Sections

Weather Forecast

Close

Panthers fall to Fusion in home debut

Fred Stinar swam the butterfly leg on Park Rapids' runner-up 200-yard medley relay team and finished second in the 100-yard butterfly during Tuesday night's meet against Sauk Centre/Melrose.1 / 2
Kyle Merfeld led off one of Park Rapids' 200-yard medley relay teams during Tuesday night's meet against Sauk Centre/Melrose.2 / 2
sports Park Rapids,Minnesota 56470 http://www.parkrapidsenterprise.com/sites/default/files/styles/square_300/public/fieldimages/22/0304/fredstinar1.jpg?itok=436-g4AZ
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Panthers fall to Fusion in home debut
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

The Park Rapids boys swimming and diving team won four events in Tuesday night's 110-76 loss to Sauk Centre/Melrose at the Area High School pool.

Jake Waggoner clocked a 2:01.46 to win the 200-yard freestyle, Zach Eystad led the field in the 50 freestyle with a winning time of 23.00, Kalvin Hagan led a 1-2-3 sweep in diving with 220.60 points and Connor Smythe took first in the 100 backstroke with a 1:00.22.

Adding runner-up finishes for the Panthers were Fred Stinar in diving (146.20 points) and the 100 butterfly (1:09.07), Eystad in the 100 freestyle (53.51), and Waggoner in the 500 freestyle (5:44.67).

Park Rapids also took second in all three relays as Smythe, Hagan, Stinar and Kurt Fritze clocked a 1:54.56 in the 200 medley relay; Eystad, Fritze, Ben Kading and Waggoner teamed up for a 1:40.56 in the 200 freestyle relay; and Waggoner, Kading, Smythe and Eystad combined for a 3:49.31 in the 400 freestyle relay.

SC/M 110, Park Rapids 76

200 medley relay: 1, Melrose, 1:53.37. 2, Park Rapids (Smythe, Hagan, Stinar, Fritze), 1:54.56. 3, Melrose, 2:02.54. 5, Park Rapids (Merfeld, Adolphson, Zinke, Konshok), 2:10.24.

200 freestyle: 1, Waggoner, PR, 2:01.46. 2, Ross, MSC, 2:03.65. 3, Stalboerger, MSC, 2:08.65. 4, Heller, MSC, 2:09.58. 5, Schroeder, PR, 2:16.96. 6, H. Utke, PR, 2:22.20.

200 individual medley: 1, Barreto, MSC, 2:15.53. 2, Schwieters, MSC, 2:25.35. 3, Smythe, PR, 2:32.24. 4, Glasener, MSC, 2:37.80. 5, Konshok, PR, 2:56.85. 6, Zinke, PR, 3:00.36.

50 freestyle: 1, Z. Eystad, PR, 23.00. 2, Blommel, MSC, 23.88. 3, Kading, PR, 24.82. 4, Fritze, PR, 25.44. 5, Beste, MSC, 25.75.

Diving: 1, Hagan, PR, 220.60 points. 2, Stinar, PR, 146.20. 3, Breitweser, PR, 126.60. 4, Rothfork, MSC, 100.75. 5, Horn, MSC, 89.10.

100 butterfly: 1, Ross, MSC, 1:01.26. 2, Stinar, PR, 1:09.07. 3, Schreiner, MSC, 1:11.11. 4, Adolphson, PR, 1:16.07. 5, B. Bruce, PR, 1:18.67.

100 freestyle: 1, Blommel, MSC, 53.39. 2, Z. Eystad, PR, 53.51. 3, Danielson, MSC, 55.67. 4, Kading, PR, 57.44. 5, Beste, MSC, 58.79. 6, Fritze, PR, 1:01.45.

500 freestyle: 1, Barreto, MSC, 5:22.84. 2, Waggoner, PR, 5:44.67. 3, Stalboerger, MSC, 5:49.26. 4, Heller, MSC, 6:04.49. 5, Schroeder, PR, 6:24.32. 6, B. Bruce, PR, 7:01.28.

200 freestyle relay: 1, Melrose, 1:37.74. 2, Park Rapids (Z. Eystad, Fritze, Kading, Waggoner), 1:40.56. 3, Melrose, 1:47.91. 4, Park Rapids (Konshok, H. Utke, Stinar, B. Bruce), 1:47.93.

100 backstroke: 1, Smythe, PR, 1:00.22. 2, Schwieters, MSC, 1:03.40. 3, Danielson, MSC, 1:08.47. 4, Hoppe, MSC, 1:10.14. 5, Breitweser, PR, 1:12.42. 6, Merfeld, PR, 1:17.56.

100 breaststroke: 1, Pearson, MSC, 1:14.22. 2, Glasener, MSC, 1:16.03. 3, Hagan, PR, 1:16.88. 4, 4, Schmiesing, MSC, 1:20.77. 5, Adolphson, PR, 1:21.74.

400 freestyle relay: 1, Melrose, 3:39.90. 2, Park Rapids (Waggoner, Kading, Smythe, Z. Eystad), 3:49.31. 3, Melrose, 3:51.72. 5, Park Rapids (Konshok, Schroeder, B. Bruce, Adolphson), 4:18.32.

SC/M JV 139.50, PR JV 46.50

200 medley relay: 3, Park Rapids (Breitweser, McKeever, Graham, Benson), 2:20.22. 5, Park Rapids (T. Walsh, Bateman, J. Utke, Vedbraaten), 2:57.28.

200 freestyle: 3, Benson, PR, 2:35.74. 5, Huot, PR, 2:48.12. 6, Wattenhofer, PR, 3:46.71.

200 individual medley: 4, Graham, PR, 3:07.75. 6, Bateman, PR, 3:46.46.

50 freestyle: 7, J. Walsh, PR, 35.00. 8, Simonson, PR, 35.08. 9, J. Utke, PR, 40.72. Exhibition: M. Bruce, PR, 40.64; Vanbatavia, PR, 47.57.

Diving: 1, Vedbraaten, PR, 118.55 points.

100 freestyle: 3, Merfeld, PR, 1:05.24. 6, T. Walsh, PR, 1:15.64. 9, Baldwin, PR, 1:28.97. Exhibition: M. Bruce, PR, 1:41.64; Wattenhofer, PR, 1:43.51.

500 freestyle: 3, Benson, PR, 7:03.86. 4, Graham, PR, 7:20.39. 6, Huot, PR, 8:04.67.

200 freestyle relay: 2, Park Rapids (Hagan, J, Walsh, Bateman, Schroeder), 2:09.72. 3, Park Rapids (Simonson, Wattenhofer, Huot, Benson), 2:31.72. 5, Park Rapids (J. Utke, Vanbatavia, Behrens, M. Bruce), 2:48.87.

100 backstroke: 2, T. Walsh, PR, 1:23.10. 5, Simonson, PR, 1:30.54. 6, Baldwin, PR, 1:41.72.

100 breaststroke: 3, McKeever, PR, 1:25.62. 5, Behrens, PR, 1:42.32. 6, Bateman, PR, 1:53.36.

400 freestyle relay:2, Park Rapids (Merfeld, Zinke, Breitweser, H. Utke), 4:39.27. 5, Park Rapids (J. Walsh, T. Walsh, Huot, McKeever), 5:38.10. 6, Park Rapids (Graham, Baldwin, Wattenhofer, Vedbraaten), 5:57.93.

Vance Carlson
(218) 732-3364 x106
Advertisement