Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Panthers, Patriots share title at May Day Invitational

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Park Rapids, 56470

Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

     Eight first-place efforts helped the Park Rapids girls track and field team tie for first place at last Friday’s May Day Invitational at Walker.

Advertisement
Advertisement

     The 4 x 800-meter relay team of Tayah Otterness, Madison Steffel, Ellery Overmyer and Megan Olson opened the meet with a winning time of 10:25.08 and the 4 x 100 relay team of Sarah Harshman, Abby Mueller, Paige Hill and Mady Vaudrin took first in 50.90.

     Following with individual first-place performances were Megan Grimes in the 100 hurdles (17.06), Vaudrin in the 100 dash (12.77), Olson in the 1,600 run (5:35.39), Grace Bateman in the 300 hurdles (48.37) and pole vault (8 feet, 6 inches), and Tori Lauderbaugh in the high jump (5 feet).

     Adding runner-up finishes were Lauderbaugh in the 100 hurdles (17.61), Mueller in the 200 dash (26.05), the 4 x 200 relay team of Jordyn Bynum, Haley MacPherson, Chloe Hauth and Jaiden McCollum (1:59.04), and the 4 x 400 relay team of Bateman, Tori Hilmanowski, Mueller and Grimes (4;16.40).

     Placing third were Bailee Hoffard in the 100 hurdles (18.27), Maya Johnson in the 800 run (2:41.42), McCollum in the shot put (27-1.50), Grimes in the high jump (4-8) and Christina Mackley in the pole vault (7-6).

     The Panthers scored 187 points to tie Pequot Lakes for the title in this eight-team meet.

Team scores: Park Rapids 187, Pequot Lakes 187, Walker-Hackensack-Akeley 43, Northome/Kelliher 41, Wadena-Deer Creek 40.50, Trek North 20, Pine River-Backus 19.50, Cass Lake-Bena 2.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Park Rapids (Otterness, Steffel, Overmyer, Me. Olson), 10:25.08.

100 hurdles: 1, Grimes, PR, 17.06. 2, Lauderbaugh, PR, 17.61. 3, Hoffard, PR, 18.27.

100 dash: 1, Vaudrin, PR, 12.77. 4, Bynum, PR, 13.80. 6, MacPherson, PR, 14.21.

4 x 200 relay: 1, Pequot Lakes, 1:51.21. 2, Park Rapids (Bynum, MacPherson, Hauth, McCollum), 1:59.04.

1,600 run: 1, Me. Olson, PR, 5:35.39. 4, Kantonen, PR, 5:51.74. 6, Steffel, PR, 6:00.49.

400 dash: 1, Lane, PL, 59.59. 4, Overmyer, PR, 1:06.40.

300 hurdles: 1, Bateman, PR, 48.37. 4, Hoffard, PR, 54.96. 5, Rittgers, PR, 55.00.

800 run: 1, Ryan, PL, 2:35.74. 3, M. Johnson, PR, 2:41.42.

200 dash: 1, Lane, PL, 25.58. 2, Mueller, PR, 26.05. 5, Bynum, PR, 28.84.

3,200 run: 1, Brine-Doyle, PL, 12:15. 5, Remus, PR, 13:30.

4 x 400 relay: 1, Pequot Lakes, 4:09.58. 2, Park Rapids (Bateman, Hilmanowski, Mueller, Grimes), 4:16.40.

Shot put: 1, Ernholtz, PL, 32-3. 3, McCollum, PR, 27-1.50. 4, Johnk, PR, 26-1.

Discus: 1, Porta, PRB, 101-0. 4, Sar. Harshman, PR, 91-2. 5, Wolff, PR, 79-8.

High jump: 1, Lauderbaugh, PR, 5-0. 3, Grimes, PR, 4-8. 5, Hauth, PR, 4-6.

Long jump: 1, Bzdok, PL, 15-6. 4 (tie), Sar. Harshman, PR, 15-0.

Triple jump: 1, Palmer, PL, 32-10. 5, Wolff, PR, 29-5.50.

Pole vault: 1, Bateman, PR, 8-6. 3, Mackley, PR, 7-6. 5, Fischer, PR, 6-6.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness