Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Fred Stinar swam the butterfly leg on Park Rapids' runner-up 200-yard medley relay team and finished second in the 100-yard butterfly during Tuesday night's meet against Sauk Centre/Melrose.

Panthers fall to Fusion in home debut

Email

The Park Rapids boys swimming and diving team won four events in Tuesday night's 110-76 loss to Sauk Centre/Melrose at the Area High School pool.

Advertisement

Jake Waggoner clocked a 2:01.46 to win the 200-yard freestyle, Zach Eystad led the field in the 50 freestyle with a winning time of 23.00, Kalvin Hagan led a 1-2-3 sweep in diving with 220.60 points and Connor Smythe took first in the 100 backstroke with a 1:00.22.

Adding runner-up finishes for the Panthers were Fred Stinar in diving (146.20 points) and the 100 butterfly (1:09.07), Eystad in the 100 freestyle (53.51), and Waggoner in the 500 freestyle (5:44.67).

Park Rapids also took second in all three relays as Smythe, Hagan, Stinar and Kurt Fritze clocked a 1:54.56 in the 200 medley relay; Eystad, Fritze, Ben Kading and Waggoner teamed up for a 1:40.56 in the 200 freestyle relay; and Waggoner, Kading, Smythe and Eystad combined for a 3:49.31 in the 400 freestyle relay.

SC/M 110, Park Rapids 76

200 medley relay: 1, Melrose, 1:53.37. 2, Park Rapids (Smythe, Hagan, Stinar, Fritze), 1:54.56. 3, Melrose, 2:02.54. 5, Park Rapids (Merfeld, Adolphson, Zinke, Konshok), 2:10.24.

200 freestyle: 1, Waggoner, PR, 2:01.46. 2, Ross, MSC, 2:03.65. 3, Stalboerger, MSC, 2:08.65. 4, Heller, MSC, 2:09.58. 5, Schroeder, PR, 2:16.96. 6, H. Utke, PR, 2:22.20.

200 individual medley: 1, Barreto, MSC, 2:15.53. 2, Schwieters, MSC, 2:25.35. 3, Smythe, PR, 2:32.24. 4, Glasener, MSC, 2:37.80. 5, Konshok, PR, 2:56.85. 6, Zinke, PR, 3:00.36.

50 freestyle: 1, Z. Eystad, PR, 23.00. 2, Blommel, MSC, 23.88. 3, Kading, PR, 24.82. 4, Fritze, PR, 25.44. 5, Beste, MSC, 25.75.

Diving: 1, Hagan, PR, 220.60 points. 2, Stinar, PR, 146.20. 3, Breitweser, PR, 126.60. 4, Rothfork, MSC, 100.75. 5, Horn, MSC, 89.10.

100 butterfly: 1, Ross, MSC, 1:01.26. 2, Stinar, PR, 1:09.07. 3, Schreiner, MSC, 1:11.11. 4, Adolphson, PR, 1:16.07. 5, B. Bruce, PR, 1:18.67.

100 freestyle: 1, Blommel, MSC, 53.39. 2, Z. Eystad, PR, 53.51. 3, Danielson, MSC, 55.67. 4, Kading, PR, 57.44. 5, Beste, MSC, 58.79. 6, Fritze, PR, 1:01.45.

500 freestyle: 1, Barreto, MSC, 5:22.84. 2, Waggoner, PR, 5:44.67. 3, Stalboerger, MSC, 5:49.26. 4, Heller, MSC, 6:04.49. 5, Schroeder, PR, 6:24.32. 6, B. Bruce, PR, 7:01.28.

200 freestyle relay: 1, Melrose, 1:37.74. 2, Park Rapids (Z. Eystad, Fritze, Kading, Waggoner), 1:40.56. 3, Melrose, 1:47.91. 4, Park Rapids (Konshok, H. Utke, Stinar, B. Bruce), 1:47.93.

100 backstroke: 1, Smythe, PR, 1:00.22. 2, Schwieters, MSC, 1:03.40. 3, Danielson, MSC, 1:08.47. 4, Hoppe, MSC, 1:10.14. 5, Breitweser, PR, 1:12.42. 6, Merfeld, PR, 1:17.56.

100 breaststroke: 1, Pearson, MSC, 1:14.22. 2, Glasener, MSC, 1:16.03. 3, Hagan, PR, 1:16.88. 4, 4, Schmiesing, MSC, 1:20.77. 5, Adolphson, PR, 1:21.74.

400 freestyle relay: 1, Melrose, 3:39.90. 2, Park Rapids (Waggoner, Kading, Smythe, Z. Eystad), 3:49.31. 3, Melrose, 3:51.72. 5, Park Rapids (Konshok, Schroeder, B. Bruce, Adolphson), 4:18.32.

SC/M JV 139.50, PR JV 46.50

200 medley relay: 3, Park Rapids (Breitweser, McKeever, Graham, Benson), 2:20.22. 5, Park Rapids (T. Walsh, Bateman, J. Utke, Vedbraaten), 2:57.28.

200 freestyle: 3, Benson, PR, 2:35.74. 5, Huot, PR, 2:48.12. 6, Wattenhofer, PR, 3:46.71.

200 individual medley: 4, Graham, PR, 3:07.75. 6, Bateman, PR, 3:46.46.

50 freestyle: 7, J. Walsh, PR, 35.00. 8, Simonson, PR, 35.08. 9, J. Utke, PR, 40.72. Exhibition: M. Bruce, PR, 40.64; Vanbatavia, PR, 47.57.

Diving: 1, Vedbraaten, PR, 118.55 points.

100 freestyle: 3, Merfeld, PR, 1:05.24. 6, T. Walsh, PR, 1:15.64. 9, Baldwin, PR, 1:28.97. Exhibition: M. Bruce, PR, 1:41.64; Wattenhofer, PR, 1:43.51.

500 freestyle: 3, Benson, PR, 7:03.86. 4, Graham, PR, 7:20.39. 6, Huot, PR, 8:04.67.

200 freestyle relay: 2, Park Rapids (Hagan, J, Walsh, Bateman, Schroeder), 2:09.72. 3, Park Rapids (Simonson, Wattenhofer, Huot, Benson), 2:31.72. 5, Park Rapids (J. Utke, Vanbatavia, Behrens, M. Bruce), 2:48.87.

100 backstroke: 2, T. Walsh, PR, 1:23.10. 5, Simonson, PR, 1:30.54. 6, Baldwin, PR, 1:41.72.

100 breaststroke: 3, McKeever, PR, 1:25.62. 5, Behrens, PR, 1:42.32. 6, Bateman, PR, 1:53.36.

400 freestyle relay:2, Park Rapids (Merfeld, Zinke, Breitweser, H. Utke), 4:39.27. 5, Park Rapids (J. Walsh, T. Walsh, Huot, McKeever), 5:38.10. 6, Park Rapids (Graham, Baldwin, Wattenhofer, Vedbraaten), 5:57.93.

Advertisement
Advertisement
Advertisement