Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Tonya Melott threw the shot put 24 feet, 10 inches to place 41st at Friday's Beaver Relays at BSU.

Vaudrin leads way as Park Rapids girls finish sixth at BSU indoor meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids,Minnesota 56470 http://www.parkrapidsenterprise.com/sites/default/files/styles/square_300/public/field/image/tonyamelott.jpg?itok=c6NRHdLl
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Vaudrin leads way as Park Rapids girls finish sixth at BSU indoor meet
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

     Mady Vaudrin tied for first in the 60-meter dash and finished third in the 200 dash in leading the Park Rapids girls track and field team at Friday’s Beaver Relays at Bemidji State University.

Advertisement
Advertisement

     Vaudrin clocked an 8.28 to tie for first in the 60 dash and followed with a 28.21 to take third in the 200 dash in leading the Panthers. Vaudrin also joined Grace Bateman, Jordyn Bynum and Abby Mueller to finish third in the 4 x 200 relay in 1:54.33 as Park Rapids compiled 38.50 points to finish sixth in this 26-team indoor meet. Moorhead led the field with 106 points.

     Megan Olson clocked a runner-up 12:19.92 in the 3,200 run and joined Lora Remus, Bria Wolff and Tayah Otterness on the 4 x 800 relay that finished fifth in 10:54.10.

     Also placing for the Panthers were the 4 x 400 relay team of Bateman, Maya Johnson, Justine Rittgers and Mueller (sixth in 4:30.67) and Amy Klein in the high jump (tied for seventh at 4 feet, 8 inches).

     Michaela Hesse cleared 5 feet to win the high jump and Andrea Korvela took seventh in the 400 dash in 1:06.02 in leading United North Central to 12th place with 12 points.

     In the boys meet, Kurt Fritze led the Panthers by placing eighth in the 200 hurdles in 28.65 and joining Caleb Gorder, Tristan Breitweser and Austin Carlson to place eighth in the 4 x 200 relay in 1:41.68. Those two finishes accounted for Park Rapids’ 2 points as the Panthers finished 19th in the team standings. Grand Forks Red River won the boys meet with 149.50 points.

     Jordan Feder cleared 6 feet to win the high jump and account for Nevis’ 10 points for 12th place while James Clark finished sixth in the long jump with a distance of 19-7.50 as United North Central tied for 17th place with 3 points.

     The Panthers will attempt to host the first outdoor meet of the season Friday afternoon at 4 at Vern Weekley Field.

Girls team scores: Moorhead 106, Bemidji 90.25, Detroit Lakes 88.75, Grand Forks Red River 73.50, Grand Forks Central 42, Park Rapids 38.50, International Falls 35, Bagley/Fosston 27, Thief River Falls 24, Perham 20, Badger/Greenbush/Middle River 17.50, United North Central 12, Fergus Falls 11.50, Bertha-Hewitt/Verndale 8, Ottertail Central 7, Trek North 6, Red Lake County 6, Crookston 5, Clearbrook-Gonvick 2, Northome/Kelliher/Blackduck 2, Wadena-Deer Creek 1, East Grand Forks 1.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Moorhead, 9:59.10. 5, Park Rapids (Remus, Wolff, Otterness, Me. Olson), 10:54.10.

60 hurdles: 1, Biermaier, TRF, 9.67.

60 dash: 1 (tie), M. Vaudrin, PR, and Rone, GFRR, 8.28.

400 dash: 1, Rone, GFRR, 1:00.09. 7, Korvela, UNC, 1:06.02.

1,600 run: 1, Lindsay, GFC, 5:27.15.

4 x 200 relay: 1, Detroit Lakes, 1:50.86. 3, Park Rapids (Bateman, Bynum, M. Vaudrin, Mueller), 1:54.33.

800 run: 1, Truedson, B, 2:23.07.

200 dash: 1, Rone, GFRR, 27.23. 3, M. Vaudrin, PR, 28.21.

3,200 run: 1, Erickson, IF, 12:11.94. 2, Me. Olson, PR, 12:19.92.

4 x 400 relay: 1, Bemidji, 4:09.78. 6, Park Rapids (Bateman, M. Johnson, Rittgers, Mueller), 4:30.67.

High jump: 1, Hesse, UNC, 5-0. 7 (tie), A. Klein, PR, 4-8.

Pole vault: 1, Peterson, B, 10-4.

Long jump: 1, Wall, B, 15-10.50.

Triple jump: 1, Molander, DL, 34-0.

Shot put: 1, Heifort, B, 42-9.

200 hurdles: 1, Biermaier, TRF, 30.50. 8, Bateman, PR, 33.13.

Boys team scores: Grand Forks Red River 149.50, Bemidji 93, Ottertail Central 62.50, Moorhead 57.50, Perham 47.50, Grand Forks Central 47, East Grand Forks 36.50, Detroit Lakes 35.50, Fergus Falls 20, International Falls 15, Walker-Hackensack-Akeley 13, Nevis 10, Crookston 8, Badger/Greenbush/Middle River 8, Thief River Falls 7, Northome/Kelliher/Blackduck 6, Bagley/Fosston 3, United North Central 3, Park Rapids 2.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Bemidji, 8:06.75.

60 hurdles: 1, Bothun, GFRR, 8.26.

60 dash: 1, Anderson, M, 7.14.

400 dash: 1, Effhauser, GFRR, 55.00.

1,600 run: 1, Hurley, P, 4:29.66.

4 x 200 relay: 1, Grand Forks Red River, 1:34.78. 8, Park Rapids (Gorder, Fritze, Breitweser, Carlson), 1:41.68.

800 run: 1, Hendrickson, B, 1:59.08.

200 dash: 1, Burkholder, GFRR, 23.75.

3,200 run: 1, Danielson, FF, 10:07.51.

4 x 400 relay: 1, Bemidji, 3:35.07.

High jump: 1, Feder, N, 6-0.

Pole vault: 1, Regorrah, EGF, 13-0.

Long jump: 1, VanErp, OTC, 21-5. 6, Clark, UNC, 19-7.50.

Triple jump: 1, VanErp, OTC, 43-6.

Shot put: 1, Stroh, OTC, 52-5.

200 hurdles: 1, Gause, GFC, 27.20. 8, Fritze, PR, 28.65.

Advertisement
Advertisement
Advertisement