Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Panthers finish second at True Team meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids,Minnesota 56470 http://www.parkrapidsenterprise.com/sites/all/themes/parkrapidsenterprise_theme/images/social_default_image.png
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Panthers finish second at True Team meet
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Four individual runner-up finishes and several season-best times led the Park Rapids boys swimming and diving team to runner-up honors at Saturday's Section 5A True Team meet at Bemidji.

Advertisement
Advertisement

Alexandria captured the True Team title with 1,026 points while the Panthers followed with 823 points in this six-team meet.

Zach Eystad clocked a runner-up 23.77 in the 50-yard freestyle, Jake Waggoner clocked a runner-up 5:17.59 in the 500 freestyle and Connor Smythe clocked a runner-up 59.59 in the 100 backstroke to pace the Panthers. Those three joined Ben Kading to finish second in the 200 freestyle relay in 1:35.12.

Kalvin Hagan took fourth in diving with 363.35 points while Waggoner (1:58.85 in the 200 freestyle) and Smythe (2:22.46 in the 200 individual medley) finished sixth.

Team scores: Alexandria 1,026, Park Rapids 823, Detroit Lakes 745, Bemidji 622, Fergus Falls 606, Perham 530.

Individual results

200 medley relay: 1, Fergus Falls, 1:46.34. 5, Park Rapids (Smythe, Hagan, Stinar, Z. Eystad), 1:52.23. 7, Park Rapids (Konshok, Schroeder, Fritze, B. Bruce), 1:59.06. 10, Park Rapids (Breitweser, H. Utke, Zinke, Merfeld), 2:06.18. 17, Park Rapids (T. Walsh, McKeever, Froelich, Byer), 2:14.23.

200 freestyle: 1, Aaseng, A, 1:51.80. 6, Waggoner, PR, 1:58.85. 11, B. Bruce, PR, 2:09.49. 18, Benson, PR, 2:19.46. 19, Wallace, PR, 2:23.84.

200 individual medley: 1, Mouritsen, FF, 2:08.69. 6, Smythe, PR, 2:22.46. 14, Adolphson, PR, 2:31.78. 15, H. Utke, PR, 2:32.16. 18, Zinke, PR, 2:46.35.

50 freestyle: 1, Moe, A, 23.38. 2, Z. Eystad, PR, 23.77. 9, Kading, PR, 24.71. 11, Fritze, PR, 25.11. 20, Byer, PR, 30.10.

Diving: 1, Aasness, FF, 476.00 points. 4, Hagan, PR, 363.35. 7, Stinar, PR, 270.35. 9, Breitweser, PR, 239.20. 11, Fritze, PR, 218.30.

100 butterfly: 1, Kitzman, FF, 54.70. 9, Stinar, PR, 1:07.64. 13, Adolphson, PR, 1:12.96. 18, Froelich, PR, 1:17.81. 20, Zinke, PR, 1:19.70.

100 freestyle: 1, Krengel, DL, 49.62. 7, Z. Eystad, PR, 54.56. 8, Kading, PR, 55.09. 16, Konshok, PR, 1:00.21. 20, Wallace, PR, 1:04.76.

500 freestyle: 1, Aaseng, A, 5:02.01. 2, Waggoner, PR, 5:17.59. 7, Schroeder, PR, 5:47.26. 11, B. Bruce, PR, 5:55.35. 14, Benson, PR, 6:14.60.

200 freestyle relay: 1, Alexandria, 1:34.99. 2, Park Rapids (Smythe, Kading, Waggoner, Z. Eystad), 1:35.12. 11, Park Rapids (Adolphson, Schroeder, Merfeld, Stinar), 1:50.65. 14, Park Rapids (Hagan, Wallace, Zinke, Byer), 2:00.11. 15, Park Rapids (S. Eystad, Froelich, J. Walsh, Bateman), 2:03.36.

100 backstroke: 1, Kitzman, FF, 57.20. 2, Smythe, PR, 59.59. 12, Breitweser, PR, 1:09.08. 13, Konshok, PR, 1:11.28. 15, Merfeld, PR, 1:13.91.

100 breaststroke: 1, Jacobson, A, 1:05.58. 8, Hagan, PR, 1:13.73. 10, Schroeder, PR, 1:15.17. 15, H. Utke, PR, 1:19.40. 19, McKeever, PR, 1:23.48.

400 freestyle relay: 1, Alexandria, 3:29.28. 6, Park Rapids (Waggoner, Fritze, Adolphson, Kading), 3:46.39. 9, Park Rapids (B. Bruce, Breitweser, H. Utke, Konshok), 4:02.14. 15, Park Rapids (Wallace, Benson, Graham, Merfeld), 4:19.74. 18, Park Rapids (S. Eystad, Bateman, J. Walsh, T. Walsh), 4:42.82.

Advertisement
Advertisement
Advertisement