Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
John Drury threw the discus 122 feet, 4.50 inches to finish first at Thursday's Subsection 8-29A track and field meet.

Team effort propels boys to runner-up finish

Email News Alerts

Winning five events and placing in 12 others led the Park Rapids boys track and field team to runner-up honors at Thursday's Subsection 8-29A meet at Vern Weekley Field.

Advertisement
Advertisement

Colin Vaadeland won the 100-meter and 200-meter dashes with respective times of 11.93 and 23.68; Jake Grimes took first in the 300 hurdles in 48.01; John Drury won the discus with a throw of 122 feet, 4.5 inches; and Forrest Drury cleared 9-6 to win the pole vault as the Panthers tallied 134 points. Bagley/Fosston won the section title with 145 points.

The Panthers also took second in three other events. Grimes clocked a 20.40 to take second in the 300 hurdles; AJ Spears, Travis Deitchler, Forrest Drury and Taylor Kimball clocked a runner-up 9:17.42 in the 4 x 800 relay; and Grimes, Forrest Drury, Austin Carlson and Brock Fritze took second in the 4 x 400 relay with a time of 4:13.86.

The runner-up trophy was the first subsection trophy for the Panthers since finishing second in 2006.

Nevis finished sixth with 60 points. Leading the Tigers with winning times were Stephen Keezer, Matt Gustafson, Shawn Anglin and Sean Howes in the 4 x 200 relay (1:36.21) and 4 x 100 relay (46.25); and Bryon Schuldt in the 3,200 run (9:56.77).

The top-five finishers in the individual events and the winning and runner-up relay teams advance to the Section 8A meet at Crookston Saturday.

Boys team scores: Bagley/Fosston 145, Park Rapids 134, Walker-Hackensack-Akeley 125, Mahnomen/Waubun 83, Blackduck/Kelliher-Northome 81.50, Nevis 60, Clearbrook-Gonvick 58.50.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Bagley/Fosston, 8:59.63. 2, Park Rapids (Spears, Deitchler, F. Drury, Kimball), 9:17.42.

110 hurdles: 1, Dennis, WHA, 16.61. 2, Grimes, PR, 20.40.

100 dash: 1, Vaadeland, PR, 11.93. 4, B. Fritze, PR, 12.32. 17, Guajoudo, PR, 14.18.

4 x 200 relay: 1, Nevis (Keezer, Gustafson, Anglin, Howes), 1:36.21, 3, Park Rapids (B. Fritze, J. Drury, Carlson, Vaadeland), 1:37.34.

1,600 run: 1, Conger, BF, 4:42.74. 3, Kimball, PR, 5:02.96. 9, McBrady, PR, 5:36.18. 10, Waggoner, PR, 5:40.65.

4 x 100 relay: 1, Nevis (Keezer, Gustafson, Anglin, Howes), 46.25. 6, Park Rapids (K. Fritze, Tretbar, Kimball, J. Drury), 50.16.

400 dash: 1, LaVoy, MW, 51.99. 4, Carlson, PR, 56.07. 6, F. Drury, PR, 56.80. 16, Virchow, N, 1:06.34.

300 hurdles: 1, Grimes, PR, 48.01. 4, K. Fritze, PR, 50.12. 7, Wolff, PR, 50.67.

800 run: 1, Conger, BF, 2:13.86. 3, Gustafson, N, 2:16.81. 6, Spears, PR, 2:28.20.

200 dash: 1, Vaadeland, PR, 23.68. 2, Howes, N, 23.77. 3, Keezer, N, 23.78. 10, Feder, N, 26.32. 13, K. Fritze, PR, 27.28.

3,200 run: 1, Schuldt, N, 9:56.77. 6, Deitchler, PR, 12:01.10. 9, McBrady, PR, 12:59.52.

4 x 400 relay: 1, Bagley/Fosston, 3:42.96. 2, Park Rapids (Grimes, F. Drury, Carlson, B. Fritze), 3:46.74.

High jump: 1, Dennis, WHA, 6-2. 7, Wolff, PR, 5-0. 8, Feder, N, 5-0.

Pole vault: 1, F. Drury, PR, 9-6.

Long jump: 1, Dennis, WHA, 20-8.75. 3, Vaadeland, PR, 18-4.50. 9, Carlson, PR, 16-8. 11, Wolff, PR, 15-8.

Triple jump: 1, Stewart, WHA, 38-4.50. 5, Feder, N, 35-4. 6, Wolff, PR, 34-11. 11, Tretbar, PR, 32-6. 14, K. Fritze, PR, 31-0.

Discus: 1, J. Drury, PR, 122-4.50. 5, Gustafson, N, 100-2.50. 10, Fin Bolling, N, 87-1. 16, Keranen, N, 81-2.50. 17, Schmaus, PR, 77-0.50. 20, Stinar, PR, 69-4.50.

Shot put: 1, Bennett, CG, 43-9. 3, J. Drury, PR, 38-4. 7, Schmaus, PR, 34-10.50. 8, Gooch, N, 34-10. 10, Rogers, N, 32-8.50. 13, Fin Bolling, N, 31-8.50. 15, Atkins, PR, 29-11.

Advertisement
Advertisement
Advertisement