Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Park Rapids girls finish third at Crookston, compete in elite meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids, 56470
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Lydia Lutz won the 3,200-meter run and anchored the winning 4 x 800 relay team in leading the Park Rapids girls track and field team to third place at Tuesday's Crookston VFW Invitational.

Advertisement
Advertisement

Lutz clocked a winning time of 11:44.01 in the 3,200 run and joined Sophie Shogren, Shelby Pierce and Hannah Wolff for a winning time of 10:28.35 in the 4 x 800 relay as the Panthers compiled 108.50 points. East Grand Forks took first with 128 points while Crookston was second with 111 points.

Adding runner-up finishes for the Panthers were the 4 x 200 relay team of Shannon Taylor, Grace Bateman, Shogren and Rachel Thelen; the 4 x 400 relay team of Victoria Lutz, Mandy Schirmers, Pierce and Wolff; Bateman in the 300 hurdles; and Nicole Knott in the shot put.

Mike McDowell finished third in the high jump and Zac Haugland finished fifth in the 3,200 run to lead the Park Rapids boys to a share of 10th place with 23 points. Roseau led the 16-team field with 147.50 points.

Girls team scores: East Grand Forks 128, Crookston 111, Park Rapids 108.50, Bagley/Fosston 68, Roseau 47, Warroad 47, Ada-Borup 35, Lake of the Woods 33.50, Thief River Falls 28, Red Lake County 22, Dilworth-Glyndon-Felton 19, Badger 19, Mahnomen/Waubun 17, West Marshall 10, Fertile-Beltrami 6.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Park Rapids (Shogren, Pierce, Wolff, L. Lutz), 10:28.35.

100 hurdles: 1, Wagner, C, 16.83. 3, Goodwater, PR, 17.77. 7, Thielen, PR, 18.40.

100 dash: 1, Tingelstad, EGF, 12.64. 6, Thelen, PR, 14.02. 7, Vaudrin, PR, 14.04.

4 x 200 relay: 1, East Grand Forks, 1:54.01. 2, Park Rapids (Taylor, Bateman, Shogren, Thelen), 1:54.37.

1,600 run: 1, Scanlan, EGF, 5:30.13. 3, Deitchler, PR, 5:53.52.

4 x 100 relay: 1, Bagley/Fosston, 52.38. 3, Park Rapids (J. Knott, Bateman, Taylor, Thelen), 54.33.

400 dash: 1, Tingelstad, EGF, 1:00.32. 4, Shogren, PR, 1:08.02.

300 hurdles: 1, Larson, C, 50.55. 2, Bateman, PR, 51.14.

800 run: 1, Kruchowski, RLC, 2:24.25. 3, V. Lutz, PR, 2:25.61.

200 dash: 1, Tingelstad, EGF, 25.99. 8, Vaudrin, PR, 29.05.

3,200 run: 1, L. Lutz, PR, 11:44.01. 4, Olson, PR, 1:35.54.

4 x 400 relay: 1, East Grand Forks, 4:18.48. 2, Park Rapids (V. Lutz, Schirmers, Pierce, Wolff), 4:20.67.

High jump: 1, Erickson, W, 4-10. 6, Lauderbaugh, PR, 4-6. 7, L. Lutz, PR, 4-6.

Pole vault: 1, Mlodzik, R, 8-6. 4 (tie), Thelen, PR, 8-0.

Long jump: 1, Huschle, BF, 17-11.50.

Triple jump: 1, Ness, A-B, 33-7.50. 3, Wolff, PR, 31-5.

Discus: 1, Folkers, C, 110-0.

Shot put: 1, Folkers, C, 32-2.50. 2, N. Knott, PR, 31-9.

Boys team scores: Roseau 147.50, East Grand Forks 94.50, West Marshall 90.50, Ada-Borup 81, Dilworth-Glyndon-Felton 69, Warroad 42, Crookston 34, Bagley/Fosston 32, Mahnomen/Waubun 25, Park Rapids 23, Lake of the Woods 23, Thief River Falls 19, Red Lake County 11, Fertile-Beltrami 5.50, Badger 3, Grygla-Gatzke 2.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Warroad, 8:48.12. 6, Park Rapids (Haugland, F. Drury, Hartig, Gebhard), 9:44.53.

110 hurdles: 1, VanDeWege, R, 16.92. 7, Grimes, PR, 18.42.

100 dash: 1, Kujava, A-B, 11.72.

4 x 200 relay: 1, East Grand Forks, 1:37.06. 7, Park Rapids (Fritze, Grimes, Hayes, F. Drury), 1:43.42.

1,600 run: 1, Ruebke, A-B, 4:51.36.

4 x 100 relay: 1, West Marshall, 46.90. 8, Park Rapids (Hayes, McDowell, F. Drury, T. Drury), 50.73.

400 dash: 1, Kujava, A-B, 51.16.

300 hurdles: 1, VanDeWege, R, 42.90. 7, Grimes, PR, 46.38.

800 run: 1, Heppner, W, 1:56.76.

200 dash: 1, Kujava, A-B, 23.24.

3,200 run: 1, Ruebke, A-B, 10:45.52. 5, Haugland, PR, 11:24.09.

4 x 400 relay: 1, Roseau, 3:37.21.

High jump: 1, Brekke, EGF, 5-10. 3, McDowell, PR, 5-10.

Pole vault: 1, Mercil, D-G-F, 12-0.

Long jump: 1, Aakre, WM, 20-8.50.

Triple jump: 1, Aakre, WM, 40-8.50.

Discus: 1, Timmersman, R, 126-1. 6, Ondracek, PR, 118-3.

Shot put: 1, Heinen, R, 50-8.50.

Panthers take 3rd at Hamline

The Park Rapids girls track and field team finished third out of 22 teams with 40 points at last Saturday's Elite Relays at Hamline University.

Thelen and Bateman combined to win the pole vault relay to account for the Panthers' lone first-place showing.

Individually, Lydia Lutz took first in the 1,600 run, Thelen was first in the pole vault and Knott was first in the shot put.

1,600 relay: 1, Hopkins, 22:10.63. 2, Park Rapids (L. Lutz 5:24.39, Olson 5:57.06, Deitchler 6:06.64, Hilmanowski (6:20.03), 23:48.12.

4 x 100 relay: 1, Holy Family, 51.04. 9, Park Rapids (J. Knott, Bateman, Taylor, Thelen), 54.20.

4 x 200 relay: 1, Irondale, 1:47.34. 10, Park Rapids (Taylor, Bateman, Vaudrin, Thelen), 1:54.55.

4 x 400 relay: 1, Belle Plaine, 4:08.86. 8, Park Rapids (V. Lutz, Schirmers, Pierce, Wolff), 4:24.66.

4 x 800 relay: 1, Osakis, 9:56.23. 2, Park Rapids (L. Lutz, Pierce, Wolff, V. Lutz), 10:01.62.

4 x 100 shuttle hurdles relay: 1, Hopkins, 1:08.50. 3, Park Rapids (Goodwater, Bateman, Lauderbaugh, Thielen), 1:19.77.

Pole vault relay: 1, Park Rapids (Thelen 8-6, Bateman 7-0), 15-6.

Long jump relay: 1, Hopkins, 31-4.75. 5, Park Rapids (Taylor 12-11, Fischer 12-2), 25-1.

Triple jump relay: 1, Belle Plaine, 67-3. 6, Park Rapids (Wolff 30-10, Hill 26-1.50), 56-11.50.

Shot put relay: 1, LeSueur, 58-4.50. 3, Park Rapids (N. Knott 29-11.50, Lauderbaugh 23-8.25), 53-7.75.

Discus relay: 1, LeSueur, 205-3. 4, Park Rapids (N. Knott 79-8, C. Knott 53-7), 133-3.

Advertisement
news@parkrapidsenterprise.com
Advertisement
Advertisement