Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Panthers run away with several Mid-State Conference track honors

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Park Rapids, 56470

Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Eight members of the Park Rapids boys and girls track and field teams earned all-conference honors with winning efforts at Tuesday's Mid-State Conference meet at Staples.

Advertisement
Advertisement

Summer Ellefson, Lydia Lutz and Shelby Pierce claimed individual titles and joined Lora Remus on the winning 4 x 800-meter relay team as the Panthers finished second in the girls meet.

Lutz won the 1,600 run in 5:32.70, Ellefson won the 400 dash in 1:01.34 and Pierce won the 800 run in 2:25.58. Those three joined Remus in the 4 x 800 relay, which led the field with a winning time of 9:52.20. Those four efforts led the Panthers to runner-up honors with 124.83 points. Detroit Lakes won the conference title with 162.33 points.

In the boys meet, Brock Fritze, Austin Carlson, Forrest Drury and Herman Stieng won the 4 x 400 relay in 3:37.23. Stieng (in 52.91) and Carlson (in 53.53) went 1-2 in the 400 dash as the Panthers finished fourth with 54 points. Detroit Lakes won the boys title with 181 points.

Adding runner-up finishes for the Panthers in the girls meet were Mady Vaudrin in the 200 dash (26.59), Grace Bateman in the pole vault (9 feet, 6 inches), and the 4 x 400 relay team of Ellefson, Lutz, Mandy Schirmers and Pierce (4:14.50).

Drury cleared 12 feet in the pole vault to earn runner-up honors in the boys meet.

Girls team scores: Detroit Lakes 162.33, Park Rapids 124.83, Pequot Lakes 79.33, Staples-Motley 77, Crosby-Ironton 67.50, Wadena-Deer Creek 46.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Park Rapids (Ellefson, Lutz, Remus, Pierce), 9:52.20.

100 hurdles: 1, Beachy, SM, 15.31. 5, Grimes, PR, 17.43. 6, Lauderbaugh, PR, 18.93.

100 dash: 1, Lane, PL, 12.46. 3, Vaudrin, PR, 12.93.

4 x 200 relay: 1, Pequot Lakes, 1:49.40. 4, Park Rapids (Grimes, Klingenberg, Mueller, Vaudrin), 1:53.50.

1,600 run: 1, Lutz, PR, 5:32.70.

4 x 100 relay: 1, Detroit Lakes, 51.53. 4, Park Rapids (Rittgers, Polley, Bateman, Gorder), 53.78.

400 dash: 1, Ellefson, PR, 1:01.34.

300 hurdles: 1, Beachy, SM, 45.91. 4, Bateman, PR, 48.21. 5, Grimes, PR, 50.94.

800 run: 1, Pierce, PR, 2:25.58. 3, Remus, PR, 2:34.53.

200 dash: 1, Heineke, DL, 25.88. 2, Vaudrin, PR, 26.59. 5, Gorder, PR, 28.15.

3,200 run: 1, Prushek, CI, 12:19.14. 4, Lageson, PR, 12:41.59.

4 x 400 relay: 1, Staples-Motley, 4:14.00. 2, Park Rapids (Ellefson, Lutz, Schirmers, Pierce), 4:14.50.

Shot put: 1, Nielsen, DL, 36-9. 5, Sam. Harshman, PR, 29-10.50.

Discus: 1, Craig, WDC, 97-0. 3, Sar. Harshman, PR, 87-5. 4, Sam. Harshman, PR, 84-11.50.

Long jump: 1, Berg, DL, 16-5.

Triple jump: 1, Miller, CI, 34-1. 4, Ellefson, PR, 30-8. 5, Klingenberg, PR, 30-5.50.

High jump: 1, Craig, WDC, 5-0. 4, Grimes, PR, 4-9.75. 5 (tie), Lauderbaugh, PR, 4-8.

Pole vault: 1, Stelter, DL, 10-0. 2, Bateman, PR, 9-6. 4, Andersen, PR, 7-0.

Boys team scores: Detroit Lakes 181, Pequot Lakes 130.50, Staples-Motley 121, Park Rapids 54, Crosby-Ironton 48.50, Wadena-Deer Creek 21.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Detroit Lakes, 8:42.60. 4, Park Rapids (McBrady, Goebel, Deitchler, Kimball), 9:25.10.

110 hurdles: 1, Anderson, PL, 15.97.

100 dash: 1, Huber, SM, 11.18. 5, Stieng, PR, 11.85. 6, B. Fritze, PR, 11.85.

4 x 200 relay: 1, Pequot Lakes, 1:35.70. 6, Park Rapids (Hensel, K. Fritze, Gorder, Kimball), 1:45.55.

1,600 run: 1, Ramstad, DL, 4:43.76.

4 x 100 relay: 1, Detroit Lakes, 46.38. 5, Park Rapids (Gorder, Schulz, McBrady, Hensel), 52.07.

400 dash: 1, Stieng, PR, 52.91. 2, Carlson, PR, 53.53.

300 hurdles: 1, Anderson, PL, 40.62. 6, Drury, PR, 46.22.

800 run: 1, Skjeveland, CI, 2:05.62.

200 dash: 1, Huber, SM, 22.75. 5, Carlson, PR, 24.38.

3,200 run: 1, Ramstad, DL, 10:31.96.

4 x 400 relay: 1, Park Rapids (B. Fritze, Carlson, Drury, Stieng), 3:37.23.

Shot put: 1, Meyer, WDC, 49-6. 5, Tretbar, PR, 39-11.

Discus: 1, Parker, PL, 133-0.

Long jump: 1, Huber, SM, 21-5.

Triple jump: 1, Kalberer, DL, 42-1.50. 4, Wolff, PR, 37-3.50.

High jump: 1, Huber, SM, 6-3.

Pole vault: Tappe, PL, 12-6. 2, Drury, PR, 12-0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness