Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Austin Carlson (left) won the 400-meter dash and 200-meter dash as Park Rapids finished eighth at Tuesday’s Paul Bunyan Classic at BSU.

Panthers make track debut at BSU

Email News Alerts

     Austin Carlson won two events as the Park Rapids boys track and field team opened the season by placing eighth at Tuesday’s Paul Bunyan Classic at Bemidji State University.

Advertisement
Advertisement

     Carlson won the 400-meter dash in 54.47 and followed by winning the 200 in 24.45 to account for the Panthers’ only two winning efforts on the day. Carlson also anchored the 4 x 800 relay team that took seventh in 9:25.15. Isaac Overmyer, Hunter Jewison and Nathanael Rairdon rounded out that relay team.

     Overmyer placed third in the 1,600 run in 4:50.54 while Bryce Brovitch took eighth in the 400 in 57.16 to complete Park Rapids’ team score of 29 points. Grand Forks Red River claimed the team title with 136.50 points as 18 teams scored points.

     In the girls meet, Park Rapids placed in nine events with Sarah Harshman’s runner-up distance of 15 feet, 11.75 inches in the long jump leading the way.

     The 4 x 800 relay team of Megan Olson, Kendra Coborn, Madison Steffel and Ellery Overmyer took third in 10:37.18 while Abby Mueller in the 400 (1:03.95), Olson in the 1,600 (5:42.75) and Coborn in the 3,200 (13:03.6) finished fourth.

     Also placing for the Panthers were Overmyer in the 800 (fifth in 2:37.93); the 4 x 200 relay team of Harshman, Haley MacPherson, Paige Hill and Mueller (seventh in 1:59.86); and Harshman in the 60 (eighth in 8.70).

     Those efforts helped the Panthers finish sixth with 36 points. Red River led the 18-team field with 109.50 points.

     Jordan Feder finished second in the high jump (6-4), sixth in the 200 (24.83) and eighth in the 60 (7.70) as Nevis finished 12th in the boys meet with 12 points. Angel Wolf finished fifth in the 60 in 8.64, Taylor Drury finished sixth in the pole vault by clearing 7-6 and Becca Nelson took eighth in the 200 in 29.40 as Nevis finished 17th in the girls meet with 7 points.

     The Panthers, who were shorthanded for their season debut, will be at full strength when they return to BSU for the Little Amik Invitational Tuesday.

Boys team scores: Grand Forks Red River 136.50, Bemidji 71, Dilworth-Glyndon-Felton 65, Perham 60, Grand Forks Central 52, Pequot Lakes 37, East Grand Forks 33.50, Park Rapids 29, Bagley/Fosston 24, Roseau 21, Crookston 17, Nevis 12, Wadena-Deer Creek 9, Walker-Hackensack-Akeley 6, International Falls 5.50, Thief River Falls 5, Bigfork 1, Staples-Motley 0.50.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Dilworth-Glyndon-Felton, 8:53.12. 7, Park Rapids (Overmyer, Jewison, Rairdon, Carlson), 9:25.15.

60 hurdles: 1, Enerson, GFRR, 8.59.

60 dash: 1, Kringstad, GFRR, 7.36. 8, Feder, N, 7.70. 25, Gorder, PR, 8.04. 32, Hagan, PR, 8.08. 48, DeWulf, N, 8.28. 54, Bennet, N, 8.32. 70, Johnson, PR, 8.50. 91, Schmidt, N, 9.04. 101, Engst, PR, 9.56. 103, Wold, N, 9.66. 109, Aken, N, 10.42.

400 dash: 1, Carlson, PR, 54.47. 8, Brovitch, PR, 57.16. 16, Hagan, PR, 59.64.

1,600 run: 1, Hurley, Perham, 4:20.81. 3, Overmyer, PR, 4:50.54. 11, Jewison, PR, 5:14.84. 28, Jacobi, PR, 5:38.90. 29, Rairdon, PR, 5:46.34. 36, Christenson, PR, 6:03.10. 45, Dumond, PR, 6:21.60.

4 x 200 relay: 1, Bemidji, 1:39.62.

800 run: 1, Hurley, Perham, 2:06.29. 40, Jacobi, PR, 2:44.40. 41, Christenson, PR, 2:46.33. 54, Dumond, PR, 2:58.28.

200 dash: 1, Carlson, PR, 24.45. 6, Feder, N, 24.83. 18, Hagan, PR, 26.18. 34, Gorder, PR, 26.81. 39, Bennet, N, 26.99. 40, DeWulf, N, 27.03. 77, Schmidt, N, 29.58. 86, Christenson, PR, 30.72. 88, Wold, N, 32.69. 92, Aken, N, 37.39.

3,200 run: 1, Roehl, GFC, 9:56.63.

4 x 400 relay: 1, East Grand Forks, 3:44.42.

High jump: 1, Tollefson, DGF, 6-4. 2, Feder, N, 6-4. 26, Brovitch, PR, 5-0.

Pole vault: 1, Tappe, PL, 14-0.

Long jump: 1, Safranski, DGF, 19-4. 16, Hagan, PR, 17-4. 18, Brovitch, PR, 17-3. 41, Jewison, PR, 15-7.

Triple jump: 1, Bucholz, Perham, 42-9.

Shot put: 1, Jacobson, PL, 49-8.50. 21, Godwin, N, 36-11. 29, Becker, PR, 35-9. 35, Noonan, PR, 34-4. 66, Johnson, PR, 27-3.50. 77, Aken, N, 21-3.

Girls team scores: Grand Forks Red River 109.50, Bemidji 91, International Falls 65.50, Grand Forks Central 50, Grand Rapids 50, Park Rapids 36, Bagley/Fosston 33.50, Roseau 26, Thief River Falls 25, Pequot Lakes 22, Wadena-Deer Creek 14.50, Perham 14, East Grand Forks 11, Crookston 10, Deer River 8, Staples-Motley 8, Nevis 7, Bigfork 4.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Grand Rapids, 10:04.13. 3, Park Rapids (Me. Olson, Coborn, M. Steffel, Overmyer), 10:37.18. 14, Park Rapids B (Nyland, W. Steffel, Carlson, J. Johnson), 12:31.10.

60 hurdles: 1, Biermaier, TRF, 9.77. 34, Drury, N, 12.32.

60 dash: 1, Rone, GFRR, 8.16. 5, Wolf, N, 8.64. 8, Harshman, PR, 8.70. 9, Lucas, N, 8.70. 29, Gorder, PR, 9.23. 33 (tie), Hill, PR, Schuldt, N, and Hockett, N, 9.29. 39, Drury, N, 9.41. 48, Gray, N, 9.55. 54, Cunningham, PR, 9.70. 73, Ulvin, PR, 10.21. 78, Tusler, PR, 10.38. 81, Mooney, N, 10.54. 89, Ma. Olson, PR, 11.01.

400 dash: 1, Rone, GFRR, 1:00.47. 4, Mueller, PR, 1:03.95. 58, Ulvin, PR, 1:23.14.

1,600 run: 1, Ackley, GFC, 5:25.25. 4, Me. Olson, PR, 5:42.75. 15, M. Steffel, PR, 6:13.15.

4 x 200 relay: 1, Red River, 1:52.84. 7, Park Rapids (Harshman, MacPherson, Hill, Mueller), 1:59.86. 28, Park Rapids B (Mackley, B. Johnson, Nyland, Gorder), 2:13.13.

800 run: 1, Allen, GR, 2:27.10. 5, Overmyer, PR, 2:37.93. 26, Carlson, PR, 3:02.66.

200 dash: 1, Rone, GFRR, 26.46. 8, Nelson, N, 29.40. 12, Lucas, N, 29.67. 18, McCollum, PR, 30.25. 25, Wolf, N, 30.80. 34, MacPherson, PR, 31.38. 35, Schuldt, N, 31.40. 40, Gray, N, 31.68. 43, Mackley, PR, 31.76. 50, Drury, PR, 32.44. 53, Wagner, PR, 32.65. 56, Nyland, PR, 32.88. 66, Cunningham, PR, 33.69. 71, Hockett, N, 34.14. 75, Ulvin, PR, 34.48. 79, Tusler, PR, 35.02. 90, Mooney, N, 37.34. 91, Ma. Olson, PR, 37.68.

3,200 run: 1, Ackley, GFC, 11:47.75. 4, Coborn, PR, 13:03.60. 16, W. Steffel, PR, 14:19.63.

4 x 400 relay: 1, Bemidji, 4:17.30. 14, Park Rapids (Harshman, McCollum, MacPherson, Mueller), 4:55.85. 16, Park Rapids B (Overmyer, Drury, J. Johnson, Wagner), 5:06.94.

High jump: 1, Arason, GFRR, 5-4. 9, Drury, N, 4-8. 17, Hockett, N, 4-3. 17 (tie), M. Steffel, PR, and Overmyer, PR, 4-3. 31, Gray, N, 4-0.

Pole vault: 1, Finney, GFC, 9-0. 6, Drury, N, 7-6. 8, Hoffman, PR, 7-6. 16, Mackley, PR, 6-6. 19, Drury, PR, 6-0.

Long jump: 1, Wall, B, 16-8. 2, Harshman, PR, 15-11.75. 22, Wolf, N, 13-4. 25, Johnson, PR, 13-1. 39, W. Steffel, PR, 12-2. 44, Rusler, PR, 11-3. 46, Coborn, PR, 10-10.

Triple jump: 1, Glenn, GFRR, 33-5. 12, Hill, PR, 29-0. 13, Mueller, PR, 28-10.

Shot put: 1, Olson, IF, 38-0.25. 14, Wagner, PR, 28-3.50. 16, McCollum, PR, 28-1.50. 55, Johnson, N, 20-7.50. 59, Cunningham, PR, 18-3.50. 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness