Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Swimmers drop second dual to Fusion

Email

Melrose/Sauk Centre used 1-2-3 sweeps in three events to lead the way in a 110-74 win over the Park Rapids boys swimming and diving team Tuesday night at Sauk Centre.

Advertisement

The Fusion went 1-2-3 in the 200-yard individual medley, 100 butterfly and 100 freestyle and won five other events before swimming exhibition in the final event.

Zach Eystad won the 50 freestyle in 23.87, Kalvin Hagan took first in diving with 211.30 points and Jake Waggoner led the field in the 500 freestyle with a winning time of 5:24.68 to lead the Panthers. Eystad, Connor Smythe, Spencer Adolphson and Jake Waggoner also took first in the 400 freestyle relay in 3:46.39.

Adding runner-up finished for Park Rapids were the 200 medley relay team of Smythe, Hagan, Fred Stinar and Ben Kading (1:55.04); Waggoner in the 200 freestyle (1:59.80); Stinar in diving (141.50 points); Eystad, Kurt Fritze, Kading and Waggoner in the 200 freestyle relay (1:38.98); Smythe in the 100 backstroke (59.64); and Hagan in the 100 breaststroke (1:12.90).

The Panthers dropped to 2-2 in dual meets with their second loss of the season to the Fusion.

Sauk Centre 110, Park Rapids 74

200 medley relay: 1, Sauk Centre, 1:51.23. 2, Park Rapids (Smythe, Hagan, Stinar, Kading), 1:55.04. 3, Sauk Centre, 1:58.32. 5, Park Rapids (Konshok, Adolphson, Fritze, H. Utke), 2:05.34. 6, Park Rapids (Breitweser, Schroeder, Zinke, Merfeld), 2:08.41.

200 freestyle: 1, Barreto, SC, 1:52.45. 2, Waggoner, PR, 1:59.80. 3, Heller, SC, 2:04.56. 4, Stalboerger, SC, 2:05.29. 5, B. Bruce, PR, 2:12.56. 6, Konshok, PR, 2:33.96.

200 individual medley: 1, Schwieters, SC, 2:17.92. 2 (tie), Uphus, SC, and Glasener, SC, 2:30.00. 4, H. Utke, PR, 2:34.14. 5, Schroeder, PR, 2:35.40. 6, Adolphson, PR, 2:38.64.

50 freestyle: 1, Z. Eystad, PR, 23.87. 2, Ross, SC, 24.01. 3, Blommel, SC, 24.32. 4, Kading, PR, 25.42. 5, Beste, SC, 25.48. 6, Fritze, PR, 25.51.

Diving: 1, Hagan, PR, 211.30 points. 2, Stinar, PR, 141.50. 3, Rothfork, SC, 132.60. 4, Breitweser, PR, 120.70. 5, Viere, SC, 114.05.

100 butterfly: 1, Pearson, SC, 57.74. 2, Ross, SC, 59.67. 3, Schreiner, SC, 1:07.01. 4, Smythe, PR, 1:07.17. 5, Stinar, PR, 1:11.77. 6, Adolphson, PR, 1:13.59.

100 freestyle: 1, Barreto, SC, 51.28. 2, Blommel, SC, 54.37. 3, Danielson, SC, 54.75. 4, Z. Eystad, PR, 55.09. 5, Kading, PR, 57.48. 6, Konshok, PR, 1:04.70.

500 freestyle: 1, Waggoner, PR, 5:24.68. 2, Heller, SC, 5:41.25. 3, Stalboerger, SC, 5:44.32. 4, Hoppe, SC, 5:52.59. 5, B. Bruce, PR, 6:13.82. 6, Benson, SC, 6:27.38.

200 freestyle relay: 1, Sauk Centre, 1:35.00. 2, Park Rapids (Z. Eystad, Fritze, Kading, Waggoner), 1:38.98. 3, Sauk Centre, 1:43.84. 4, Park Rapids (Konshok, H. Utke, Stinar, B. Bruce), 1:47.32. 6, Park Rapids (Merfeld, Hagan, Bateman, Zinke), 2:00.44.

100 backstroke: 1, Schwieters, SC, 59.64. 2, Smythe, PR, 59.84. 3, Danielson, SC, 1:06.44. 4, Schreiner, SC, 1:08.36. 5, Breitweser, PR, 1:10.75. 6, Merfeld, PR, 1:12.57.

100 breaststroke: 1, Glasener, SC, 1:12.85. 2, Hagan, PR, 1:12.90. 3, Schroeder, PR, 1:14.55. 4, Schmiesing, SC, 1:18.46. 5, H. Utke, PR, 1:18.65.

400 freestyle relay: 1, Park Rapids (Z. Eystad, Smythe, Adolphson, Waggoner), 3:46.39. 2, Park Rapids (Fritze, Breitweser, Schroeder, B. Bruce), 4:03.88. 3, Park Rapids (Merfeld, Zinke, Graham, Benson), 4:39.04.

Sauk Centre JV 114, PR JV 60

200 medley relay: 2, Park Rapids (T. Walsh, McKeever, Froelich, Liao), 2:19.57. 3, Park Rapids (Simonson, Behrens, Graham, Huot), 2:25.26. 6, Park Rapids (Wattenhofer, J. Utke, Baldwin, Vanbatavia), 3:42.84.

200 freestyle: 3, Benson, PR, 2:27.35. 5, J. Walsh, PR, 2:31.87.

200 individual medley: 4, Graham, PR, 2:57.03. 5, Huot, PR, 3:06.45.

50 freestyle: 4, S. Eystad, PR, 30.68. 5, Simonson, PR, 31.17. 6, Liao, PR, 32.50.

100 butterfly: 3, Zinke, PR, 1:18.80. 5, Graham, PR, 1:24.09. 6, Huot, PR, 1:29.85.

100 freestyle: 4, Froelich, PR, 1:11.93. 5, T. Walsh, PR, 1:12.68.

500 freestyle: 4, J. Walsh, PR, 7:09.38. 5, Bateman, PR, 7:14.00. 6, Behrens, PR, 7:19.47.

200 freestyle relay: 2, Park Rapids (Behrens, Froelich, Simonson, Benson), 2:09.80. 3, Park Rapids (J. Walsh, McKeever, Huot, S. Eystad), 2:13.32. 6, Park Rapids (J. Utke, M. Bruce, Wattenhofer, Vanbatavia), 2:53.45.

100 backstroke: 1, Simonson, PR, 1:17.26. 2, T. Walsh, PR, 1:19.82. 5, Baldwin, PR, 1:38.97.

100 breaststroke: 2, McKeever, PR, 1:24.09. 5, Froelich, PR, 1:36.09.

400 freestyle relay: 1, Park Rapids (J. Walsh, T. Walsh, Bateman, S. Eystad), 4:59.53. 2, Park Rapids (McKeever, M. Bruce, Baldwin, Behrens), 5:46.38.

Panthers finish second at DL

Winning efforts by Eystad and Smythe led the Panthers to a runner-up finish at last Saturday's Detroit Lakes Invitational.

Eystad won the 100 freestyle in 53.68 while Smythe led the field in the 100 backstroke with a time of 1:00.37 as the Panthers compiled 507 points. Detroit Lakes took first in this five-team meet with 511 points.

Adding runner-up finishes for the Panthers were Smythe, Hagan, Fritze and Esytad in the 200 medley relay (1:52.30); Eystad in the 50 freestyle (23.84); Hagan in diving (202.80 points); and Eystad, Kading, Fritze and Waggoner in the 400 freestyle relay (1:38.50).

Team scores: Detroit Lakes 511, Park Rapids 507, Bemidji 464, Perham 408, Thief River Falls 283.

Individual results

200 medley relay: 1, Detroit Lakes, 1:51.23. 2, Park Rapids (Smythe, Hagan, Fritze, Z. Eystad), 1:52.30. 7, Park Rapids (Merfeld, Adolphson, B. Bruce, H. Utke), 2:09.19. 11, Park Rapids (Breitweser, McKeever, Zinke, Byer), 2:16.00. 13, Park Rapids (Benson, Behrens, Graham, S. Eystad), 2:26.85. 14, Park Rapids (T. Walsh, Wallace, J. Walsh, Froelich), 2:30.82. 17, Park Rapids (Simonson, Bateman, Wattenhofer, Baldwin), 3:09.13. 18, Park Rapids (Vedbraaten, J. Utke, M. Bruce, Vanbatavia), 3:30.79).

200 freestyle: 1, Krengel, DL, 1:54.27. 5, Kading, PR, 2:09.34. 7, Schroeder, PR, 2:13.66. 14, Graham, PR, 2:28.60. 19, Merfeld, PR, 2:39.56.

200 individual medley: 1, Langendorfer, P, 2:13.64. 3, Waggoner, PR, 2:23.00. 9, H. Utke, PR, 2:39.77. 10, B. Bruce, PR, 2:44.45. 12, Zinke, PR, 2:51.04.

50 freestyle: 1, Clem, DL, 23.75. 2, Z. Eystad, PR, 23.84. 4, Fritze, PR, 24.78. 18, Byer, PR, 29.27. 21, Froelich, PR, 30.77. Exhibition: Bateman, PR, 31.16; Simonson, PR, 31.40; Baldwin, PR, 32.25; J. Walsh, PR, 32.78; Behrens, PR, 33.53; T. Walsh, PR, 33.81; M. Bruce, PR, 33.99; J. Utke, PR, 35.09; Vedbraaten, PR, 35.35; McKeever, PR, 36.12; Wattenhofer, PR, 44.15.

Diving: 1, Howard, B, 209.70 points. 2, Hagan, PR, 202.80. 6, Breitweser, PR, 141.80. 8, Fritze, PR, 134.00. 10, Vedbraaten, PR, 126.10.

100 butterfly: 1, Possai, TRF, 58.81. 3, Smythe, PR, 1:07.05. 11, Adolphson, PR, 1:17.83. 16, Zinke, PR, 1:21.41. 17, Graham, PR, 1:22.07.

100 freestyle: 1, Z. Eystad, PR, 53.68. 4, Kading, PR, 56.38. 10, H. Utke, PR, 1:01.96. 21, Byer, PR, 1:10.26. Exhibition: Wallace, PR, 1:05.16; Bateman, PR, 1:12.36; Simonson, PR, 1:12.62; J. Walsh, PR, 1:13.66; T. Walsh, PR, 1:13.76; Behrens, PR, 1:17.52; Baldwin, PR, 1:27.82; M. Bruce, PR, 1:28.92; J. Utke, PR, 1:29.73; Wattenhofer, PR, 1:43.30; Vanbatavia, PR, 1:43.54.

500 freestyle: 1, Krengel, DL, 5:21.25. 3, Waggoner, PR, 5:27.82. 6, B. Bruce, PR, 6:26.97. 8, Benson, PR, 6:35.41. 13, S. Eystad, PR, 7:08.69.

200 freestyle relay: 1, Bemidji, 1:38.30. 2, Park Rapids (Z. Eystad, Kading, Fritze, Waggoner), 1:38.50. 9, Park Rapids (H. Utke, Schroeder, Zinke, Wallace), 1:56.41. 13, Park Rapids (Froelich, Hagan, S. Eystad, Byer), 2:02.66. 16, Park Rapids (Vedbraaten, Behrens, Baldwin, J. Walsh), 2:24.38. 19, Park Rapids (Simonson, Wattenhofer, Vanbatavia, J. Utke), 3:00.88.

100 backstroke: 1, Smythe, PR, 1:00.37. 7, Breitweser, PR, 1:10.86. 10, Merfeld, PR, 1:14.70. 12, Benson, PR, 1:19.06.

100 breaststroke: 1, Langendorfer, P, 1:06.76. 6, Hagan, PR, 1:15.19. 8, Schroeder, PR, 1:17.01. 10, Adolphson, PR, 1:20.66. 12, McKeever, PR, 1:24.09.

400 freestyle relay: 1, Detroit Lakes, 3:39.02. 3, Park Rapids (Waggoner, Kading, B. Bruce, Smythe), 3:45.16. 6, Park Rapids (Merfeld, Breitweser, Schroeder, Adolphson), 4:07.43. 12, Park Rapids (Wallace, Froelich, Benson, McKeever), 4:48.49. 13, Park Rapids (T. Walsh, S. Eystad, Bateman, Graham), 4:53.31.

Advertisement
Advertisement
Advertisement