Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Park Rapids’ Christina Mackley claimed runner-up honors by clearing 8 feet in the pole vault at Tuesday’s Park Rapids Lions Invitational track and field meet.

Panthers contend for titles at home

Email News Alerts

     A balanced effort was the key as the Park Rapids girls track and field team edged Pequot Lakes for the title at Tuesday’s Park Rapids Lions Invitational at Vern Weekley Field.

Advertisement
Advertisement

     The Panthers used five winning performances, seven runner-up finishes and five third-place efforts to compile 168.75 points to top the nine-team field. Pequot Lakes was a close second with 166.75 points.

     In the boys meet, Kurt Fritze, Austin Carlson and Hunter Jewison won two events apiece as the Panthers claimed runner-up honors with 142 points. Pequot Lakes won the team title with 166 points in the 10-team meet.

     Leading the Park Rapids girls to the title with winning efforts were the 4 x 800-meter relay team of Lydia Kantonen, Megan Olson, Madison Steffel and Ellery Overmyer with a time of 10:25.30; Megan Grimes in the 100 hurdles (16.96) and 300 hurdles (49.96); Abby Mueller in the 200 dash (26.33); and Kantonen in the 3,200 run (12:18.00).

     Adding runner-up finishes were Mady Vaudrin in the 100 (12.43); Olson in the 1,600 (5:43.40); Overmyer in the 800 (2:34.90); and Christina Mackley in the pole vault (8 feet). Grimes tied for second in the high jump by clearing 4-8. The 4 x 200 relay team of Grimes, Mueller, Mackley and Vaudrin also took second in 1:51.89 while the 4 x 400 relay team of Olson, Overmyer, Tori Hilmanowski and Justine Rittgers was second in 4:31.30.

     Taking third for the Panthers were the 4 x 100 relay team of Haley MacPherson, Mueller, Paige Hill and Vaudrin (53.80); Bria Wolff in the 400 (1:09.44); and Vaudrin in the long jump (14-10). Ellen Hoffman tied for third in the pole vault by clearing 7-6.

     Fritze won the 110 hurdles (16.36) and 300 hurdles (42.88), Carlson won the 400 (51.68) and 200 (23.21), and Jewison won the 1,600 (5:02.50) and 800 (2:18.70) to lead the Park Rapids boys to second place.

     Fritze and Carlson joined Remington Hagan and Bryce Brovitch on the winning 4 x 400 relay with a time of 3:37.20 while Isaac Overmyer led the field in the 3,200 with a winning time of 10:10.20.

     Spencer Adolphson was second in the 800 in 2:20.70 and Brovitch took third by clearing 5-6 in the high jump.

     Michaela Hesse took first in the high jump at 4-10 as United North Central placed sixth in the girls meet with 43.75 points. Nevis was seventh with 27.25 points.

     Jordan Feder took first by clearing 6-2 in the high jump as the Nevis boys finished eighth with 35 points. United North Central was ninth with 22.50 points.

Girls team scores: Park Rapids 168.75, Pequot Lakes 166.75, Bagley/Fosston 101, Bertha-Hewitt/Verndale 85.50, Frazee 64, United North Central 43.75, Nevis 27.25, Pine River-Backus 23, Walker-Hackensack-Akeley 8.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Park Rapids (Kantonen, Olson, M. Steffel, Overmyer), 10:25.30. 4, Nevis, 11:39.10. 5, United North Central, 11:40.00.

100 hurdles: 1, Grimes, PR, 16.96.

100 dash: 1, Lane, PL, 11.92. 2, Vaudrin, PR, 12.43. 5, Lucas, N, 13.29.

4 x 200 relay: 1, Bagley, 1:51.81. 2, Park Rapids (Grimes, Mueller, Mackley, Vaudrin), 1:51.89. 3, Nevis, 1:54.84.

1,600 run: 1, Carlson, BF, 5:35.70. 2, Olson, PR, 5:43.40. 5, Korvela, UNC, 6:03.70. 7, M. Steffel, PR, 6:11.70.

4 x 100 relay: 1, Pequot Lakes, 50.03. 3, Park Rapids (MacPherson, Mueller, Hill, Vaudrin), 53.80.

400 dash: 1, Lane, PL, 1:01.31. 3, Wolff, PR, 1:09.44.

300 hurdles: 1, Grimes, PR, 49.96. 7, Rittgers, PR, 54.88.

800 run: 1, Carlson, BF, 2:29.90. 2, Overmyer, PR, 2:34.90. 5,  Carlson, PR, 2:51.70. 7, Olson, UNC, 2:53.90. 8, Christensen, PR, 2:55.20.

200 dash: 1, Mueller, PR, 26.33. 5, Korvela, UNC, 28.08.

3,200 run: 1, Kantonen, PR, 12:18.00. 4, W. Steffel, PR, 14:39.70.

4 x 400 relay: 1, Pequot Lakes, 4:13.10. 2, Park Rapids (Olson, Overmyer, Hilmanowski, Rittgers), 4:31.30. 3, United North Central, 4:33.70. 6, Nevis, 4:47.20.

High jump: 1, Hesse, UNC, 4-10. 2 (tie), Grimes, PR, 4-8. 4, McQuiston, UNC, 4-8. 5 (tie), Otterness, PR, 4-8. 7 (tie), Overmyer, PR, Eckman, UNC, and Hockett, N, 4-6.

Pole vault: 1, Balstad, BF, 10-0. 2, Mackley, PR, 8-0. 3 (tie), Hoffman, PR, and Drury, N, 7-6. 5, Drury, PR, 7-0. 6, Hill, PR, 6-0. 7, C. Johnson, PR, 6-0.

Long jump: 1, Lane, PL, 15-10. 3, Vaudrin, PR, 14-10. 6, Wolf, N, 14-0. 8, Eckman, UNC, 13-11.

Triple jump: 1, Stokes, BHV, 33-9.75. 3, Warmbold, PR, 30-9. 7, Mueller, PR, 29-4.

Discus: 1, Porta, PRB, 113-7. 3, Stifter, UNC, 93-11.

Shot put: 1, Dailey, BHV, 35-5. 7, Johnk, PR, 29-10.

Boys team scores: Pequot Lakes 166, Park Rapids 142, Pine River-Backus 86.167, Frazee 83.67, Bagley/Fosston 62.67, Walker-Hackensack-Akeley 57, Bertha-Hewitt/Verndale 39, Nevis 35, United North Central 22.50, Cass Lake 2.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Frazee, 9:27.90. 5, United North Central, 9:59.60. 6, Park Rapids (Rairdon, Day, Hoyer, Jacobi), 10:03.90.

110 hurdles: 1, Fritze, PR, 16.36. 4, Jorgenson, PR, 17.95.

100 dash: 1, Krecklau, PRB, 11.38. 5, Veit, N, 11.74.

4 x 200 relay: 1, Bagley, 1:35.36. 3, Nevis, 1:39.41. 4, Park Rapids (Gorder, Kosel, Hagan, Breitweser), 1:40.52.

1,600 run: 1, Jewison, PR, 5:02.50. 5, Daily, PR, 5:26.20.

4 x 100 relay: 1, Pequot Lakes, 46.50. 4, Park Rapids (Kosel, Gorder, Breitweser, Adolphson), 48.49. 7, Nevis, 49.88.

400 dash: 1, Carlson, PR, 51.68. 7, Johnson, UNC, 56.75. 8, Schwartz, UNC, 57.40.

300 hurdles: 1, Fritze, PR, 42.88. 7, Jorgenson, PR, 46.96.

800 run: 1, Jewison, PR, 2:18.70. 2, Adolphson, PR, 2:20.70.

200 dash: 1, Carlson, PR, 23.21.

3,200 run: 1, Overmyer, PR, 10:10.20. 4, Rairdon, PR, 12:09.70. 5, Jacobi, PR, 12:10.50.

4 x 400 relay: 1, Park Rapids (Fritze, Hagan, Brovitch, Carlson), 3:37.20

High jump: 1, Feder, N, 6-2. 3, Brovitch, PR, 5-6. 5, Veit, N, 5-4. 7, Hagan, PR, 5-2.

Pole vault: 1, Tappe, PL, 14-6. 6, Adolphson, PR, 8-0. 7, Clements, UNC, 8-0. 8, Engst, PR, 7-6.

Long jump: 1, Krecklau, PRB, 19-11.

Triple jump: 1, Halverson, F, 40-0. 5, Kantonen, PR, 36-4.

Discus: 1,   Moore, BHV, 131-8. 2, Olson, UNC, 131-0. 5, Miller, N, 114-0. 6, Godwin, N, 106-9. 7, Petersen, PR, 100-3.50.

Shot put: 1, Jacobson, PL, 49-1. 3 (tie), Olson, UNC, 39-2. 6, Petersen, PR, 37-6. 7, Miller, N, 36-1.

Advertisement
Advertisement
Advertisement