Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Panthers' Overmyer, Fritze take first place

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids,Minnesota 56470 http://www.parkrapidsenterprise.com/sites/all/themes/parkrapidsenterprise_theme/images/social_default_image.png
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Panthers' Overmyer, Fritze take first place
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

     Isaac Overmyer won the 1,600-meter and 3,200-meter races and Kurt Fritze took first in the 300-meter hurdles to account for Park Rapids’ three winning performances at Tuesday’s Mid-State Conference track and field meet at Crosby.

Advertisement
Advertisement

     Overmyer clocked a 4:40.32 in the 1,600 and a 10:25.91 in the 3,200 while Fritze led the field with a 42.22 in the 300 hurdles to lead the Panthers to third place with 103 points.

     Adding runner-up finishes for the Panthers were Austin Carlson in the 400 dash (51.59) and Carlson, Fritze, Bryce Brovitch and Jake Waggoner in the 4 x 400 relay (3:37.64). Fritze (with a 16.59 in the 110 hurdles) and the 4 x 100 relay team of Caleb Gorder, Tristan Breitweser, Aaron Hamblin and Steven Osterman (50.11) finished third.

     Detroit Lakes claimed the team title with 220 points.

     In the girls meet, the Panthers didn’t take first in any event, but relied on depth to finish second in the team standings with 142 points. Detroit Lakes took first with 222 points.

     Finishing second for the Panthers were Mady Vaudrin in the 100 dash (12.63), Grace Bateman in the 300 hurdles (49.60) and Tori Lauderbaugh in the high jump (4 feet, 10 inches).

     The 4 x 100 relay team of Abby Mueller, Sarah Harshman, Paige Hill and Vaudrin (in 51.69) and the 4 x 400 relay team of Bateman, Justine Rittgers, Mueller and Megan Grimes (in 4:16.84) also took second.

     Placing third for the Panthers were the 4 x 800 relay team of Madison Steffel, Ellery Overmyer, Megan Olson and Lora Remus (10:37.25); Grimes in the 100 hurdles (15.99), 400 dash (1:01.09) and high jump (4-10); the 4 x 200 relay team of Jordyn Bynum, Bateman, Harshman and Vaudrin (1:53.23); Olson in the 1,600 run (5:40.69); Mueller in the 200 dash (25.82); and Lydia Kantonen in the 3,200 run (12:30.38).

Boys team scores: Detroit Lakes 220, Pequot Lakes 146, Park Rapids 103, Staples-Motley 98, Crosby-Ironton 72, Wadena-Deer Creek 43.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Detroit Lakes, 8:23.44. 4, Park Rapids (Baumgartner, Waggoner, Farrell, Kantonen), 9:19.60.

110 hurdles: 1, Wangsness, WDC, 16.43. 3, Fritze, PR, 16.59.

100 dash: 1, Huber, SM, 10.71. 7, Gorder, PR, 11.90.

4 x 200 relay: 1, Detroit Lakes, 1:35.66. 5, Park Rapids (Osterman, Breitweser, Hamblin, Farrell), 1:45.98.

1,600 run: 1, Overmyer, PR, 4:40.32.

4 x 100 relay: 1, Pequot Lakes, 45.02. 3, Park Rapids (Gorder, Breitweser, Hamblin, Osterman), 50.11.

400 dash: 1, Hoffman, SM, 51.54. 2, Carlson, PR, 51.59. 8, Brovitch, PR, 55.54.

300 hurdles: 1, Fritze, PR, 42.22. 8, Osterman, PR, 54.62.

800 run: 1, Okeson, DL, 2:05.93. 8, Waggoner, PR, 2:16.07. 11, Baumgartner, PR, 2:24.33.

200 dash: 1, Huber, SM, 22.13. 4, Carlson, PR, 23.76. 7, Gorder, PR, 25.04.

3,200 run: 1, Overmyer, PR, 10:25.91.

4 x 400 relay: 1, Detroit Lakes, 3:34.22. 2, Park Rapids (Fritze, Brovitch, Waggoner, Carlson), 3:37.64.

Shot put: 1, Jacobson, PL, 49-7.50. 13, Noonan, PR, 30-1.50. 15, Osterman, PR, 25-8.

Discus: 1, Weber, DL, 141-7. 8, Petersen, PR, 93-5.50.

High jump: 1, Huber, SM, 6-6. 5, Brovitch, PR, 5-4.

Long jump: 1, Huber, SM, 21-8.50. 4, Carlson, PR, 17-1. 6, Brovitch, PR, 16-1. 7, Breitweser, PR, 16-0.

Triple jump: 1, Champa, DL, 38-7.25. 4, Kantonen, PR, 35-0.50. 8, Breitweser, PR, 31-3.

Pole vault: 1, Tappe, PL, 14-0. 6, Engst, PR, 7-0.

Girls team scores: Detroit Lakes 222, Park Rapids 142, Pequot Lakes 122.50, Staples-Motley 116.50, Crosby-Ironton 43.50, Wadena-Deer Creek 30.50.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Detroit Lakes, 10:12.60. 3, Park Rapids (Steffel, Overmyer, Me. Olson, Remus), 10:37.25.

100 hurdles: 1, Beachy, SM, 14.82. 3, Grimes, PR, 15.99. 5, Lauderbaugh, PR, 17.63. 7, Hoffard, PR, 18.18.

100 dash: 1, Lane, PL, 12.26. 2, Vaudrin, PR, 12.63. 11, Hauth, PR, 14.06. 12, Hill, PR, 14.09.

4 x 200 relay: 1, Detroit Lakes, 1:46.71. 3, Park Rapids (Bynum, Bateman, Sar. Harshman, Vaudrin), 1:53.23.

1,600 run: 1, Ostlie, DL, 5:32.78. 3, Me. Olson, PR, 5:40.69. 6, Steffel, PR, 6:10.85. 15, Simpson, PR, 7:24.28.

4 x 100 relay: 1, Pequot Lakes, 51.07. 2, Park Rapids (Mueller, Sar. Harshman, Hill, Vaudrin), 51.69.

400 dash: 1, Lane, PL, 59.58. 3, Grimes, PR, 1:01.09. 12, Hilmanowski, PR, 1:07.89. 14, Mart, PR, 1:13.52.

300 hurdles: 1, Beachy, SM, 48.26. 2, Bateman, PR, 49.60. 5, Rittgers, PR, 53.38. 10, Wolff, PR, 57.53.

800 run: 1, Peterson, SM, 2:29.59. 4, Overmyer, PR, 2:33.74. 7, Otterness, PR, 2:43.46. 8, Remus, PR, 2:47.06.

200 dash: 1, Heinecke, DL, 25.07. 3, Mueller, PR, 25.82. 6, Bynum, PR, 27.98. 8, MacPherson, PR, 29.18.

3,200 run: 1, Ostlie, DL, 12:21.31. 3, Kantonen, PR, 12:30.38. 9, Mo. Olson, PR, 14:43.40. 11, J. Andersen, PR, 15:52.61.

4 x 400 relay: 1, Pequot Lakes, 4:12.25. 2, Park Rapids (Bateman, Rittgers, Mueller, Grimes), 4:16.84.

Shot put: 1, Nielsen, DL, 40-1.50. 8, Sam. Harshman, PR, 28-2.50. 10, Johnk, PR, 27-6.50. 16, Melott, PR, 25-0.

Discus: 1, Nielsen, DL, 113-1. 4, Sar. Harshman, PR, 88-8.50. 6, Sam. Harshman, PR, 88-8.50. 13, Johnk, PR, 69-6.50.

High jump: 1, Berg, DL, 5-0. 2, Lauderbaugh, PR, 4-10. 3, Grimes, PR, 4-10. 4, Hauth, PR, 4-8.

Long jump: 1, Beachy, SM, 16-3. 5, Sar. Harshman, PR, 15-1. 9, MacPherson, PR, 13-1. 11, B. Johnson, PR, 12-0.

Triple jump: 1, Molander, DL, 33-3. 6, Mueller, PR, 30-4.25. 10, Wolff, PR, 28-0.75. 11, Hill, PR, 27-7.

Pole vault: 1, Foster, DL, 9-0. 3, Bateman, PR, 8-0. 5, Hoffman, PR, 7-6. 8, Mackley, PR, 7-0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness