Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Isaac Overmyer won the 3,200-meter run at Friday's Snow Ball Invitational at Vern Weekley Field.

Park Rapids girls run away with team title in outdoor track debut

Email

  Eight winning performances led the Park Rapids girls track team to a successful outdoor debut with a dominating performance at Friday’s Snow Ball Invitational at Vern Weekley Field.

Advertisement

     The Panthers claimed the team title in their outdoor debut by compiling 156 points. Staples-Motley was a distant second with 94 points in this five-team meet, which featured only running events.

     In the boys meet, the Panthers won three events and finished fourth with 52 points with limited entries. Pequot Lakes claimed the team title with 127 points.

     Park Rapids won all four relays to lead the way in the girls meet.

     Lora Remus, Alex Pederson, Madison Steffel and Tayah Otterness led off the meet by winning the 4 x 800-meter relay in 1:52.62. Sarah Harshman, Megan Grimes, Mady Vaudrin and Abby Mueller won the 4 x 200 relay in 1:51.07. Harshman, Mueller, Paige Hill and Vaudrin won the 4 x 100 relay in 52.82. Grimes, Maya Johnson, Justine Rittgers and Grace Bateman capped off the meet with a winning time of 4:26.80 in the 4 x 400 relay.

     Also clocking winning times for the Panthers were Vaudrin in the 100 dash (12.84), Megan Olson in the 1,600 run (5:38.22) and 3,200 run (12:17.51), and Mueller in the 200 dash (1:03.80).

     Finishing second for the Panthers were Remus in the 1,600 run (5:57.63), Bateman in the 300 hurdles (49.01), Otterness in the 800 run (2:45.86) and Lydia Kantonen in the 3,200 run (13:03.46).

     A 1-2 showing by Austin Carlson (52.73) and Bryce Brovitch (58.09) in the 400 dash, Kurt Fritze’s winning time of 44.24 in the 300 hurdles and Isaac Overmyer’s winning time of 10:54.45 in the 3,200 run led the Panthers in the boys meet.

     Nevis finished fifth in the girls meet with 31 points and fifth in the boys meet with 23 points.

     Karly Drury, Cielo Mooney, Josey Umthum and Diana Schuldt clocked a runner-up 2:03.85 in the 4 x 200 relay while Jordyn Lucas, Taylor Drury, Brea Pohl and Hannah Anderson clocked a runner-up 59.28 in the 4 x 100 relay to lead the Tigers in the girls meet.

     Josh Trosen won the 1,600 run in 5:08.04 while Clayton DeWulf, Dakota Larson, Casey Wold and Kyle Schmidt clocked a runner-up 54.47 in the 4 x 100 relay to lead Nevis in the boys meet.

Girls team scores: Park Rapids 156, Staples-Motley 94, Pequot Lakes 37, Wadena-Deer Creek 34, Nevis 31.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Park Rapids (Remus, Pederson, Steffel Otterness), 1:52.62. 4, Nevis (Schuldt, K. Drury, Umthum, Mooney), 11:43.47. 5, Park Rapids (K. Andersen, Simpson, A. Klein, J. Andersen), 12:24.31.

100 hurdles: 1, Beachy, SM, 15.37. 3, Grimes, PR, 16.91. 4, Lauderbaugh, PR, 18.02. 5, Hoffard, PR, 18.63. 6, Sa. Gorder, PR, 18.89. 7, Rittgers, PR, 19.33. 8, T. Drury, PR, 19.42. 9, Warmbold, PR, 19.68. 11, Fischer, PR, 20.43.

100 dash: 1, M. Vaudrin, PR, 12.84. 4, Sar. Harshman, PR, 13.54. 5, M. Lucas, N, 13.69. 6, Anderson, N, 13.98. 7, Hauth, PR, 14.05. 8, J. Lucas, N, 14.10. 9, Hill, PR, 14.14. 11, Sh. Gorder, PR, 14.27. McCollum, PR, 14.28. 12, MacPherson, PR, 14.35. 13, Pohl, N, 14.44. 14, K. Drury, PR, 14.62. 15, Hockett, N, 14.70. 16, Ahrendt, N, 14.73. 17, Byer, PR, 14.83. 18, Johnk, PR, 14.87. 22, Drury, PR, 15.20. 25, A. Vaudrin, PR, 15.65. 26, Cunningham, PR, 15.70. 28, Schultz, PR, 16.09. 29, Mastin, PR, 17.65. 30, M. Klein, PR, 18.04.

4 x 200 relay: 1, Park Rapids (Sar. Harshman, Grimes, M. Vaudrin, Mueller), 1:51.07. 2, Nevis (K. Drury, Mooney, Umthum, Schuldt), 2:03.85.

1,600 run: 1, Me. Olson, PR, 5:38.22. 2, Remus, PR, 5:57.63. 10, Carlson, PR, 7:05.08.

4 x 100 relay: 1, Park Rapids (Sar. Harshman, Mueller, Hill, M. Vaudrin), 52.82. 2, Park Rapids (MacPherson, Mackley, Hauth, McCollum), 57.10. 3, Nevis (J. Lucas, T. Drury, Pohl, Anderson), 59.28.

400 dash: 1, Mueller, PR, 1:03.80. 3, M. Johnson, PR, 1:09.51. 6, Mart, PR, 1:13.91. 7, Nyland, PR, 1:14.54. 10, Hockett, N, 1:23.59.

300 hurdles: 1, Beachy, SM, 48.67. 2, Bateman, PR, 49.01. 5, Rittgers, PR, 54.63. 6, T. Drury, PR, 55.24. 7, Sa. Gorder, PR, 56.33. 9, Lauderbaugh, PR, 57.05. 10, Warmbold, PR, 57.14. 11, Hoffard, PR, 58.55.

800 run: 1, Dumprope, SM, 2:44.31. 2, Otterness, PR, 2:45.86. 3, Pederson, PR, 2:50.82. 5, K. Andersen, PR, 2:59.89. 7, A. Klein, PR, 3:05.12. 8, Morgan, PR, 3:07.22. 9, J. Andersen, PR, 3:08.01. 11, Simpson, PR, 3:24.67.

200 dash: 1, Bzdok, PL, 27.5x. 3, Anderson, N, 29.02. 4, Bynum, PR, 29.04. 6, M. Lucas, N, 29.25. 8, Hauth, PR, 29.74. 9, McCollum, PR, 29.94. 10, MacPherson, PR, 30.21. 11, Schuldt, N, 30.49. 12, Hill, PR, 30.99. 13, J. Lucas, N, 31.05. 14, Mackley, PR, 31.13. 15, B. Johnson, PR, 31.60. 16, Johnk, PR, 31.64. 17, Umthum, N, 32.18. 18, Ahrendt, N, 32.23. 20, J. Klein, PR, 33.66. 22, Hockett, N, 34.33.

3,200 run: 1, Me. Olson, PR, 12:17.51. 2, Kantonen, PR, 13:03.46. 3, Steffel, PR, 13:26.94.

4 x 400 relay: 1, Park Rapids (Grimes, M. Johnson, Rittgers, Bateman), 4:26.80. 4, Park Rapids (Fischer, Sa. Gorder, Warmbold, J. Johnson), 5:16.58.

Boys team scores: Pequot Lakes 127, Staples-Motley 78, Wadena-Deer Creek 63, Park Rapids 52, Nevis 23.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Pequot Lakes, 9:43.44.

110 hurdles: 1, Wangsness, WDC, 17.36.

100 dash: 1, Huber, SM, 11.41. 7, Breitweser, PR, 12.54. 11, DeWulf, N, 13.77. 12, K. Carlson, PR, 14.22. 13, Pizarro, N, 14.31. 14, Wold, N, 14.83. 16, Engst, PR, 15.47.

4 x 200 relay: 1, Pequot Lakes, 1:42.60. 3, Park Rapids (Farrell, Hamblin, Baumgartner, Breitweser), 1:47.10.

1,600 run: 1, Trosen, N, 5:08.04. 8, Jacobi, PR, 5:58.27.

4 x 100 relay: 1, Pequot Lakes, 49.38. 2, Nevis (DeWulf, Larson, Wold, Schmidt), 54.47.

400 dash: 1, A. Carlson, PR, 52.73. 2, Brovitch, PR, 58.09. 5, Larson, N, 1:01.52.

300 hurdles: 1, Fritze, PR, 44.24.

800 run: 1, Miller, SM, 2:17.95. 5, Godwin, N, 2:27.36. 9, Larson, N, 2:37.81.

200 dash: 1, Huber, SM, 22.58. 3, Breitweser, PR, 25.62. 6, DeWolf, N, 26.24. 10, Pizzaro, N, 30.43. 12, Wold, N, 32.21.

3,200 run: 1, Overmyer, PR, 10:54.45. 5, Hamblin, PR, 12:51.42.

4 x 400 relay: 1, Pequot Lakes, 3:53.43. 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness