Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Members of the Park Rapids girls swimming and diving team posed with the Section 8A True Team trophy after winning the section title Friday at Grand Forks.

Team effort leads Panthers to True Team title

Email News Alerts

Todd Fritze knew that every race would be important in determining the Section 8A True Team champion Friday at the University of North Dakota Hyslop Aquatics Center.

Advertisement
Advertisement

That proved to be the case as the Park Rapids girls swimming and diving team needed a total team effort to capture its first section True Team title.

The Panthers, led by four winning times and six runner-up performances, compiled 1,167 points to edge Bemidji's 1,161 total to claim the section title and qualify for the state Class A True Team meet, which will be held Friday night at the University of Minnesota Aquatics Center.

The True Team format allows each team to enter four entrants in each event and all finishers earn points. As it turned out, each finisher was crucial in determining the winner.

After scoring 80 points in diving behind Jessica Andersen's fourth-place 265.75 points and Ellen Hoffman's fifth-place 2:63.80 points, the Panthers used a winning time of 2:00.88 by Katherine Erickson, Mandy Schirmers, Allycia Zinke and Lauren Rossman to tally 168 points in the 200-yard medley relay.

A 1-2 showing by Emily Creager (2:08.00) and Erickson (2:08.16) in the 200 freestyle helped add 73 points to the Panthers' team total before Schirmers' winning time of 2:28.92 and Zinke's fourth-place 2:29.97 in the 200 individual medley helped add 96 points to the team score.

Park Rapids scored 68 points in the 50 freestyle as Rossman's fifth-place 27.18 led the way and followed with 77 points in the 100 butterfly as Zinke clocked a runner-up 1:07.70.

The Panthers scored 79 points in the 100 freestyle and 64 points in the 500 freestyle. Creager's runner-up 58.71 led the Panthers in the 100 freestyle and Meinert clocked a 5:58.30 for fifth place in the 500 freestyle.

Zinke, Rossman, Hannah Williams and Creager finished second with a 1:48.87 in the 200 freestyle relay as the Panthers scored 136 points in that event.

Fritze's team held off Bemidji and sealed the win by scoring 88 points in the 100 backstroke, 86 points in the 100 breaststroke and 152 points in the 400 freestyle relay. Erickson's 1:05.07 and Taylor Ondracek's 1:09.13 led to a 2-4 showing in the 100 backstroke; Schirmers won the 100 breaststroke in 1:13.70 and Williams was fourth in 1:17.45; and Erickson, Meinert, Schirmers and Creager took second in the 400 freestyle relay with a 3:58.32.

"We started out well, but (Bemidji) chipped away and it came down to the last relay," said Fritze. "I thought the girls raced better. Going in, I knew what to expect from the older girls, but the younger girls really helped us out. It was a total team effort."

Team scores: Park Rapids 1,167, Bemidji 1,161, Warroad/Roseau 940, Perham/New York Mills 797, Fosston/Bagley 734, Thief River Falls 653, Crookston 447.

Individual results

Diving: 1, Hedstrom, B, 329.75 points. 4, J. Andersen, PR, 265.75. 5, Hoffman, PR, 263.80. 13, Nichols, PR, 143.25. 14, Klingenberg, PR, 115.35.

200 medley relay: 1, Park Rapids (K. Erickson, Schirmers, Zinke, Rossman), 2:00.88. 6, Park Rapids (Ondracek, Williams, Graham, Kniss), 2:05.79. 11, Park Rapids (Hoffman, O'Hern, Mackley, Nyland), 2:16.33. 14, Park Rapids (J. Andersen, Haas, Nichols, K. Andersen), 2:16.72.

200 freestyle: 1, Creager, PR, 2:08.00. 2, K. Erickson, PR, 2:08.16. 17, S. Erickson, PR, 2:25.82. 23, Edevold, PR, 2:32.85.

200 individual medley: 1, Schirmers, PR, 2:28.92. 4, Zinke, PR, 2:29.97. 6, Williams, PR, 2:31.50. 9, Leah Meinert, PR, 2:33.81.

50 freestyle: 1, Frey, B, 25.37. 5, Rossman, PR, 27.18. 12, Kniss, PR, 28.36. 13, Ondracek, PR, 28.48. 18, Mackley, PR, 28.27.

100 butterfly: 1, Papke, FB, 1:06.82. 2, Zinke, PR, 1:07.70. 8, Graham, PR, 1:12.41. 11, Mackley, PR, 1:14.42. 18, Nichols, PR, 1:19.83.

100 freestyle: 1, Steenerson, TRF, 58.29. 2, Creager, PR, 58.71. 6, Rossman, PR, 59.91. 9, Kniss, PR, 1:01.74. 20, Eystad, PR, 1:07.33.

500 freestyle: 1, Frey, B, 5:27.00. 5, Meinert, PR, 5:58.30. 11, Haas, PR, 6:15.34. 17, S. Erickson, PR, 6:31.12. 19, Edevold, PR, 6:43.23.

200 freestyle relay: 1, Fosston/Bagley, 1:48.21. 2, Park Rapids (Zinke, Rossman, Williams, Creager), 1:48.87. 9, Park Rapids (Ondracek, Graham, Mackley, Meinert), 1:53.75. 16, Park Rapids (Nichols, Hoffman, Edevold, S. Erickson), 2:01.78. 21, Park Rapids (K. Andersen, Shogren, Fritze, Eystad), 2:09.53.

100 backstroke: 1, Daniels, TRF, 1:04.97. 2, K. Erickson, PR, 1:05.07. 4, Ondracek, PR, 1:09.13. 9, Hoffman, PR, 1:12.22. 13, J. Andersen, PR, 1:16.08.

100 breaststroke: 1, Schirmers, PR, 1:13.70. 4, Williams, PR, 1:17.45. 12, O'Hern, PR, 1:22.36. 13, Haas, PR, 1:22.54.

400 freestyle relay: 1, Bemidji, 3:52.24. 2, Park Rapids (K. Erickson, Meinert, Schirmers, Creager), 3:58.32. 8, Park Rapids (Kniss, J. Andersen, Graham, Haas), 4:16.58. 12, Park Rapids (Edevold, Eystad, K. Andersen, S. Erickson), 4:36.35. 18, Park Rapids (Nyland, Waggoner, Simonson, Johnson), 4:54.14.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness