Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Brock Fritze (middle) clocked a 12.51 in the 100-meter dash at Tuesday's Section 6A True Team meet.

Park Rapids boys finish in 8th place at Section 6A True Team track meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids, 56470
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Patrick Deegan couldn't have been more pleased with the effort of the Park Rapids boys track and field team at Tuesday's Section 6A True Team meet at Glyndon.

Advertisement
Advertisement

Despite not having a full lineup, the Panthers were able to finish in eighth place in this 17-team meet.

Providing the main highlight for the Panthers was a winning time of 1:40.71 by the 4 x 200-meter relay team of Brock Fritze, John Drury, Austin Carlson and Colin Vaadeland.

That winning effort helped the Panthers compile 532.50 points in less than ideal conditions. Hawley/Ulen-Hitterdal captured the section title with 934.50 points as all 17 teams had to compete in a steady drizzle with temperatures in the 30s.

Also turning in top-10 individual performances for the Panthers were Drury in the discus (fifth with a throw of 123 feet, 8.50 inches), Vaadeland in the 200 dash (sixth in 24.64) and long jump (eighth at 18-1.50), and Cole Tretbar in the pole vault (10th at 8 feet).

Park Rapids' 4 x 800 relay team of Travis Deitchler, Taylor Kimball, Forrest Drury and AJ Spears placed seventh in 9:40.49 and the 4 x 400 relay team of Carlson, Forrest Drury, Kurt Fritze and Brock Fritze placed seventh in 3:58.65.

"The times were not the best we have run all year, but given the conditions, I was very pleased with eighth place," said Deegan, whose team finished 11th out of 11 teams at last year's Section 8AA True Team meet with 223 points.

Nevis finished 13th with 349 points with Bryon Schuldt's runner-up time of 4:41.75 in the 1,600 run leading the way.

Boys team totals: Hawley/Ulen-Hitterdal 934.50, Breckenridge/Campbell-Tintah 926, Ada-Borup 823, Ottertail Central 788, Dilworth-Glyndon-Felton 775, Barnesville 758, Pelican Rapids 651, Park Rapids 532.50, Walker-Hackensack-Akeley 523, Wheaton/Herman-Norcross 515, Bertha-Hewitt/Verndale 395.50, New York Mills 365, Nevis 349, Mahnomen/Waubun 340, Ashby/Brandon-Evansville 339, Wadena-Deer Creek 305, Rothsay 198.50.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Ottertail Central, 8:56.10. 7, Park Rapids (Deitchler, Kimball, F. Drury, Spears), 9:40.49.

110 hurdles: 1, Dennis, WHA, 16.56.

100 dash: 1, Mattson, HUH, 11.66. 7, Keezer, N, 12.37. 9, Anglin, N, 12.42. 13, B. Fritze, PR, 12.51. 16, Vaadeland, PR, 12.53.

4 x 200 relay: 1, Park Rapids (B. Fritze, J. Drury, Carlson, Vaadeland), 1:40.71. 6, Nevis (Keezer, Gustafson, Schuldt, Howes), 1:42.07.

1,600 run: 1, Ruebke, AB, 4:40.38. 2, Schuldt, N, 4:41.75. 14, Kimball, PR, 5:21.62. 26, Spears, PR, 5:47.79.

4 x 100 relay: 1, Hawley, 47.38. 7, Nevis (Keezer, Gustafson, Feder, Howes), 50.01. 14, Park Rapids (K. Fritze, Tretbar, Schulz, J. Drury), 55.07.

400 dash: 1, Cline, OTC, 52.41. 15, Carlson, PR, 57.82. 20, F. Drury, PR, 59.77. 26, Gooch, N, 1:02.13. 31, Virchow, N, 1:10.67.

300 hurdles: 1, Schmidt, BH, 41.99. 9, Howes, N, 46.62. 22, K. Fritze, PR, 54.24. 23, Schulz, PR, 54.76.

800 run: 1, Hinrichs, HUH, 2:07.24. 25, Waggoner, PR, 2:38.98. 27, McBrady, PR, 2:40.33.

200 dash: 1, Mattson, HUH, 23.39. 6, Vaadeland, PR, 24.64. 10, Anglin, N, 24.88. 17, J. Drury, PR, 26.02. 25, Feder, N, 28.49.

3,200 run: 1, Ruebke, AB, 10:26.85. 17, Deitchler, PR, 12:23.82.

4 x 400 relay: 1, Hawley, 3:33.78. 7, Park Rapids (Carlson, F. Drury, K. Fritze, B. Fritze), 3:58.65.

Discus: 1, Blasey, AB, 141-8. 5, J. Drury, PR, 123-8.50. 12, Fin Bolling, N, 104-9. 22, Gustafson, N, 85-4. 26, Schmaus, PR, 81-0.50.

High jump: 1, Dennis, WHA, 6-2. 7, Feder, N, 5-4. 18, Wolff, PR, 5-0.

Long jump: 1, LaVoy, MW, 19-10. 8, Vaadeland, PR, 18-1.50. 21, Carlson, PR, 16-2. 28, Virchow, N, 14-5.

Pole vault: 1, Mercil, DGF, 12-6. 10, Tretbar, PR, 8-0. 11, F. Drury, PR, 8-0.

Shot put: 1, Blasey, AB, 48-11. 16, Gooch, N, 33-7.50. 20, Schmaus, PR, 31-8.50. 22, Fin Bolling, N, 30-4. 29, Atkins, PR, 28-6.

Triple jump: 1, Mercil, DGF, 40-9. 18, Feder, N, 33-5.50. 20, Wolff, PR, 32-0.50. 26, K. Fritze, PR, 29-7.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness