Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Swimmers rally for tie at Bemidji

Email News Alerts

     A 1-3 finish in the final event rallied the Park Rapids boys swimming and diving team to a 93-93 tie at Bemidji Tuesday night.

Advertisement
Advertisement

     Bemidji jumped out to a 29-17 lead by winning the first three events. Tyler Breitweser, Kalvin Hagan, Connor Smythe and Kurt Fritze clocked a runner-up 1:54.43 in the 200-yard medley relay and Matthew Benson clocked a runner-up 2:07.63 in the 200 freestyle for the Panthers.

     Smythe won the 50 freestyle in 24.20, Hagan took second in diving with 188.30 points, Spencer Adolphson won the 100 butterfly in 1:07.49, Smythe won the 100 freestyle in 53.54, and Benson (5:50.17) and Dillon Schroeder (6:16.76) went 1-2 in the 500 freestyle as the Panthers claimed a 64-62 lead.

     The host Lumberjacks won the next three events to take an 89-83 advantage. Smythe, Hunter Utke, Benson and Fritze clocked a runner-up 1:41.03 in the 200 freestyle relay while Matt Konshok (with a 1:06.58 in the 100 backstroke) and Hagan (with a 1:11.90 in the 100 breaststroke) followed with runner-up showings.

     Park Rapids needed a 1-3 finish in the 400 freestyle relay for a tie and Benson, Utke, Spencer Fritze and Konshok (with a winning time of 3:51.66) and Adolphson, Zach Behrens, Sam Eystad and Breitweser (with a third-place time of 4:01.07) delivered.

     The Panthers coasted to a 108-43 win in the junior varsity meet.

Park Rapids 93, Bemidji 93

200 medley relay: 1, Bemidji, 1:49.57. 2, Park Rapids (T. Breitweser, Hagan, Smythe, K. Fritze), 1:54.43. 3, Park Rapids (Konshok, S. Fritze, Adolphson, Schroeder), 2:00.13.

200 freestyle: 1, Hemp, B, 1:58.17. 2, Benson, PR, 2:07.63. 3, Ryan, B, 2:10.34. 4, Wright, B, 2:13.66. 5, Behrens, PR, 2:19.02. 6, Eystad, PR, 2:20.55.

200 individual medley: 1, Mykleseth, B, 2:24.49. 2, Arndt, B, 2:28.63. 3, Adolphson, PR, 2:32.88. 4, S. Fritze, PR, 2:34.87. 5, Schroeder, PR, 2:38.39.

50 freestyle: 1, Smythe, PR, 24.20. 2, Hartz, B, 24.44. 3, Konshok, PR, 24.87. 4, Fugle, B, 26.49. 5, Hilde, B, 26.71. 6, H. Utke, PR, 27.13.

Diving: 1, Howard, B, 279.70 points. 2, Hagan, PR, 188.30. 3, T. Breitweser, PR, 147.55. 4, K. Fritze, PR, 138.10. 5, Serleth, B, 121.85.

100 butterfly: 1, Adolphson, PR, 1:07.49. 2, Hamilton, B, 1:13.37. 3, Lincoln, B, 1:15.02. 4, Graham, PR, 1:15.36. 5, Huot, PR, 1:16.79.

100 freestyle: 1, Smythe, PR, 53.54. 2, Yartz, B, 54.11. 3, Gubbels, B, 55.60. 4, K. Fritze, PR, 56.95. 5, Heisler, B, 1:00.02. 6, Behrens, PR, 1:00.27.

500 freestyle: 1, Benson, PR, 5:50.17. 2, Schroeder, PR, 6:16.76. 3, Wright, B, 6:21.07. 4, Eystad, PR, 6:26.77. 5, Bellefy, B, 6:37.70.

200 freestyle relay: 1, Bemidji, 1:37.61. 2, Park Rapids (Smythe, H. Utke, Benson, K. Fritze), 1:41.03. 3, Park Rapids (Schroeder, Hagan, Eystad, Behrens), 1:53.06.

100 backstroke: 1, Gubbels, B, 1:06.53. 2, Konshok, PR, 1:06.58. 3, Mykleseth, B, 1:06.81. 4, T. Breitweser, PR, 1:07.11. 5, Fugli, B, 1:11.98. 6, Simonson, PR, 1:13.14.

100 breaststroke: 1, Hemp, B, 1:05.87. 2, Hagan, PR, 1:11.90. 3, Arndt, B, 1:12.65. 4, S. Fritze, PR, 1:17.33. 5, Wallace, PR, 1:25.91.

400 freestyle relay: 1, Park Rapids (Benson, H. Utke, S. Fritze, Konshok), 3:51.66. 2, Bemidji, 3:52.69. 3, Park Rapids (Adolphson, Behrens, Eystad, T. Breitweser), 4:01.07.

Park Rapids 108, Bemidji 43

200 medley relay: 1, Park Rapids (Simonson, Wallace, Graham, J. Bateman), 2:14.96.

200 freestyle: 2, Overmyer, PR, 2:35.65. 4, Vanbatavia, PR, 3:15.88. 5, Wattenhofer, PR, 3:23.38.

200 individual medley: 1, Graham, PR, 2:46.45. 2, Simonson, PR, 2:55.90. 3, J. Utke, PR, 2:58.67.

50 freestyle: 1, C. Bateman, PR, 30.74. 2, J. Walsh, PR, 31.60. 8, S. Breitweser, PR, 39.30.

100 butterfly: 1, H. Utke, PR, 1:15.47.

100 freestyle: 1, J. Bateman, PR, 1:04.83. 2, Jorgenson, PR, 1:12.30. 3, J. Walsh, PR, 1:12.34. Exhibition: Carlson, PR, 1:21.48; Wattenhofer, PR, 1:32.09; Vanbatavia, PR, 1:33.03.

500 freestyle: 1, Wallace, PR, 6:47.03. 3, T. Walsh, PR, 6:59.53. 4, Overmyer, PR, 7:18.80.

200 freestyle relay: 1, Park Rapids (Huot, Wallace, Overmyer, J. Walsh), 2:01.32. 3, Park Rapids (C. Bateman, Jorgenson, Raidt, J. Utke), 2:05.20. 5, Park Rapids (Wattenhofer, Carlson, S. Breitweser, Vanbatavia), 2:41.59.

100 backstroke: 1, T. Walsh, PR, 1:14.24. 2, Huot, PR, 1:28.53. 3, J. Utke, PR, 1:31.05. Exhibition: Carlson, PR, 2:00.77.

100 breaststroke: 1, C. Bateman, PR, 1:24.75. 3, J. Bateman, PR, 1:33.09. Exhibition: Raidt, PR, 1:38.65.

400 freestyle relay: 1, Park Rapids (Graham, T. Walsh, Overmyer, J. Bateman), 4:42.93. 4, Park Rapids (Simonson, Carlson, S. Breitweser, Raidt), 5:40.44.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness