Weather Forecast


UNC sends trio to state tournament

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids,Minnesota 56470
Park Rapids Enterprise
UNC sends trio to state tournament
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

     United North Central qualified three individuals for the state Class A wrestling tournament.

     Dylan Huttunen won the title at 170 pounds, Taylor Carlson claimed the title at 285 and Tristan Palmer captured runner-up honors at 195 at Saturday’s Section 8A tournament at Glyndon to earn state berths.


     Huttunen pinned Mahnomen-Waubun’s Jake Worms in 5:31 in the championship match while Carlson defeated Frazee’s Garrett Malstrom 8-6 in sudden-death overtime to capture the title. Palmer was defeated by Dilworth-Glyndon-Felton’s Garrett Pemelton 4-3 in the championship match.

     All three will open the state tournament with matches Thursday at the Xcel Energy Center in St. Paul.

     Huttunen will carry a 31-8 record against Chatfield senior Cody Bly (25-2) in his first-round match, Palmer (27-5) faces Windom senior Vince Johnson (24-5) in his first-round match and Carlson (31-2) wrestles Norwood-Young America senior Steeven Smith (21-15) in his opener. Carlson is rated No. 3 at 220 in the latest state Class A poll.   

     The Warriors almost had two more wrestlers qualify, but Tommy Tellers (at 132) and Sam Tellers (at 152) settled for third place.

     Also placing for UNC were Ben Johnson at 106 (fourth), Liam Cochran at 113 (eighth), Toby Hintzman at 120 (fourth), Austin Bacon at 126 (eighth), Wyatt Puttonen at 145 (sixth), Tyler Eckman at 160 (fourth), Tanner Bacon at 182 (fourth) and Logan Olson at 220 (fifth).

United North Central results

Ben Johnson (106): won major decision over Austin Bitker, Dilworth, 19-5; pinned by Willie Meine, Fertile-Beltram, 2:36; pinned Hunter Baranski, Crookston, :40; lost minor decision to Tanner Eischens, Frazee, 11-6 (4th).

Liam Cochran (113): lost minor decision to Preston Desrosier, Crookston, 8-6; won minor decision over Dylan Gustafson, Red Lake County Central, 8-7; lost by forfeit to Mike Bisek, Mahnomen (8th).

Toby Hintzman (120): pinned Kyle Schmidt, Walker, 1:14; lost major decision to Wyatt Becker, Badger, 15-5; pinned Tyler Sandahl, Red Lake County Central, :28; won major decision over Shawn Niesen, Mahnomen, 10-1; won minor decision over Hunter Olson, Fertile, 4-2; lost minor decision to Colton Weiland, Crookston, 7-4 (4th).

 Austin Bacon (126): pinned by Mitchell Lundeen, Fertile, 4:15; lost minor decision to Kyle Caputo, Crookston, 1-0 (8th).

Tommy Tellers (132): won minor decision over Quinten Desrosier, Fertile, 11-5; lost minor decision to Cody Weiland, Crookston, 8-7; won minor decision over Jordan Olson, Frazee, 5-1; won minor decision over Devin Dostad, Badger, 4-2 (ot); lost minor decision to Kole Lefebvre, Mahnomen, 1-0 (3rd).

Cade LaCoe (138): pinned by Logan Johnson, Park Rapids, 3:50; lost major decision to Trent Vesledahl, Fertile, 13-0.

Wyatt Puttonen (145): pinned by Cory Hasbrouck, Badger, 2:28; pinned Trent Dufault, Dilworth, 3:39; lost major decision to Hunter Sorenson, Frazee, 12-1; pinned by Cody Beauchane, Fertile, 4:28 (6th).

Sam Tellers (152): won major decision over Truman Crandall, Walker, 14-0; lost minor decision to Jake Magness, Red Lake County Central, 3-1; won major decision over Cody Dravis, Park Rapids, 13-1; pinned Nate Starry, Frazee, :58; lost minor decision to Brandon Waage, Badger, 5-0 (3rd).

Tyler Eckman (160): pinned Zach Nelson, Park Rapids, 2:31; pinned by Blake Bergeron, Crookston, :56; won minor decision over Dakota Gullikson, Badger, 2-1; won by forfeit over Jonathan Hoffner, Mahnomen; lost major decision to Ethan Johnson, Dilworth, 11-3 (4th).

Dylan Huttunen (170): won major decision over McKalin Hedlund, Frazee, 15-3; won minor decision over Alex Fuchs, Dilworth, 7-3; pinned Jake Worms, Mahnomen, 5:31 (1st).

Tanner Bacon (182): won minor decision over Ben Martin, Dilworth, 1-0; pinned by Kody VanDenEykel, Frazee, 2:29; pinned Dakota Zimmer, Walker, :39; pinned by John Kyllonen, Park Rapids, 4:54 (4th).

Tristan Palmer (195): pinned Conner Jensen, Marshall County /west, 1:01; pinned Beau Blumer, Badger, 1:52; lost minor decision over Garrett Pemelton, Dilworth, 4-3 (2nd).

Logan Olson (220): pinned Logan Veo, Park Rapids, 2:46; won minor decision over Blake DeHate, Red Lake County Central, 2-0; pinned by Felix Longoria, Crookston, :54; lost minor decision to Brandon DeGroat, Frazee, 4-1; won major decision over DeHate 9-0 (5th).

Taylor Carlson (285): pinned Chris Hegre, Fertile, 1:06; won minor decision over AJ Biermaier, Crookston, 2-0; won minor decision over Garrett Malstrom, Frazee, 8-6 (ot) (1st).