Sections

Weather Forecast

Close

Panthers coast past Bemidji

Zach Eystad won the 50-yard freestyle and 100-yard freestyle as the Park Rapids boys swimming and diving team defeated Bemidji Tuesday night.1 / 2
Jake Waggoner won the 200-yard individual medley during Tuesday night's meet against Bemidji.2 / 2

Winning nine events, including all three relays, helped the Park Rapids boys swimming and diving team defeat Bemidji for the second year in a row.

The Panthers led from start to finish in a 103-83 victory at the Area High School pool.

Connor Smythe, Kalvin Hagan, Fred Stinar and Zach Eystad opened the meet by winning the 200-yard medley relay in 1:52.07.

After Ben Kading clocked a runner-up 2:09.23 in the 200 freestyle, Jake Waggoner and Dillon Schroeder went 1-2 in the 200 individual medley with times of 2:21.26 an 2:38.28. Park Rapids led 27-19 after three events.

Eystad won the 50 freestyle in 23.71, Hagan took second in diving with 203.75 points and Smythe led the field in the 100 butterfly in 1:04.60 as the Panthers held a 53-41 advantage.

Despite a winning time of 53.41 by Eystad in the 100 freestyle, Bemidji cut the gap to 60-50.

But the Panthers regained control by winning the next three events. Waggoner's winning time of 5:34.32 in the 500 freestyle was followed by a winning time of 1:38.27 by Eystad, Kading, Kurt Fritze and Waggoner as the Panthers touched out Bemidji in the 200 freestyle relay. Smythe followed by winning the 100 backstroke in 1:00.29 as the Panthers pushed their lead to 87-69.

Waggoner, Kading, Bobby Bruce and Smythe ended the meet by winning the 400 freestyle relay with a time of 3:49.61.

"The kids swam pretty well," said Park Rapids head coach Todd Fritze, whose team improved to 1-1 in dual meets. "The kids raced really well. It was a good win for us."

Park Rapids 103, Bemidji 83

200 medley relay: 1, Park Rapids (Smythe, Hagan, Stinar, Z. Eystad), 1:52.07. 2, Bemidji, 1:52.54. 3, Park Rapids (Breitweser, Adolphson, B. Bruce, Fritze), 2:07.21.

200 freestyle: 1, Hemp, B, 2:04.28. 2, Kading, PR, 2:09.23. 3, Wright, B, 2:09.92. 4, Osterman, PR, 2:15.49. 5, Ryan, B, 2:27.66. 6, Zinke, PR, 2:27.95.

200 individual medley: 1, Waggoner, PR, 2:21.26. 2, Schroeder, PR, 2:38.28. 3, Shegrud, B, 2:38.63. 4, Voss, B, 2:39.52. 5, Adolphson, PR, 2:41.31.

50 freestyle: 1, Z. Eystad, PR, 23.71. 2, Ni. Gubbels, B, 24.37. 3, Fritze, PR, 25.19. 4, Yartz, B, 25.26. 5, B. Bruce, PR, 26.49.

Diving: 1, Howard, B, 216.50 points. 2, Hagan, PR, 203.75. 3, Stinar, PR, 147.45. 4, Fritze, PR, 133.90. 5, Schultz, B, 94.30.

100 butterfly: 1, Smythe, PR, 1:04.60. 2, Arndt, B, 1:09.11. 3, Voss, B, 1:15.27. 4, Jirik, B, 1:19.40. 5, Zinke, PR, 1:20.53. 6, Breitweser, PR, 1:23.50.

100 freestyle: 1, Z. Eystad, PR, 53.41. 2, Ni. Gubbels, B, 54.51. 3, Yartz, B, 56.54. 4, Na. Gubbels, B, 57.16. 5, Kading, PR, 57.37.

500 freestyle: 1, Waggoner, PR, 5:34.32. 2, Wright, B, 6:06.61. 3, Osterman, PR, 6:34.24. 4, B. Bruce, PR, 6:36.77. 5, Ryan, B, 7:02.24.

200 freestyle relay: 1, Park Rapids (Z. Eystad, Kading, Fritze, Waggoner), 1:38.27. 2, Bemidji, 1:38.33. 3, Bemidji, 1:51.91. 4, Park Rapids (Schroeder, Breitweser, Zinke, Osterman), 1:52.69.

100 backstroke: 1, Smythe, PR, 1:00.29. 2, Na. Gubbels, B, 1:07.91. 3, Shegrud, B, 1:12.48. 4, Merfeld, PR, 1:13.55. 5, Snyder, B, 1:14.60. 6, Breitweser, PR, 1:18.56.

100 breaststroke: 1, Arndt, B, 1:12.12. 2, Hemp, B, 1:12.93. 3, Hagan, PR, 1:15.35. 4, Schroeder, PR, 1:18.73. 5, Adolphson, PR, 1:23.07.

400 freestyle relay: 1, Park Rapids (Waggoner, Kading, B. Bruce, Smythe), 3:49.61. 2, Bemidji, 4:03.99. 3, Park Rapids (Osterman, Schroeder, Merfeld, Adolphson), 4:14.67.

Bemidji JV 91, PR JV 84

200 medley relay: 2, Park Rapids (T. Walsh, McKeever, Benson, Byer), 2:24.68. 3, Park Rapids (S. Eystad, Wallace, Graham, Froelich), 2:26.45.

200 freestyle: 2, Bateman, PR, 2:50.19. 3, Behrens, PR, 2:54.81. 4, J. Walsh, PR, 3:05.66.

200 individual medley: 1, Benson, PR, 2:59.65. 2, Wallace, PR, 3:07.42. 4, S. Eystad, PR, 3:24.78.

50 freestyle: 4, Froelich, PR, 30.79. 5, Huot, PR, 31.23. 6, Byer, PR, 31.54. Exhibition: Simonson, PR, 31.88; Liao, PR, 34.84; M. Bruce, PR, 37.08; J. Utke, PR, 37.96; Baldwin, PR, 39.85; Wattenhofer, PR, 45.19.

Diving; 1, Vedbraaten, PR, 111.65 points.

100 butterfly: 2, Graham, PR, 1:22.62. 4, T. Walsh, PR, 1:53.61.

100 freestyle: 2, Bateman, PR, 1:16.00. 3, Froelich, PR, 1:16.42. 5, McKeever, PR, 1:20.90. Exhibition: Simonson, PR, 1:15.94; Byer, PR, 1:20.02; J. Utke, PR, 1:33.72; Vanbatavia, PR, 1:47.49.

500 freestyle: 3, S. Eystad, PR, 7:39.03. 4, J. Walsh, PR, 7:57.16. 5, Baldwin, PR, 8:35.54.

200 freestyle relay: 2, Park Rapids (Liao, Behrens, Bateman, Huot), 2:10.63. 3, Park Rapids (Vedbraaten, Simonson, M. Bruce, J. Walsh), 2:19.45. 6, Park Rapids (Wattenhofer, Baldwin, Vanbatavia, J. Utke), 2:58.44.

100 backstroke: 2, Benson, PR, 1:19.61. 3, T. Walsh, PR, 1:20.41. 6, Wattenhofer, PR, 2:16.57.

100 breaststroke: 1, McKeever, PR, 1:23.40. 3, Wallace, PR, 1:32.57.

400 freestyle relay: 2, Park Rapids (Froelich, S. Eystad, Graham, Benson), 4:55.24. 3, Park Rapids (Huot, J. Walsh, T. Walsh, Bateman), 5:16.16. 4, Park Rapids (Byer, Vedbraaten, Wallace, McKeever), 5:24.27.

Advertisement