Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Connor Smythe won the 200-yard individual medley with a time of 2:25.65 during Park Rapids’ dual meet against Melrose/Sauk Centre Tuesday night.

Strong finish sparks M/SC past Panthers

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids, 56470
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

     Melrose/Sauk Centre used 1-2 finishes in three of the final seven events to spark a 105-81 victory over the Park Rapids boys swimming and diving team Tuesday night at the Area High School pool.

Advertisement
Advertisement

     Connor Smythe, Kalvin Hagan, Spencer Adolphson and Kurt Fritze opened the meet by winning the 200-yard medley relay in 1:55.07.

     After Melrose went 1-2 in the 200 freestyle, Smythe clocked a winning time of 2:25.65 in the 200 individual medley, Matt Konshok followed with a runner-up 24.31 in the 50 freestyle and Hagan took first in diving with 206.15 points as the Panthers trailed 40-38.

     Melrose then went 1-2 in the 100 butterfly, won the 100 freestyle, went 1-2 in the 500 freestyle and won the 200 freestyle relay to take control. Konshok clocked a runner-up 56.29 in the 100 freestyle while Kurt Fritze, Hunter Utke, Spencer Fritze and Konshok clocked a runner-up 1:41.50 in the 200 freestyle relay.

     The Panthers closed out the meet with Smythe winning the 100 backstroke in 1:01.77, Hagan taking first in the 100 breaststroke in 1:12.24, and Smythe, Matthew Benson, Adolphson and Konshok clocking a runner-up 3:53.00 in the 400 freestyle relay.

     Melrose also won the junior varsity meet by an 88-81 margin.

Melrose 105, Park Rapids 81

200 medley relay: 1, Park Rapids (Smythe, Hagan, Adolphson, K. Fritze), 1:55.07. 2, Melrose, 1:57.31. 3, Park Rapids (T. Breitweser, S. Fritze, Zinke, H. Utke), 2:03.24.

200 freestyle: 1, Heller, MSC, 1:57.66. 2, Hoppe, MSC, 2:02.04. 3, Benson, PR, 2:10.77. 4, Enneking, MSC, 2:13.38. 5, Schroeder, PR, 2:19.21. 6, Eystad, PR, 2:24.26.

200 individual medley: 1, Smythe, PR, 2:25.65. 2, Glasener, MSC, 2:28.70. 3, Warzecha, MSC, 2:32.21. 4, Adolphson, PR, 2:32.54. 5, Uphus, MSC, 2:26.91. 6, Zinke, PR, 2:55.61.

50 freestyle: 1, Blommel, MSC, 23.05. 2, Konshok, PR, 24.31. 3, M. Beste, MSC, 24.67. 4, I. Beste, MSC, 25.62. 5, S. Fritze, PR, 26.50. 6, Behrens, PR, 26.77.

Diving: 1, Hagan, PR, 206.15 points. 2, Rothfork, MSC, 158.70. 3, T. Breitweser, PR, 153.95. 4, K. Fritze, PR, 128.70. 5, Viere, MSC, 114.65.

100 butterfly: 1, Schreiner, MSC, 1:03.67. 2, Warzecha, MSC, 1:06.90. 3, Adolphson, PR, 1:08.82. 4, S. Fritze, PR, 1:10.87. 5, Zinke, PR, 1:23.49.

100 freestyle: 1, Blommel, MSC, 52.57. 2, Konshok, PR, 56.29. 3, M. Beste, MSC, 56.32. 4, K. Fritze, PR, 57.17. 5, I. Beste, MSC, 57.80. 6, H. Utke, PR, 58.21.

500 freestyle: 1, Heller, MSC, 5:24.10. 2, Hoppe, MSC, 5:47.24. 3, Benson, PR, 5:57.83. 4, Enneking, MSC, 6:11.33. 5, Behrens, PR, 6:28.69. 6, Eystad, PR, 6:41.57.

200 freestyle relay: 1, Melrose, 1:37.71. 2, Park Rapids (K. Fritze, H. Utke, S. Fritze, Konshok), 1:41.50. 3, Melrose, 1:47.22. 4, Park Rapids (Schroeder, Hagan, Eystad, Benson), 1:52.03.

100 backstroke: 1, Smythe, PR, 1:01.77. 2, Schreiner, MSC, 1:04.77. 3, T. Breitweser, PR, 1:06.68. 4, Uphus, MSC, 1:10.26. 5, T. Walsh, PR, 1:15.87.

100 breaststroke: 1, Hagan, PR, 1:12.24. 2, Glasener, MSC, 1:13.75. 3, Schroeder, PR, 1:16.90. 4, Schmiesing, MSC, 1:18.79. 5, Keller, MSC, 1:19.26. 6, H. Utke, PR, 1:23.13.

400 freestyle relay: 1, Melrose, 3:39.38. 2, Park Rapids (Smythe, Benson, Adolphson, Konshok), 3:53.00. 3, Melrose, 4:00.59. 4, Park Rapids (T. Breitweser, Eystad, Zinke, Schroeder), 4:23.53.

Melrose JV 88, Park Rapids JV 81

200 medley relay: 1, Park Rapids (Simonson, Wallace, Graham, Behrens), 2:11.77. 2, Park Rapids (T. Walsh, C. Bateman, Huot, Rak), 2:18.00.

200 freestyle: 2, J. Bateman, PR, 2:29.65. 4, J. Walsh, PR, 2:40.83. 6, C. Bateman, PR, 2:59.79.

200 individual medley: 2, Graham, PR, 2:42.81. 4, Huot, PR, 3:00.40. 6, T. Walsh, PR, 3:15.43.

50 freestyle: 4, Rak, PR, 29.86. 5, Overmyer, PR, 30.58. 6, Raidt, PR, 32.08. Exhibition: Carlson, PR, 35.36; Vanbatavia, PR, 38.87; S. Breitweser, PR, 38.95; Wattenhofer, PR, 40.22.

100 butterfly: 1, Graham, PR, 1:14.87. 2, Huot, PR, 1:17.50. 4, J. Utke, PR, 1:27.98.

100 freestyle: 1, Wallace, PR, 1:04.33. 3, Overmyer, PR, 1:11.73. 6, Rak, PR, 1:18.27. Exhibition: Simonson, PR, 1:07.89; Jorgenson, PR, 1:16.79; Wattenhofer, PR, 1:33.60.

500 freestyle: 3, J. Bateman, PR, 7:05.38. 4, J. Walsh, PR, 7:13.07.

200 freestyle relay: 1, Park Rapids (Overmyer, Raidt, Huot, J. Bateman), 2:03.32. 4, Park Rapids (Carlson, Jorgenson, Wattenhofer, Vanbatavia), 2:36.52.

100 backstroke: 1, Simonson, PR, 1:13.58. 5, Jorgenson, PR, 1:32.25. 6, Vanbatavia, PR, 1:48.47.

100 breaststroke: 3, Wallace, PR, 1:28.18. 4, C. Bateman, PR, 1:28.39. 6, J. Utke, PR, 1:31.60.

400 freestyle relay: 1, Park Rapids (Behrens, Graham, J. Bateman, Wallace), 4:33.33. 4, Park Rapids (Overmyer, Rak, C. Bateman, J. Walsh), 5:01.71.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness