Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Alex Pederson ran on Park Rapids' runner-up 4 x 400-meter relay team at Thursday's Snowflake Invitational at BSU.

Panthers finish third, sixth at Snowflake Invitational indoor track meet at BSU

Email News Alerts
sports Park Rapids, 56470
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

     A winning effort in the 4 x 200-meter relay and Megan Grimes’ share of first place in the 60-meter hurdles led the Park Rapids girls track and field team to third place at Thursday’s Snowflake Invitational at Bemidji State University.

Advertisement
Advertisement

     Grimes, Sarah Harshman, Mady Vaudrin and Abby Mueller won the 4 x 200 relay in 1:51.81 while Grimes clocked a 10.05 in the 60 hurdles to lead the Panthers, who compiled 64 points to trail Detroit Lakes (113) and Bemidji (90) in this 13-team indoor meet.

     In the boys meet, Austin Carlson’s runner-up time of 53.64 in the 400 dash led the Panthers, who finished sixth with 32.50 points. Bemidji won the boys title with 119 points.

     In addition to the two winning performances, the Park Rapids girls placed in seven other events.

     Grimes cleared 5 feet, 2 inches to finish second in the high jump and joined Justine Rittgers, Alex Pederson and Grace Bateman for a runner-up 4:31.68 in the 4 x 400 relay. Bria Wolff, Lora Remus, Tayah Otterness and Megan Olson took third in the 4 x 800 relay with a 10:54.35.

     Also placing for the Panthers were Vaudrin in the 60 dash (fifth in 8.24), Olson in the 1,600 run (fifth in 5:42.07), Bateman (tied for fourth at 8-6) and Ellen Hoffman (sixth at 8-6) in the pole vault, Harshman (fifth at 14-7.50) and Bateman (eighth at 14-3.50) in the long jump, and Tori Lauderbaugh in the high jump (tied for sixth at 4-6) and in the 60 hurdles (eighth in 10.98).

     In addition to his runner-up finish in the 400, Carlson took third in the 200 dash in 24.12 and joined Kurt Fritze, Connor Farrell and Spencer Adolphson on the 4 x 400 relay that finished fourth in 3:52.62.

     Also placing for the Park Rapids boys were Bryce Brovitch in the high jump (tied for fourth at 5-6); Adolphson, Farrell, Damion Hanke and Isaac Overmyer in the 4 x 800 relay (sixth in 9:40.35); Fritze in the 60 hurdles (sixth in 9.96); and Overmyer in the 1,600 (sixth in 4:51.76).

     Jordan Feder took first in the high jump by clearing 6-3, finished fourth in the triple jump at 37-1 and placed sixth in the 200 in 24.85 to account for Nevis’ 18 points in the boys meet.

     Accounting for Nevis’ 6 points in the girls meet were Angel Wolf, who finished fourth in the triple jump at 31-8.50, and Wolf, Diana Schuldt, Riley Hanson and Hannah Anderson, who took eighth in the 4 x 200 relay in 2:00.14.

     The Panthers return to BSU for the Beaver Relays Friday.

Girls team scores: Detroit Lakes 113, Bemidji 90, Park Rapids 64, Grand Rapids 60, Warroad 54.50, Pequot Lakes 53, International Falls 32.50, Bagley/Fosston 24.50, Hibbing 24, Greenway 11, Deer River 9.50, Nevis 6, Trek North 4.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Grand Rapids, 10:30.11. 3, Park Rapids (Wolff, Remus, Otterness, Me. Olson), 10:54.35.

60 hurdles: 1 (tie), Grimes, PR, and Foster, DL, 10.05. 8, Lauderbaugh, PR, 10.98. 14, Hoffard, PR, 11.42.

60 dash 1, Hahn, W, 8.00. 5, M. Vaudrin, PR, 8.24. 9, Sar. Harshman, PR, 8.67. 11, Wolf, N, 8.69. 24, Hill, PR, 9.08. 25, Pohl, N, 9.16. 34, Mart, PR, 9.65.

400 dash: 1, Heinecke, DL, 59.32. 15, M. Johnson, PR, 1:09.41. 25, Umthum, N, 1:13.86. 28, A. Klein, PR, 1:15.33. 33, B. Johnson, PR, 1:16.54. 35, Johnson, N, 1:20.54. 36, Hockett, N, 1:26.22.

1,600 run: 1, Truedson, B, 5:07.89. 5, Me. Olson, PR, 5:42.07. 25, Mo. Olson, PR, 6:35.77. 35, Monroe, N, 6:59.33. 37, Simpson, PR, 7:31.65.

4 x 200 relay: 1, Park Rapids (Sar. Harshman, Grimes, M. Vaudrin, Mueller), 1:51.81. 8, Nevis, (Wolf, Schuldt, Hanson, Anderson), 2:00.14.

800 run: 1, Baker, GR, 2:34.67. 10, Otterness, PR, 2:43.95. 14, Remus, PR, 2:49.09. 19, Mooney, N, 2:58.35. 20, Polzin, N, 2:58.69. 21, Schuldt, N, 3:02.29. 28 Berens, N, 3:05.34. 24, J. Andersen, PR, 3:13.80.

200 dash: 1, Heinecke, DL, 26.29. 9, Mueller, PR, 28.23. 17, Hanson, N, 29.60. 22, Bynum, PR, 30.30. 23, Anderson, N, 30.31. 26, Pohl, N, 31.06. 27, Olson, N, 31.18. 31, Sam. Harshman, PR, 32.10. 35, J. Klein, PR, 35.02.

4 x 400 relay: 1, Bemidji, 4:17.39. 2, Park Rapids (Grimes, Rittgers, Pederson, Bateman), 4:31.68. 11, Nevis (Wolf, Schuldt, Hanson, Anderson), 5:26.70.

High jump: 1, Hahn, W, 5-4. 2, Grimes, PR, 5-2. 6 (tie), Lauderbaugh, PR, 4-6. 10 (tie), Pohl, N, 4-3. 20 (tie), Hauth, PR, Hockett, N, and Polzin, N, 4-0

Pole vault: 1, Peterson, B, 10-0. 4 (tie), Bateman, PR, 8-6. 6, Hoffman, PR, 8-6.

Long jump: 1, Hahn, W, 17-8. 5, Sar. Harshman, PR, 14-7.50. 8, Bateman, PR, 14-3.50. 12, Umthum, N, 13-1.

Triple jump: 1, Berg, DL, 33-8. 4, Wolf, N, 31-8.50. 10, Hill, PR, 28-6.50. 12, Warmbold, PR, 28-1. 16, Wolff, PR, 27-0.

Shot put: 1, Heifort, B, 43-5. 14, Johnk, PR, 27-4. 22, Melott, PR, 24-6. 38, J. Johnson, PR, 15-8.50.

Boys team scores: Bemidji 119, Detroit Lakes 80, Grand Rapids 77, Hibbing 71.50, Bagley/Fosston 38.50, Park Rapids 32.50, Pequot Lakes 32, International Falls 26.50, Warroad 23, Nevis 18, Deer River 13, Greenway 7, Silver Bay 5.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Hibbing, 8:36.36. 6, Park Rapids (Adolphson, Farrell, Hanke, Overmyer), 9:40.35.

60 hurdles: 1, Phillips, B, 9.12. 6, Fritze, PR, 9.96.

60 dash: 1, Harris, H, 7.34. 19, Gorder, PR, 7.94. 24, Yabandith, N, 8.09. 26, Veit, N, 8.13. 28, DeWolf, N, 8.28. 29, Guajardo, PR, 8.30. 35, Bravo, PR, 8.48. 40, Wold, N, 9.53.

400 dash: 1, Jerkovich, H, 53.58. 2, Carlson, PR, 53.64. 16, Johnson, N, 1:00.27. 22, Larson, N, 1:02.60.

1,600 run: 1, Hendrickson, B, 4:28.88. 6, Overmyer, PR, 4:51.76. 23, Kantonen, PR, 5:52.08.

4 x 200 relay: 1, Grand Rapids, 1:38.84. 11, Park Rapids (Gorder, Rak, Breitweser, Hamblin), 1:49.30.

800 run: 1, Hendrickson, B, 2:06.73. 18, Hanke, PR, 2:29.40. 22, Larson, N, 2:40.38.

200 dash: 1, Harris, H, 23.16. 3, Carlson, PR, 24.12. 6, Feder, N, 24.85. 18, Gorder, PR, 26.40. 19, Yabandith, N, 26.43. 23, Breitweser, PR, 26.94. 26, Godwin, N, 27.77. 27, Veit, N, 27.96.

4 x 400 relay: 1, Bemidji, 3:37.09. 4, Park Rapids (Adolphson, Fritze, Farrell, Carlson), 3:52.62.

High jump: 1, Feder, N, 6-3. 4 (tie), Brovitch, PR, 5-6.

Pole vault: 1, Drotts, DR, 13-0. 11, Adolphson, PR, 9-0. 13, Rak, PR, 8-0.

Long jump: 1, Cage, BF, 18-10. 11, Breitweser, PR, 16-11.50. 14, Brovitch, PR, 16-7.

Triple jump: 1, Jerkovich, H, 39-3. 4, Feder, N, 37-1. 12, Kantonen, PR, 33-10.50.

Shot put: 1, Weber, DL, 48-7. 21, Keranen, N, 34-4.50. 29, Godwin, N, 32-4. 24, Rak, PR, 31-2. 44, Noonan, PR, 26-6.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness