Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Ben Baumgartner

Park Rapids Open youth tennis tournament held

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids,Minnesota 56470 http://www.parkrapidsenterprise.com/sites/default/files/styles/square_300/public/fieldimages/22/0304/ben-baumgartner_0.jpg?itok=8VwCoJO-
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Park Rapids Open youth tennis tournament held
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Following are the results from the Park Rapids Open Youth Tennis Tournament held Thursday and Friday at the Depot Courts and Century School courts. The tournament was organized by Park Rapids Community Education and sponsored by Companero's.

Advertisement
Advertisement

GIRLS 12-UNDER SINGLES

1, Lauren Bengtson, 2-0. 2, Izabella Edin, 1-1. 3, Amy Follette 0-2. Round-robin matches: Bengtson over Follette 6-1, 6-3; Bengtson over Edin 6-2, 1-6, 10-8; Edin over Follette 6-3, 6-2.

BOYS 14-UNDER SINGLES

Jordan Schneeberger over Derek Porozinski 6-4, 6-2; Devin Rehwaldt over Jeff Dickinson 6-3, 6-3; Noah Holter over Evan White 6-2, 7-6 (7-4); Jordan McCollum over Ben Baumgartner 2-6, 6-3, 7-3; Schneeberger over Rehwaldt 6-0, 6-0; McCollum over Holter 6-4, 2-6, 7-5; Schneeberger over McCollum 6-0, 6-0 (title); Porozinski over Dickinson 3-6, 6-4, 7-0; Baumgartner over White 2-6, 7-5, 7-4; Porozinski over Baumgartner 7-6 (7-5), 6-3 (consolation title).

GIRLS 14-UNDER SINGLES

Claudia Bellew over Nikki Edin 6-3, 6-1; Olivia Dickinson over Annika Johnson 6-3, 7-6 (7-5); Sarena Kinkel over Sarah Koopman 6-5, 7-6, 7-6; Jenna Lee over Kelsey Zetah 6-2, 6-3; Lindsey Girtz over Alex Skime 6-3, 6-3; Lydia Jacobson over Hope Johnson 6-1, 6-3; Grace Wolhowe bye; Julia Smith over Jaden Lindner 7-6 (7-4), 3-6, 7-4; Bellew over Dickinson 6-2, 6-2; Lee over Kinkel 6-0, 6-0; Jacobson over Girtz 4-6, 6-4, 7-0; Smith over Wolhowe 6-4, 6-2; Lee over Bellew 6-3, 1-6, 7-5; Jacobson over Smith 1-6, 6-4, 7-4; Lee over Jacobson 6-4, 6-1 (title); Edin over A. Johnson 6-1, 6-1; Zetah over Koopman 6-1, 6-1; H. Johnson over Skime 6-1, 6-2; Lindner over Wolhowe 6-4, 2-6, 7-3; Zetah over Edin 7-5, 3-6, 8-6; Lindner over H. Johnson 6-0, 6-1; Zetah over Lindner 6-0, 6-1 (consolation title).

BOYS 16-UNDER SINGLES

Adam Holter bye; Parker Sundquist over Dillon Sillerud 6-1, 6-1; Josh Solway over Dylan Behwaldt 6-1, 6-3; Jesse Schneeberger over Nathan Jacobson 6-1, 6-1; Austin Stefanich bye; Reno Fussy over Scott Smith 6-2, 3-6, 8-6; David Schneck over Sean Williams 6-3, 6-2; Austin Hirschey bye; Holter over Sundquist 6-4, 6-2; Schneeberger over Solway 6-1, 6-3; Stefanich over Fussy 6-3, 6-3; Schneck over Hirschey 6-2, 6-1; Schneeberger over Holter 6-0, 6-0; Schneck over Stefanich 6-4, 6-3; Schneeberger over Schneck 6-2, 6-2 (title); Sillerud bye; Jacobson over Rehwaldt 6-2, 7-5; Hirschey over Smith 6-3, 6-1; Williams bye; Jacobson over Sillerud 6-0, 6-0; Williams over Hirschey 6-3, 2-3, withdraw; Williams over Jacobson 6-3, withdraw (consolation title).

GIRLS 16-UNDER SINGLES

Amy Frosaker over Bonnie Baumgartner 6-2, 6-2; Jessica Solberg over Annie Kautto 6-1, 6-2; Julia Renner over Bailey Morris 6-2, 7-5; Maggie Okeefe over Lydia Schaum 7-5, 6-2; Christina Smith over Mackenzie Schultz 2-6, 6-3, 8-6; Heidi Schaum over Lilli Denison 7-6 (9-7), 6-4; Briana Rademacher over Brooke Wolhowe 6-3, 6-1; Allie Girtz over Whitney Swenson 6-1, 6-2; Solberg over Frosaker 6-0, 6-0; Renner over Okeefe 6-1, 6-1; Smith over H. Schaum 6-1, 6-0; Rademacher over Girtz 6-1, 6-0; Solberg over Renner 6-2, 6-1; Rademacher over Smith 6-0, 6-1; Solberg over Rademacher 4-6, 6-1, 7-0 (title); Baumgartner over Kautto 6-0, 6-0; L. Schaum over Morris 7-5, 5-7, 7-6 (7-1); Schultz over Denison 6-3, 6-3; Wolhowe over Swenson 6-2, 6-1; Baumgartner over L. Schaum 6-3, 6-2; Schultz over Wolhowe 6-1, 6-0; Schultz over Baumgartner 7-5, 7-5 (consolation title).

BOYS 18-UNDER SINGLES

Guthrie Coughlin over Ben Holter 6-0, 6-1; Cole Sundquist over Coughlin 7-6 (7-3), 6-1; Beezer Skime over Fabian Tunberg 6-1, 6-3; Micah Rodahl over Alex Renner 3-6, 6-1, 7-2; Logan Engelstad over Eric Stefanich 7-5, 6-2; Skime over Sundquist 6-4, 6-4; Engelstad over Rodahl 6-1, 6-3; Skime over Engelstad 6-2, 6-2 (title); Holter over Tunberg 6-1, 4-6, 7-4; Renner over Stefanich 6-0, 6-1; Holter over Renner 1-6, 6-2, 7-2 (consolation title).

GIRLS 18-UNDER SINGLES

Karen Moe over Taylor Headlee 6-3, 6-0; Tricia Villella over Kelsey Adolphson 6-0, 6-2; Cortne Solberg over Courtney Tusler 6-2, 6-1; Rachel Baldwin over Zoe Houle 2-6, 6-0, 8-6; Moe over Villella 6-1, 6-0; Solberg over Baldwin 6-0, 6-1; Moe over Solberg 6-0, 6-3 (title); Headlee over Adolphson 6-1, 6-0; Houle over Tusler 6-1, 6-3; Headlee over Houle 6-0, 6-2 (consolation title).

BOYS 14-UNDER DOUBLES

1, Noah Holter/Evan White 4-0. 2, Ben Baumgartner/Derek Porozinski 3-1. 3, Bobby Tiedmann/Matt Garmen 2-2. 4, Jeff Dickinson/Isaac Overmyer 1-3. 5, Alex Boyd/Jaden Olson 0-4. Round-robin matches: Holter/White over Boyd/Olson 8-0; Tiedmann/Garmen over Dickinson/Overmyer 8-1; Baumgartner/Porozinski over Tiedmann/Garmen 8-6; Holter/White over Dickinson/Overmyer 8-3; Baumgartner/Porozinski over Boyd/Olson 8-0; Tiedmann/Garmen over Boyd/Olson 8-0; Baumgartner/Porozinski over Dickinson/Overmyer 8-6; Holter/White over Tiedmann/Garmen 8-6; Dickinson/Overmyer over Boyd/Olson 8-0; Holter/White over Baumgartner/Porozinski 8-6.

GIRLS 14-UNDER DOUBLES

Claudia Bell/Annika Johnson over Taylor Crocker/Jaden Lindner 6-2, 6-3; Olivia Dickinson/Jenna Lee over Drew Hilmanowski/Madison Steffel 6-0, 6-0; Carly Fyle/Haley Wiebolt over Lindsey Girtz/Hope Johnson 7-5, 6-3; Nikki Edin/Grace Wolhowe over Amy Follette/Ally Tiedemann 6-0, 6-0; Dickinson/Lee over Bell/Johnson 6-4, 2-6, 7-4; Edin/Wolhowe over Fyle/Wiebolt 6-0, 6-1; Edin/Wolhowe over Dickinson/Lee 6-3, 6-4 (title); Fyle/Wiebolt over Bell/Johnson 6-2, 7-5 (third place); Crocker/Lindner over Hilmanowski/Steffel 6-1, 6-1; Girtz/Johnson over Follette/Tiedemann 6-1, 6-4; Crocker/Lindner over Girtz/Johnson 6-2, 6-2 (consolation title).

GIRLS 16-UNDER DOUBLES

Lexi Burlingame/Katie Walsh over Annie Kautto/Brooke Wolhowe 6-1, 6-4; Emily Israelson/Mikayla Wing over Linsey Johnson/Maggie Okeefe 6-2, 6-1; Lilli Denison/Bailey Morris over Jeni Simpson/Jill Simpson 6-1, 6-1; Julia Renner/Christina Smith over Bonnie Baumgartner/Brittany Kinkel 6-1, 6-1; Israelson/Wing over Burlingame/Walsh 6-0, 6-4; Renner/Smith over Denison/Morris 6-1, 6-4; Renner/Smith over Israelson/Wing 6-2, 6-1 (title); Johnson/Okeefe over Kautto/Wolhowe 7-5, 2-6, 7-4; Baumgartner/Kinkel over Simpson/Simpson 6-1, 6-3; Baumgartner/Kinkel over Johnson/Okeefe 6-4, 2-6, 9-7 (consolation title).

BOYS 18-UNDER DOUBLES

Guthrie Coughlin/Josh Solway over David Schneck/Jesse Schneeberger 7-5, 4-6, 7-5; Alex Renner/Ben Holter over Josh Baldoch/Carter Denison 6-1, 6-0; Logan Engelstad/Beezer Skime over Kyle Fodness/Adam Holter 6-1, 6-1; Micah Rodahl/Fabian Tunberg bye; Renner/Holter over Coughlin/Solway 6-1, 6-1; Engelstad/Skime over Rodahl/Tunberg 6-1, 7-6 (7-3); Engelstad/Skime over Renner/Holter 6-3, 6-2 (title); Schneck/Schneeberger over Baldoch/Denison 6-3, 6-2; Fodness/Holter over Baldoch/Denison; Schneck/Schneeberger over Fodness/Holter 6-2, 6-3 (consolation title).

GIRLS 18-UNDER DOUBLES

Taylor Headlee/Jamie Hoffman over Andrea Koskiniemi/Emma Koskiniemi 6-1, 6-2; Headlee/Hoffman over Karly Dickinson/Allie Girtz 6-2, 6-0; Cortne Solberg/Jessica Solberg over Zoe Houle/Courtney Tusler 6-4, 6-0; Solberg/Solberg over Headlee/Hoffman 7-6 (7-3), 6-2 (title); Koskiniemi/Koskiniemi over Dickinson/Girtz 6-1, 6-2; Koskiniemi/Koskiniemi over Houle/Tusler 6-3, 6-4 (consolation title).

Advertisement
news@parkrapidsenterprise.com
Advertisement
Advertisement