Sections

Weather Forecast

Close

TRF edges Panthers for title at Crookston

     Winning titles at three positions led the Park Rapids girls tennis team to runner-up honors at Saturday’s Crookston Booster Tournament.

     Charity Ridlon claimed the title at No. 3 singles, Lindsey Girtz and Sarena Kinkel took first at No. 2 doubles, and Ali Walsh and Mariena Dearstyne finished first at No. 3 doubles to lead the Panthers in this seven-team tournament.

     Julia Smith finished second at No. 1 singles while Hope Johnson took third at No. 2 singles. Rachel Palmer was fourth at No. 4 singles while Christina Smith and Julia Renner won the consolation title at No. 1 doubles.

     Thief River Falls won the team title with 32 points while the Panthers followed with 30 points. Crookston and Moorhead tied for third place with 21 points.

Team scores: Thief River Falls 32, Park Rapids 30, Crookston 21, Moorhead 21, East Grand Forks 15, Hibbing 9, Team Extra 7, Perham 4.

Championship matches

No. 1 singles: Anna Steinwand, M, over Julia Smith, PR, 6-3, 6-4.

No. 2 singles: Kara Torkelson, TRF, over Liz Awender, C, 2-6, 6-4, 10-7.

No. 3 singles: Charity Ridlon, PR, over Brandi Malwitz, TRF, 3-6, 6-2, 10-5.

No. 4 singles: Carley Lundsetter, TRF, over Emma Bjerklie, M, 6-3, 6-3.

No. 1 doubles: Sabrina Okeson/Julie Tuneberg, TRF, over Ericka Hooby/Ally Grimloy, M, 6-1, 6-2.

No. 2 doubles: Sarena Kinkel/Lindsey Girtz, PR, over Fran Marshall/Allie Okesomo, TRF, 4-6, 6-3, 14-12.

No. 3 doubles: Ali Walsh/Mariena Dearstyne, PR, over Tori Demarais/Taylor Perry, C, 6-1, 6-3.

Park Rapids results

Julia Smith (No. 1 singles): defeated Janelle Shen, H, 6-2, 6-0; defeated Chessa Jones, EGF, 6-2, 6-4; lost to Anna Steinwand, M, 6-3, 6-4 (2nd).

Hope Johnson (No. 2 singles): defeated Brianna Storm, M, 6-1, 6-1; lost to Liz Awender, C, 6-2, 4-6, 10-5; defeated Kayley Marschall, H, 6-2, 6-0 (3rd).

Charity Ridlon (No. 3 singles): defeated Julia Pearson, P, 6-0, 6-0; defeated Callie Fagerstrom, TRF (extra), 6-0, 6-3; defeated Brandi Malwitz, TRF, 3-6, 6-2, 10-5 (1st).

Rachel Palmer (No. 4 singles): defeated Megan Frisk, C (extra), 6-1, 4-6, 10-4; lost to Emma Bjerklie, M, 6-3, 6-3; lost to Emily Strezishar, EGF, 6-3, 6-2 (4th).

Julia Renner/Christina Smith (No. 1 doubles): lost to Sabrina Okeson/Julie Tuneberg, TRF, 6-7 (5-7), 7-6 (7-4), 10-8; defeated Leah Trostad/Allie Tiedemann, C, 6-0, 6-1; defeated Betsy Pearson/Katie Howay, P, 6-0, 6-1 (5th).

Lindsey Girtz/Sarena Kinkel (No. 2 doubles): defeated Kennedy Resendez/Rachel Kanten, C, 6-2, 6-2; defeated Kendra Wahouske/Marie Sandman, C (extra), 6-0, 6-0; defeated Fran Marshall/Allie Okesomo, TRF, 4-6, 6-3, 14-12 (1st).

Ali Walsh/Mariena Dearstyne (No. 3 doubles): defeated Hannah Wentland/Bekob Gilbo, EGF, 6-0, 6-0; defeated Annie Wilke/Becky Wilke, M, 6-1, 6-2; defeated Tori Demarais/Taylor Perry, C, 6-1, 6-3 (1st).

Advertisement
randomness