462, Staples-Motley 465, South Ridge 473, Eveleth-Gilbert 482, Lester Prairie 510, Ada-Borup 519, St. James 529, Wadena-Deer Creek 539, Blue Earth Area 562, Adrian 578, Southwest Christian 582, Warroad 587, Roseau 592, Deer River 610, Mountain Iron-Buhl 647, Maple Lake 679.

Individual results

1, Ava Hill, Mesabi East, 18:57. 2, Makenna Thurston, Lake Crystal, 19:56. 3, Margo Nightingale, Mounds Park Academy, 20:21. 4, Grace Drietz, Canby, 20:28. 5, Lexi Bright, West Central Area, 20:39. 18, Annika Aho, UNC, 21:29. 36, Kate Hendrickson, UNC, 22:27. 39, Kaarin Lehto, UNC, 22:35. 57, Gabby Hrdlicka, UNC, 23:39. 62, Anita Lehto, UNC, 23:52. 88, Maria Isaacson, UNC, 24:24. 117, Lora Isaacson, UNC, 25:00. 219, Lydia Bjorklund, Nevis, 30:32. 221, Tori Carrier, Nevis, 30:38. UNC JV: Maddie Thene 25:20; Maddie Bullock 25:24; Rachael Smith 25:33; Erin Olson 28:05; Lydia Isaacson 29:38.

Boys Class A 10th grade 5K race: 76, Michael Gunn, Nevis, 19:46.

Boys Class A 9th grade 5K race: 36, Jack McNamee, Nevis, 19:48. 125, Eddie Salmen, UNC, 21:14. 131, Jack Pietila, UNC, 21:21. 287, Sam Jackola, UNC, 23:57. 332, Brian Keranen, UNC, 24:53. 335, Jack Johnson, Nevis, 24:57.

Boys Class A 8th grade 3,200-meter race: 31, Lyle Brownell, UNC, 12:21. 80, Abram Josephson, UNC, 13:07. 112, Christian Johnson, UNC, 13:35. 137, George Bjorklund, Nevis, 13:50.

Girls Class A 8th grade 3,200 race: 215, Amber Gabriel, Nevis, 18:30.

Boys Class A 7th grade 3,200 race: 19, Luke Brownell, UNC, 12:19. 26, Joel Isaacson, UNC, 12:32. 35, Evan Pohl, Nevis, 12:44. 102, Tyler Gunn, Nevis, 14:03. 173, Jon Rice, Nevis, 15:25.

Girls Class A 7th grade 3,200 race: 4, Jade Rypkema, Nevis, 13:07. 100, Molly Lindow, Nevis, 16:18.

Advertisement
randomness