Sections

Weather Forecast

Close

NOAA Special Weather Statement: Critical fire conditions

556 finish Firecracker Footrace 5K

Park Rapids’ Justine Rittgers led the field in the women’s division with a winning time of 19:55 at Monday’s Firecracker Footrace.

Despite drawing fewer participants, Monday's 38th annual Firecracker Footrace was another success.

The 5K race drew a record 780 runners and walkers last season. That followed record numbers of 716 in 2013 and 757 in 2014.

This year's race drew 556 runners and walkers for this fundraiser for the Park Rapids cross-country and track and field teams.

Sam Read of Bozeman, Montana, was the overall winner with a time of 15 minutes, 44 seconds. Isaac Overmyer of Park Rapids was second in 15:54 while Kenny Miller of Wadena took third in 16:06. A total of 271 men completed the course.

Justine Rittgers of Park Rapids won the women's title with a time of 19:55. Summer Ellefson of Park Rapids was second in 19:57 while Jennifer Bromeland of Jackson took third in 20:08. There were 285 women who completed the race.

Runners and walkers from 30 different states participated in the 5K.

Following are the top 10 finishers in each age division. Complete results from the race can be found at www.pickleevents.com.

MEN'S AGE DIVISIONS

Overall winner: Sam Read, Bozeman, MT, 15:44.

12-under: 1, Carter Jostock, Delano, 21:52. 2, George Bjorklund, Park Rapids, 23:33. 3, Henry Tschelter, Stewartville, 23:58. 4, Ethan Schwanki, Cottonwood, 24:01. 5, Mason Carlsrud, West Fargo, ND, 24:56. 6, Ryan Hutt, Maple Grove, 25:10. 7, Matt Lichter, Park Rapids, 26:16. 8, Luke Hartung, Park Rapids, 26:17. 9, Wyatt Brown, Baxter, 27:23. 10, Alexander Schmidt, Eagan, 27:28.

13-15: 1, Bridger Scraper, Fargo, ND, 19:34. 2, Cole Nowacki, East Grand Forks, 20:09. 3, Seth Breitweser, Park Rapids, 20:38. 4, Keegan Moses, Park Rapids, 20:43. 5, Alex Sharp, Maple Grove, 20:45. 6, Carter Aakre, Perham, 21:43. 7, Gavin Neugart, Cold Spring, 21:55. 8, Keegan Terrell, Chanhassen, 21:57. 9, Riley Vostad, Mankato, 22:13. 10, Devin Mulrooney, Blaine, 22:55.

16-18: 1, James Lee, Longmont, CO, 16:37. 2, Ryan Fernholz, Sartell, 17:30. 3, Jake Fernholz, Sartell, 18:11. 4, Andrew Armitage, River Falls, WI, 18:39. 5, Adam Jacobi, Park Rapids, 19:06. 6, Robert Knudsen, Clive, IA, 20:06. 7, Nate Sharp, Dike, IA, 20:53. 8, Braeden Trinder, Des Moines, IA, 21:31. 9, Josh Hoag, Maple Grove, 21:47. 10, Bastian Sunde, Blaine, 23:02.

19-29: 1, Sam Read, Bozeman, MT, 15:44. 2, Isaac Overmyer, Park Rapids, 15:54. 3, Mitchell Cramer, Maple Grove, 18:02. 4, Keith Shaughnessy, Grand Forks, ND, 18:28. 5, Tommy Gander Ostrom, Independence, 19:23. 6, Preston Peterson, Willmar, 19:40. 7, Jeffrey Debele, Eden Prairie, 19:43. 8, Matt Clasen, Minneapolis, 20:24. 9, Jerry Warmbold, Park Rapids, 20:30. 10, Dan Pike, Park Rapids, 20:42.

30-39: 1, Kenny Miller, Wadena, 16:06. 2, Christopher Rasmussen, Lincoln, NE, 18:24. 3, Dustin Pederson, Beverly, MA, 18:30. 4, Aaron Pederson, Phoenix, AZ, 18:52. 5, Ottar Dahl, Aas, AK, 20:26. 6, Adam Kaldor, Fargo, ND, 20:48. 7, Joshua Warmbold, Park Rapids, 20:55. 8, Alex Hill, Horace, ND, 21:36. 9, Marshall Kaldor, Fargo, ND, 21:59. 10, Dustin Wirth, Park Rapids, 22:38.

40-49: 1, Eric Young, Newnan, GA, 20:31. 2, Matthew Listrom, Perham, 20:41. 3, Chris Jostock, Delano, 20:42. 4, Trom Trygstad, Clive, NC, 21:28. 5, Dennis Heimdal, Milford, IA, 21:51. 6, Bryan Klabund, Waubun, 22:21. 7, Dave Benson, Park Rapids, 22:32. 8, Dennis Cronin, Fargo, ND, 23:08. 9, Shane Hanson, St. Louis, MO, 23:32. 10, Eric Egge, Northfield, 23:48.

50-59: 1, Darrin Diedrich, Bloomington, 19:24. 2, Michael Brown, Bloomington, 20:46. 3, Bob Read, Marion, IA, 22:33. 4, William Dubinsky, Hoboken, NJ, 22:59. 5, Norman Adams, Detroit Lakes, 23:20. 6, Mike Baumgartner, Park Rapids, 23:23. 7, Joe Dickie, Lakeville, 24:09. 8, Dan Bellefeuille, Waubun, 24:14. 9, William Klaers, Wabasso, 24:27. 10, Miles Becker, Fertile, 24:27.

60-69: 1, Dale Heinen, Shoreview, 22:32. 2, Charles Reams, Grand Junction, CO, 26:07. 3, Michael Bucklin, North English, IA, 27:57. 4, Roger Moltzan, Frazee, 28:53. 5, Stephen Anderson, Arden Hills, 29:07. 6, Glynn Davis, Park Rapids, 29:08. 7, Geffrey Cooper, Park Rapids, 32:26. 8, Steve Prenevost, Park Rapids, 35:04. 9, Ken Henk, Eden Prairie, 44:05. 10, James Cook, Woodstock, GA, 46:59.

70-79: 1, Richard Schmidt, Lindstrom, 30:22. 2, Chuck Alberg, Park Rapids, 34:25.

80-up: 1, Ray Hardman, Park Rapids, 40:48.

WOMEN'S AGE DIVISIONS

Overall winner: Justine Rittgers, Park Rapids, 19:55.

12-under: 1, Brycelyn Brewster, Burnsville, 22:29. 2, Holly Johnson, Park Rapids, 23:58. 3, Kara Hoag, Maple Grove, 24:48. 4, Elena Egiles, Chanhassen, 24:49. 5, Morgan Koppelman, Park Rapids, 28:35. 6, Ellie Trygstad, Chapel Hill, NC, 28:35. 7, Cali Trygstad, Clive, IA, 28:36. 8, Adeline Bjorklund, Park Rapids, 29:28. 9, Amber Gabriel, Park Rapids, 31:30. 10, Natalie Murphy, Elk River, 31:37.

13-15: 1, Brianne Brewster, Burnsville, 21:16. 2, Whitney Steffel, Park Rapids, 23:26. 3, Margaret Corson, Milburn, NJ, 23:27. 4, McKendra Long, Lino Lakes, 23:27. 5, Grace Jostock, Delano, 24:52. 6, Amelia Lund, Champlin, 26:02. 7, Abby Eystad, Park Rapids, 26:23. 8, Megan Marzolf, Independence, 26:24. 9, Natalie Kinkel, Park Rapids, 27:22. 10, Hilda Nuutinen, Hudson, WI, 28:18.

16-18: 1, Gracie Wright, Hillsboro, ND, 21:03. 2, Bailey Brewster, Burnsville, 22:38. 3, Carlie Andrie, Aurora, CO, 22:42. 4, Madison Steffel, Park Rapids, 23:54. 5, Claire Lund, Champlin, 25:56. 6, McKenna Mayor, Marshaltown, IA, 25:58. 7, Jasmine Cease, Park Rapids, 26:29. 8, Heidi Anderson, Arden Hills, 27:18. 9, Abby Orgish, Santa Rosa, CA, 27:42. 10, Audrey Schmidt, Decorah, IA, 29:51.

19-29: 1, Justine Rittgers, Park Rapids, 19:55. 2, Summer Ellefson, Park Rapids, 19:57. 3, Chloe Andrie, Aurora, CO, 20:40. 4, Tiffany Travis, Beverly, MA, 21:19. 5, Angela Turnow, Park Rapids, 21:48. 6, Brooke Benson, Chanhassen, 21:50. 7, Bailey Lindner, Cincinnati, OH, 22:25. 8, Kathleen Vandervoorde, Rochester, 24:35. 9, Claire Siekaniec, Park Rapids, 24:36. 10, Katelin Sirjord, Woodbury, 25:50.

30-39: 1, Jenifer Bromeland, Jackson, 20:08. 2, Katie Clark, Edmond, OK, 21:43. 3, Annie O'Neill, Minneapolis, 21:43. 4, Missy Hellman, West Fargo, ND, 22:02. 5, Amanda Wyanowski, St. Louis, MO, 24:02. 6, Molly Miller, Redwood Falls, 24:32. 7, Anne Kvanbeck, Denver, CO, 25:34. 8, Amanda Kaldor, Perham, 25:49. 9, Susan Stugelmeyer, St. Paul, 25:50. 10, Kristen Patterson, Park Rapids, 26:25.

40-49: 1, Lisa Frame-Koppelman, Park Rapids, 23:27. 2, Kim Danger, Mankato, 24:35. 3, Amie Erickson, Rochert, 25:10. 4, Kasey Morlock, Stewartville, 25:32. 5, Nerissa Marzolf, Independence, 26:01. 6, Allison Kallevig, Palm Harbor, FL, 27:07. 7, Tina Uphoff, Plymouth, 27:13. 8, Amy Andersen, Park Rapids, 27:23. 9, Jennifer Trygstad, Clive, IA, 28:09. 10, Kristin Sharp, Maple Grove, 28:21.

50-59: 1, Katherine Andrie, Aurora, CO, 23:43. 2, Linda Soucie, Minneapolis, 23:44. 3, Elizabeth Moss, Hoboken, NJ, 24:53. 4, Joan Lee, Detroit Lakes, 26:14. 5, Diane Manlove, Rochester, 26:33. 6, Julie Oines, Brookings, SD, 27:51. 7, Bonnie Craven, Delano, 27:55. 8, Karin Hansen, Houston, TX, 28:41. 9, Cheryl Read, Marion, IA, 28:53. 10, Lisa Polachek, St. Paul, 28:48.

60-69: 1, Jeanne Mewes, Colgate, ND, 29:45. 2, Connie Wright, Ira, IA, 36:51. 3, Meg Kind, Mankato, 38:33. 4, Renae Bock, Park Rapids, 39:38. 5, Randy Seaver, Lakeville, 44:30. 6, Sharon Scheid, Hastings, 46:22. 7, Sally Reams, Grand Junction, CO, 53:48. 8, Clara Smith, Mankato, 57:02. 9, Monica Foster, Park Rapids, 57:08.

70-79: 1, Joann Benjamin, Nevis, 42:12. 2, Dodie Egge, Park Rapids, 48:14. 3, Judy Rooney, Ponsford, 58:09.

Advertisement
randomness