Sections

Weather Forecast

Close

Error message

Views XML Backend: HTTP response: Service Unavailable. URI: http://search.fccinteractive.com/solr/classifieds/select/?q=pubToDomain:parkrapidsenterprise.com+AND+featured:1&fl=imageArray,datePosted,advertisement,classification,slug,ID,title&start=0&rows=5000&sort=slug%20asc
Advertisement
Eddie Rousseau led a group of runners during Sunday's Fish Hook Challenge Half Marathon. Rousseau finished the 13.1-mile race in 1:50:41. (Vance Carlson / Enterprise)

Runners complete Fish Hook Challenge

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids, 56470
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Paul Lillehaugen of Moorhead and Barbara Arntson of East Grand Forks won the men's and women's titles at Sunday's 16th annual Fish Hook Challenge Half Marathon.

Advertisement
Advertisement

Lillehaugen completed the 13.1-mile course in 1 hour, 21 minutes, 55 seconds while Arntson crossed the finish line at Heartland Park in 1:36:16.

There were 25 men and 19 women who competed in this year's half marathon.

In the 5K race, Ken Miller of Park Rapids and Judy Maaninga of Menahga won the men's and women's titles.

Miller clocked a 16:33 to lead the way in the 43-member men's field while Maaninga clocked a 23:17 to top the 25 women who completed the race.

This annual race is a fundraiser for the Itascatur Ski, Bike and Run Club.

MEN'S HALF MARATHON RESULTS

Overall winner: Paul Lillehaugen, Moorhead, 1:21:55.

17-19: 1, Brad McConn, Fargo, ND, 1:23:04.

20-24: 1, Paul Lillehaugen, Moorhead, 1:21:55. 2, Mike Reponen, Baxter, 1:22:26.

25-29: 1, Brian Lashinski, Saginaw, 1:36:30. 2, Nico Bennett, Thief River Falls, 1:42:32.

30-34: 1, Gabe Arntson, East Grand Forks, 1:30:01. 2, Michael Grover, Warroad, 1:42:48.

40-44: 1, Garrick Larson, Moorhead, 1:30:31. 2, Jim Bernard, Minnetonka, 1:40:52. 3, J. Schultz, New Prague, 1:49:09. 4, Neal Karels, Hutchinson, 1:50:26. 5, Dan Becker, Eagan, 1:55:37. 6, Wayne Horn, Wadena, 2:16:33.

45-49: 1, Steve Curks, Maple Grove, 1:33:01. 2, Jeff Neltner, West Peoria, IL, 1:36:04. 3, Curt Engels, New Hope, 1:38:44. 4, John Brudwick, Sauk Rapids, 1:43:44. 5, Dean Groth, Richfield, 1:44:59. 6, Mike Kohler, Fargo, ND, 1:58:21.

50-54: 1, Dale Heinen, Shoreview, 1:33:15. 2, Tim Wilmes, Madison Lake, 2:05:03.

55-59: 1, Dave Bennett, Newfolden, 1:42:33. 2, Wayne Tieman, Bemidji, 2:12:45.

60-64: 1, Bob Tapson, Langdon, 1:59:07.

65-69: 1, Ed Rousseau, Minneapolis, 1:50:41.

WOMEN'S HALF MARATHON RESULTS

Overall winner: Barbara Arntson, East Grand Forks, 1:36:16.

17-19: 1, Karin Norby, Detroit Lakes, 1:46:11. 2, Suzanne McConn, Fargo, ND, 1:52:34.

20-24: 1, Brittney Christianson, Glenburn, ND, 1:38:00. 2, Annie Vogel-Ciernia, Irvine, CA, 1:47:19.

25-29: 1, Jasmin Paris, St. Paul, 1:46:59. 2, Jane Viner, Iowa City, IA, 1:52:29. 3, Aubrey Noska, Big Lake, 2:17:21.

30-34: 1, Barbara Arntson, East Grand Forks, 1:36:16. 2, Lori Grover, Warroad, 1:46:40. 3, Jolene Chlebeek, Mahtomedi, 1:58:31. 4, Danita Primus, Sartell, 2:08:42. 5, Suzie Meier, Buffalo, 2:25:14. 6, Jamie Solheim, Bemidji, 2:31:34.

35-39: 1, Traci Schuch, Janesville, 1:47:09. 2, Margaret Melby, Nisswa, 2:33:13.

40-44: 1, Pam Austad, North Branel, 1:40:46. 2, Patty Jaeger, Vergas, 1:51:31. 3, Diane O'Hern, Park Rapids, 2:02:06.

55-59: 1, Therese Vogel, Felton, 1:53:35.

MEN'S 5K RESULTS

Overall winner: Ken Miller, Park Rapids, 16:33.

17-under: 1, Max Karels, Brownton, 19:11. 2, Dwight Donahue, Iowa City, IA, 21:39. 3, Ryan Martin, Lake Elmo, 26:39. 4, Jaren Aunan, Lake Elmo, 27:20. 5, Dima Aunan, Lake Elmo, 30:11. 6, Connor Puckrupp, Park Rapids, 33:36.

17-19: 1, Reid Gilbertson, Lake Elmo, 17:25. 2, Leif Johnson, Detroit Lakes, 19:11.

20-24: 1, Paul Lillehaugen, Moorhead, 19:03. 2, Mike Reponen, Baxter, 19:10. 3, Andrew Overson, Waconia, 21:11.

25-29: 1, Brian Lashinski, Saginow, 23:39. 2, Brent Eull, St. Michael, 25:31. 3, Adam Klukken, Maple Grove, 27:15.

30-34: 1, Ken Miller, Park Rapids, 16:33. 2, Darrin Ovasak, Frazee, 21:50. 3, Jack Brann, Park Rapids, 23:49. 4, Gabe Arntson, East Grand Forks, 24:16. 5, Michael Grover, Warroad, 26:50.

35-39: 1, Brian Hartz, Park Rapids, 22:23. 2, Brian Behrens, Park Rapids, 25:33.

40-44: 1, David Bjorklund, Park Rapids, 22:02. 2, Garrick Larson, Moorhead, 22:30. 3, J. Schultz, New Prague, 29:41. 4, Eric Olson, Park Rapids, 37:41. 5, John Martin, Lake Elmo, 38:19.

45-49: 1, Curt Engels, New Hope, 23:01. 2, Dean Groth, Richfield, 25:04. 3, Jeff Neltner, West Peoria, IL, 25:17. 4, John Brudwick, Sauk Rapids, 27:02. 5, Doug Marcussen, Ada, 29:37. 6, Mike Kohler, Fargo, ND, 35:04.

50-54: 1, Dale Heinen, Shoreview, 21:59. 2, Ken English, Stewartville, 22:14. 3, Eric Johnson, Detroit Lakes, 22:18. 4, Dan Bellefeuille, Waubun, 22:52. 5, Reid Gilbertson, Lake Elmo, 23:25.

60-64: 1, Dick Ovsak, Detroit Lakes, 28:24. 2, Wayne Boulton, New Berlin, WI, 29:54.

70-over: 1, Floyd Paurus, Boulder, CO, 30:48. 2, Ray Hardman, Park Rapids, 31:54. 3, John Ovsak, Benson, 36:20. 4, Bill Bauck, Perham, 37:11.

WOMEN'S 5K RESULTS

Overall winner: Judy Maaninga, Menahga, 23:17.

17-under: 1, Jamie Martin, Lake Elmo, 34:59. 2, Abby Swenson, Fergus Falls, 38:02. 3, Lexi Huelsnitz, Ramsey, 38:18.

17-19: 1, Karin Norby, Detroit Lakes, 26:45. 2, Amber Lindgren, St. Louis Park, 27:30.

20-24: 1, Nichole Norby, Detroit Lakes, 27:16.

25-29: 1, Jasmin Paris, St. Paul, 26:01. 2, Jessica Jensen, Cheyenne, WY, 31:48.

30-34: 1, Barbara Arntson, East Grand Forks, 24:15. 2, Jaclyn Petik, Moorhead, 25:37. 3, Lori Grover, Warroad, 29:00.

35-39: 1, Traci Schuch, Janesville, 24:17. 2, Shelli Hendrickson, Park Rapids, 29:10. 3, Jodie Greene, Oakdale, 29:34.

40-44: 1, Julie Lindgren, St. Louis Park, 27:30. 2, Beth Nepstad, Hendrum, 27:45. 3, Michelle Pearson-Langowski, Winona, 29:59.

45-49: 1, Kirsten Dierking, Arden Hills, 30:50. 2, Anne Sittauer, Foley, 32:53.

50-54: 1, Judy Maaninga, Menahga, 23:17.

55-59: 1, Kristin Johnson, Detroit Lakes, 27:57.

Advertisement
news@parkrapidsenterprise.com
Advertisement
Advertisement
randomness