Weather Forecast


PRAHS scholarship, award winners named

Email Sign up for Breaking News Alerts
News Park Rapids,Minnesota 56470
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
PRAHS scholarship, award winners named
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Park Rapids Area High School Class of 2012 award and scholarship recipients are:

Student Council -Bonnie Baumgartner and Allison Girtz;


Outstanding Student Council member - Grace Bateman;

Outstanding English awards - Taylor Yliniemi, James Wells, Bonnie Baumgartner, Katie Walsh, Alana McKeever, Shelby Pierce and Mitch Fossen;

Outstanding social studies awards - Bonnie Baumgartner, Mitch Fossen, Emily Klingenberg, Lydia Lutz, Hunter May, Alana McKeever, Shelby Pierce, Levi Stevenson, Katie Walsh and James Wells;

Outstanding math awards - Alana McKeever, Bonnie Baumgartner, Hunter May and Levi Stevenson;

Artist of the Year - Brandy Parsons;

Choir music scholarship - Taylor Yliniemi and Sam Goebel;

Wrestling Boosters - Allison Girtz, Zach Steffen, Forrest Drury and Bonnie Baumgartner;

Smythe Family Scholarship - State Bank of Park Rapids - Bonnie Baumgartner;

Trig Star Awards - first place Levi Stevenson, second place Bonnie Baumgartner and third Andy Waller;

St. Joseph's Area Health Services - Erika Jerger and Mandy Schirmers;

Brian Koria/St. Joseph's Area Health Services - Alexis Burlingame;

Laurie Hohnstadt Memorial Scholarship - Katie Just;

Essentia Clinic - Alexis Burlingame;

PEO Scholarship-Chapter T - Hannah Fischer;

Park Rapids Lions Club - Hannah Fischer;

Don Savage Memorial Scholarship - Ed Carlson;

American Legion Auxiliary - Taylor Wheeler and Greta Hanson;

Madge Libby/American Legion - Hannah Fischer;

Jim Kimble Memorial Scholarship - Cory Odland;

Royale B. & Eleanor M. Arvig Memorial Scholarship - Hunter May;

Hubbard County Mounted Posse - Adam Manz;

Osage Sportsman's Club - Levi Stevenson and Tyler Johanning;

Osage Senior Citizens - Katie Just and Jenna Polley;

Osage Lion's Club - Mandy Schimers, Ryan Peterson and James Wells;

Garden Club - Adam Manz;

West Central Telephone - Alana McKeever;

Al & Ruth Monico Scholarship - Lucas Maves;

Park Rapids Vocational Scholarships - Lucas Maves and Ronnie Barnett;

Sanford Health Heart of Tomorrow - Emily Klingenberg;

Gayle Wallace Memorial Scholarship - Taylor Wheeler;

Theodore "Ted" Haberer - Katie Just;

Richard "Dick" Haberer - Greta Hanson;

Gibbs Scholarship - Allison Girtz and Ryan Peterson;

Russell Koerper Scholarship - Sam Goebel, Hannah Fischer, Mandy Schirmers, Bonnie Baumgartner, Hunter May, Levi Stevenson and Erika Jerger;

Skeffington Family - Mitch Fossen.

Vasquez Valentina received a Certification of Attendance.

n College scholarships were awarded to:

Mitch Fossen -UND Presidential Scholarship; Kyle Kniss - NDSCS- Foundation Scholarship, and Jessica Pritchett - Hamline University.

n Recognition awards were presented to Hunter May, U.S. Marine Corps- Scholastic Excellence Award; Bonnie Baumgartner, Society of Women Engineers; Sam Goebel and Shelby Pierce, Army Reserve scholarships and athlete awards.

n Students earning perfect attendance commendations were freshmen Danielle Carnell, Nicole Eischens, Adam Mackley, Jordan McCollum and Bria Wolff;

Sophomores Drew Bade, Austin Carlson, Ashley Hocking, Nathan Irmen, Zach Jewison, Tyler McCollum, Justine Rittgers and Shelby Thelen;

Juniors Cody Fransen, Cassidy Haggard, Heather Hart, Katelyn Hilmanowski, Ben Kading, Tanner Otterness, Chelsey Riewer, Josh Walker and Andrew Waller, and

Seniors Katie Walsh, Taylor Wheeler and Scott Wolff.