Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Park Rapids' Dave Benson completed the Fishhook Challenge Half Marathon in 1:46:37.

Half marathon runners accept Fishhook Challenge

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids, 56470
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

  A pair of out-of-state runners captured titles at the Fishhook Challenge Half Marathon Sunday morning.

     Eric Cogdill of Ankeny, IA won the men’s title by covering the 13.1-mile course from Heartland Park, around Fish Hook Lake and back to Heartland Park in 1:17:57 to top a 79-runner field. Chris Hass of Fargo, ND, was second in 1:22:39 while Ray Wohl of West Fargo, ND, was third in 1:25:25.

Advertisement
Advertisement

     In the women’s field, Jean Seestadt of Brooklyn, NY, took first in 1:32:28. Dawn Fairchild of Grand Rapids was second in 1:33:17, Alyssa Buchner of Coon Rapids was third in 1:41:35, Elizabeth Moss of Hoboken, NJ, was fourth in 1:42:20 and Victoria Lutz of Park Rapids was fifth in 1:43:23.

     A total of 46 men and 33 women completed the half marathon course.

     Kenny Miller of Wadena captured the men’s 5K race with a winning time of 16:03 while Maria Valentin of Forest Lake won the women’s title in 20:47. There were 52 men and 41 women who finished the 5K race.

     Cogdill finished second in the 5K race in 18:15 to win the men’s Dual Challenge (completing both the half marathon and 5K) with a combined time of 1:36:12. Moss won the women’s Dual Challenge with a combined time of 2:06:42.

     Proceeds from the race benefit the Nevis track and field program.

MEN’S HALF MARATHON RESULTS

Overall winner: Eric Cogdill, Ankeny, IA, 1:17:57.

20-29: 1, Nick Juravich, Brooklyn, NY, 1:27:46. 2, Antonia Caudillo, Staples, 1:40:30. 3, George Schermerhorn, Fargo, ND, 1:41:37. 4, Jonathan Thompson, Little Canada, 1:48:42. 5, Blake Woebberking, Ames, IA, 1:55:31. 6, Joshua Hays, Park Rapids, 2:05:34. 7, Matthew Nygren, Wadena, 2:23:42.

30-39: 1, Eric Cogdill, Ankeny, IA, 1:17:47. 2, Chris Hass, Fargo, ND, 1:22:39. 3, James Dougherty, St. Paul, CA, 1:28:17. 4, Brent Hanson, Perham, 1:31:11. 5, Joe Johnson, Bemidji, 1:31:37. 6, Mike Davis, Morton, 1:31:50. 7, Jacob Schaan, West Fargo, ND, 1:35:00. 8, Christopher Robinson, Coon Rapids, 1:40:42. 9, Bryan Skjolden, Fargo, ND, 1:44:37. 10, Matt Settergren, Maple Grove, 1:51:54. 11, Doug Steckler, West Fargo, ND, 2:00:12. 12, Toby Imler, Osage, 2:01:38. 13, Joseph Hughes, St. Paul, 2:02:28. 14, Nolan Kloempken, Shakopee, 2:08:55.

40-49: 1, Ray Wohl, West Fargo, ND, 1:25:25. 2, Joe Strand, Roseau, 1:35:36. 3, Gary Moyer, Fergus Falls, 1:39:09. 4, Michael Rittenour, Wahpeton, ND, 1:43:51. 5, Dave Benson, Park Rapids, 1:46:37. 6, Bruce Tripp, Richfield, 1:46:48. 7, Cris Bitker, Bemidji, 1:48:52. 8, Cameron Frueh, Argusville, ND, 1:48:57. 9, Scott Bethke, Upham, ND, 1:52:07. 10, Timothy Tancabel, Chisholm, 1:53:36. 11, Neal Karels, Hutchinson, 2:02:17. 12, Jim Bushard, Sauk Centre, 2:03:59. 13, Doug Jones, Bemidji, 2:05:26.

50-59: 1, Ken English, Stewartville, 1:38:12. 2, Leif Haugland, Plymouth, 1:44:53. 3, Joe Wischnewski, Esko, 1:48:10. 4, Dan Cairns, Rice, 1:56:55. 5, Dave Thompson, West Fargo, ND, 2:02:26. 6, Duane Wallace, Park Rapids, 2:02:45. 7, Greg Falde, West Fargo, ND, 2:03:34. 8, Timothy Wilmes, Madison Lake, 2:09.58. 9, Joe Wehunt, Mesa, AZ, 2:30:12.

60-69: 1, Monte Fosne, Bemidji, 1:54:14. 2, Dennis Bartz, Bemidji, 1:56:18. 3, Ken Keller, Park Rapids, 1:57:12.

WOMEN’S HALF MARATHON RESULTS

Overall winner: Jean Seestadt, Brooklyn, NY, 1:32:28.

19-under: 1, Jacqueline Mork, Grand Forks, ND, 1:50:26.

20-29: 1, Jean Seestadt, Brooklyn, NY, 1:32:28. 2, Alyssa Buchner, Coon Rapids, 1:41:35. 3, Victoria Lutz, Park Rapids, 1:43:23. 4, Summer Ellefson, Park Rapids, 1:50:11. 5, Stacie Settergren, Maple Grove, 1:51:54. 6, Kacie Harms, Mound, 1:54:58. 7, Sarah Pierson, Baudette, 2:08:50. 8, Bailey LaCoursiere, Grand Forks, ND, 2:14:44. 9, Jennifer Brissett, Park Rapids, 3:04:14.

30-39: 1, Dawn Fairchild, Grand Rapids, 1:33:17. 2, D. Schmidt, Fargo, ND, 1:51:27. 3, Tara Entringer, Akeley, 1:59:00. 4, Brandy Pemberton, Bemidji, 2:02:18. 5, Elizabeth Hughes, St. Paul, 2:02:37. 6, Jill Bitker, Bemidji, 2:04:33. 7, Amber Hoehne, Frazee, 2:09:44. 8, Heather Gilreath, Sebeka, 2:16:52. 9, Dustie Bakke, Menahga, 2:18:24. 10, Anne Dougherty, St. Paul, 2:19:53. 11, Carmen Schmitz, Bemidji, 2:20:21. 12, Kandy Efta, Viking, 2:35:10.

40-49: 1, Elizabeth Moss, Hoboken, NJ, 1:42:20. 2, Jennifer Ristau, Moorhead, 1:45:16. 3, Kendra Winter, Houston, TX, 2:02:19. 4, Jody Martinson, Perham, 2:02:20.

50-59: 1, Shelia Rodning, Fergus Falls, 1:47:11. 2, Rhonda Magel, Fargo, ND, 2:02:45. 3, Rhonda Johnk, Sabin, 2:18:48. 4, Judy Malmon, St. Paul, 2:24:17. 5, Deborah Wehunt, Mesa, AZ, 2:30:11. 6, Sue Wischnewski, Esko, 2:37:02.

60-69: 1, Sandra Perez, Park Rapids, 3:04:15.

MEN’S 5K RESULTS

Overall winner: Kenny Miller, Wadena, 16:03.

13-under: 1, William Valentin, Forest Lake, 20:31. 2, Hunter Rittenour, Wahpeton, ND, 21:14. 3, Cade Wiegert, Eden Prairie, 28:39. 4, Sawyer Kenney, Fargo, ND, 35:18. 5, Ian Cairns, Rice, 37:28. 6, Jake Pitcher, Newport Beach, CA, 39:55. 7, Myles Frueh, Argusville, ND, 40:49. 8, Dallas Frueh, Argusville, ND, 42:16.

14-18: 1, Aaron Hamblin, Park Rapids, 21:08. 2, Matthew Benson, Park Rapids, 25:33.

19-29: 1, Chris Brown, Minnetonka, 21:51. 2, George Schermerhorn, Fargo, ND, 25:09. 3, Jeremy Greening, Fargo, ND, 26:38. 4, Reid Ellefson, Bloomington, 28:06. 5, Jonathan Thompson, Little Canada, 32:16. 6, Nick Juravich, Brooklyn, NY, 39:56.

30-39: 1, Kenny Miller, Wadena, 16:03. 2, Eric Cogdill, Ankeny, IA, 18:15. 3, Chris Hass, Fargo, ND, 19:42. 4, Jacob Schaan, West Fargo, ND, 22:31. 5, Mike Davis, Morton, 22:44. 6, James Dougherty, St. Paul, CA, 22:45. 7, Brian Ahart, Park Rapids, 24:43. 8, Kelly Maier, Fargo, ND, 28:08. 9, Bryan Skjolden, Fargo, ND, 28:59. 10, Doug Steckler, West Fargo, ND, 45:19.

40-49: 1, Ray Wohl, West Fargo, ND, 20:26. 2, William Dubinsky, Hoboken, NJ, 22:48. 3, Joe Strand, Roseau, 23:10. 4, James Murphy, Tea, SD, 23:25. 5, Curtis Smith, Elk River, 26:16. 6, Bruce Tripp, Richfield, 26:56. 7, Cameron Frueh, Argusville, ND, 27:41. 8, Cris Bitker, Bemidji, 28:03. 9, Steve Karels, Winsted, 28:15. 10, Timothy Tancobel, Chisholm, 29:24. 11, Scott Bethke, Upham, ND, 30:06. 12, Eric Olson, Park Rapids, 38:24.

50-59: 1, Dan Bellefemile, Waubun, 23:30. 2, Ken English, Stewartville, 24:30. 3, Mark Ellefson, Bloomington, 26:05. 4, Mike Bruhn, Park Rapids, 26:33. 5, Dan Cairns, Rice, 37:23. 6, Duane Wallace, Park Rapids, 42:28. 7, Dave Thompson, West Fargo, ND, 45:18.

60-69: 1, Greg Larson, Park Rapids, 21:58. 2, Jon Ross, Park Rapids, 23:09. 3, David Strauss, Bismarck, ND, 24:58. 4, Mark Hewitt, Park Rapids, 27:04. 5, Monte Fosne, Bemidji, 28:17.

70-over: 1, Ray Hardman, Park Rapids, 33:58. 2, Gordon Pierce, Bemidji, 48:37.

WOMEN’S 5K RESULTS

Overall winner: Maria Valentin, Forest Lake, 20:47.

13-under: 1, Reese Strand, Roseau, 22:20. 2, Sophia Smith, Elk River, 26:14. 3, Emily Martinson, Perham, 37:16.

14-18: 1, Maria Valentin, Forest Lake, 20:47. 2, Jacqueline Mork, Grand Forks, ND, 26:31. 3, Olivia Wallace, Park Rapids, 29:59.

19-29: 1, Maria Gruetumacher, Stillwater, 22:46. 2, Alyssa Bucher, Coon Rapids, 26:05. 3, Paula Rowland, Menahga, 28:20. 4, Steff Hewitt, Park Rapids, 30:28. 5, Kacie Harms, Mound, 38:28. 6, Jean Seestadt, Brooklyn, NY, 39:56.

30-39: 1, Jessie Miller, Wadena, 23:04. 2, Jennifer Osborne, Minneapolis, 28:47. 3, D. Schmidt, Fargo, ND, 28:52. 4, Brandi Backman, Park Rapids, 31:42. 5, Tara Entringer, Akeley, 32:16. 6, Kelly Wiegert, Eden Prairie, 35:22. 7, Tonya Imler, Osage, 35:52. 8, Helen Seestadt, Newport Beach, 39:55. 9, Mavis Frueh, Argusville, ND, 41:49. 10, Samantha Walder, Hayti, SD, 42:45.

40-49: 1, Barbara Grogan, Nevis, 23:45. 2, Elizabeth Moss, Hoboken, NJ, 24:22. 3, Jennifer Ristau, Moorhead, 25:28. 4, Molly Valentin, Forest Lake, 27:17. 5, Candy Gunderson, P ark Rapids, 27:30. 6, Lisa Murphy, Tea, SD, 27:42. 7, Lisa Jones, Bemidji, 29:11. 8, Cheryl Christiansen, Osage, 29:51. 9, Kim Johnson, Glyndon, 30:55. 10, Cindy Karlen, Eagan, 37:15. 11, Jody Martinson, Perham, 42:28.

50-59: 1, April Sutor, Rochester, 33:24. 2, Donna Kenney, Fargo, ND, 35:19. 3, Rhonda Magel, Fargo, ND, 37:49. 4, Joan Mork, Grand Forks, ND, 46:20. 5, Peg Winters, Rochester, 47:10.

60-69: 1, Julie Kloempken, Hamburg, 43:58. 2, Joan Vondras, Bemidji, 48:03.

70-up: 1, Barb Pierce, Bemidji, 48:38.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness