Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Tori Lauderbaugh finished ninth in the 60-meter hurdles with a time of 11.09 at Tuesday's Paul Bunyan Classic at BSU.

Grimes, Overmyer win events as Panthers open track season at Paul Bunyan Classic

Email

  Megan Grimes and Isaac Overmyer won events as the Park Rapids track teams opened the season at Tuesday’s 26-team Paul Bunyan Classic at Bemidji State University.

Advertisement

     Grimes took first in the 60-meter hurdles with a time of 10.17 and won the high jump by clearing 5 feet in leading the Panthers to fifth place in the girls meet with 56 points. Bemidji led the field with 86 points.

     Overmyer ran away from the field in the 3,200 run with a winning time of 10:19.41. Austin Carlson took second in the 400 dash in 53.94 to account for the Panthers’ 18 points in the boys meet. Grand Forks Red River ran away with the boys title with 152 points.

     Also scoring points for the Panthers in the girls meet were Mady Vaudrin in the 60 dash (third in 8.19) and 200 dash (eighth in 28.57), Sarah Harshman in the long jump (third at 14 feet, 16.50 inches), Megan Olson in the 1,600 run (fourth in 5:48.47), Grace Bateman (sixth at 8 feet) and Ellen Hoffman (tied for seventh at 7 feet) in the pole vault, and Morgan Olson in the 3,200 run (eighth in 13:41.71).

     Park Rapids also placed in all three relays as Lora Remus, Alex Pederson, Tayah Otterness and Megan Olson clocked a 10:59.89 for third place in the 4 x 800 relay; Grimes, Abby Mueller, Justine Rittgers and Bateman clocked a 4:40.15 for fifth in the 4 x 400 relay; and Sarah Harshman, Paige Hill, Mueller and Vaudrin clocked a 1:57.34 for sixth in the 4 x 200 relay.

     Jordan Feder took first in the high jump by clearing 6-2 and placed sixth in the triple jump with a distance of 37-5 as Nevis finished 12th in the boys meet with 13 points.

     Angel Wolf’s fifth-place distance of 30-6.25 in the triple jump accounted for Nevis’ 5 points in the girls meet.

     The Panthers return to BSU for another indoor meet Tuesday.

Girls team scores: Bemidji 86, Grand Forks Red River 74, Grand Rapids 65, Pequot Lakes 61, Park Rapids 56, Grand Forks Central 45, International Falls 39.50, Cromwell 23, Hibbing 22, Osakis 21, Roseau 20.50, Bagley/Fosston 13, Crookston 13, Fertile-Beltrami 13, Badger/Greenbush/Middle River 11, Bigfork 7, Nevis 5, Thompson 5, East Grand Forks 4, Wadena-Deer Creek 1, United North Central 0.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Grand Rapids, 10:14.97. 3, Park Rapids (Remus, Pederson, Otterness, Me. Olson), 10:59.89. 18, Park Rapids (Morgan, B. Johnson, Mo. Olson, Steffel), 12:15.87.

60 hurdles: 1, Grimes, PR, 10.17. 9, Lauderbaugh, PR, 11.09. 14, Rittgers, PR, 11.54. 20, Gorder, PR, 11.79. 27, T. Drury, N, 12.00. 39, Hoffard, PR, 12.62.

60 dash: 1, Brazerol, GR, 8.08. 3, Vaudrin, PR, 8.19. 14, Sar. Harshman, PR, 8.68. 16, Wolf, N, 8.72. 21, J. Lucas, N, 8.87. 25, M. Lucas, N, 8.98. 33, Norby, N, 9.08. 34, MacPherson, PR, 9.09. 35, Olson, N, 9.13. 35, Hill, PR, 9.13. 39, Hauth, PR, 9.16. 45, K. Drury, N, 9.24. 48, Schuldt, N, 9.30. 57, Pohl, N, 9.39. 68, Ferlini, UNC, 9.49. 69, Mooney, N, 9.52. 72, Johnson, N, 9.54. 73, Johnk PR, 9.55. 81, Umthum, N, 9.63. 85, Ahrendt, N, 9.68. 85, Mart, PR, 9.68. 89, Pelgren, UNC, 9.72. 96, Hoffman, PR, 9.88. 109, Keranen, UNC, 10.15.  111, Melott, PR, 10.24. 115, J. Klein, PR, 10.48. 119, Hendrickson, UNC, 10.66.

400 dash: 1, Rone, GFRR, 1:01.46. 9, Korvela, UNC, 1:05.08. 23, Bateman, PR, 1:09.98. 25, M. Johnson, PR, 1:10.31. 34, Wolff, PR, 1:12.12. 36, Drury, UNC, 1:12.22. 41, Rittgers, PR, 1:12.74. 43, Lake, UNC, 1:12.87. 44, Gorder, PR, 1:13.03. 54, Fischer, PR, 1:15.10. 68, Olson, UNC, 1:17.32. 74, Schnoor, UNC, 1:18.62. 79, Kuismi, UNC, 1:19.30. 88, Stifter, UNC, 1:23.31.

1,600 run: 1, Hakamaki, C, 5:47.66. 4, Me. Olson, PR, 5:48.47. 15, Pederson, PR, 6:14.98. 21, Otterness, PR, 6:21.12. 22, Steffel, PR, 6:25.04.

4 x 200 relay: 1, Osakis, 1:53.94. 6, Park Rapids (Sar. Harshman, Hill, Mueller, Vaudrin), 1:57.34. 23, Park Rapids (Bynum, Hoffman, Mart, MacPherson), 2:09.24.

800 run: 1, Lindsay, GFC, 2:29.96. 16, Wolff, PR, 2:54.83. 17, Olson, UNC, 2:56.51. 21, Polzin, N, 3:01.34. 32, Walters, N, 3:09.08. 33, K. Andersen, PR, 3:09.88. 34, Berens, N, 3:14.44. 37, A. Klein, PR, 3:16.84. 40, Nyland, PR, 3:19.89. 42, Simpson, PR, 3:20.93. 43, Drury, PR, 3:23.41.

200 dash: 1, Wall, Bem, 26.67. 8, Vaudrin, PR, 28.57. 9, Mueller, PR, 28.68. 10, Korvela, UNC, 28.81. 15, Wolf, N, 29.99. 16, M. Lucas, N, 30.08. 24, J. Lucas, N, 30.45. 34, Olson, N, 31.13. 35, Schuldt, N, 31.18. 38, Bynum, PR, 31.35. 41, Ahrendt, N, 31.55. 42, K. Drury, N, 31.57. 44, Mooney, N, 31.60. 44, Hauth, PR, 31.60. 46, Drury, UNC, 31.61. 49, Lake, UNC, 31.73. 53, Pohl, N, 32.17, 62, McQuiston, UNC, 32.54. 63, Johnson, N, 32.55. 66, Umthum, N, 32.76. 74, B. Johnson, PR, 33.14. 78, Warmbold, PR, 33.28. 83, Fischer, PR, 33.68. 88, Schnoor, UNC, 34.39. 89, Keranen, UNC, 34.47. 90, Kuismi, UNC, 34.57. 94, Hendrickson, UNC, 35.97. 99, J. Klein, PR, 37.10.

3,200 run: 1, Baker, GR, 11:30.93. 8, Mo. Olson, PR, 13:41.71. 10, Remus, PR, 13:59.61.

4 x 400 relay: 1, Bemidji, 4:28.72. 5, Park Rapids (Grimes, Mueller, Rittgers, Bateman), 4:40.15. 12, Park Rapids (Mart, M. Johnson, Morgan, Nyland), 5:11.90.

High jump: 1, Grimes, PR, 5-0. 8, T. Drury, N, 4-6. 15, Hockett, N, 4-3. 15 (tie), Lauderbaugh, PR, and McQuiston, UNC, 4-3. 15, Gorder, PR, 4-3. 32 (tie), Hauth, PR, Chow Sav Ying, UNC, and Pohl, N, 4-0.

Pole vault: 1, Peterson, Bem, 10-6. 6, Bateman, PR, 8-0. 7 (tie), Hoffman, PR, 7-0.

Long jump: 1, Wall, Bem, 16-7. 3, Sar. Harshman, PR, 14-6.50. 14, Bateman, PR, 12-10. 20, Pelgen, UNC, 12-4. 32, MacPherson, PR, 11-8.75. 45, Rittgers, PR, 10-7.50. 48, Ferlini, UNC, 10-2.50.

Triple jump: 1, Palmer, PL, 32-11. 5, Wolf, N, 30-6.25. 17, Hill, PR, 28-8. 20, Wolff, PR, 27-8.75.

Shot put: 1, Heifort, Bem, 41-11.50. 19, Drury, UNC, 26-11. 22, Johnk, PR, 26-5. 30, Melott, PR, 25-1. 36, Stifter, UNC, 24-6.

Boys team scores: Grand Forks Red River 152, Grand Forks Central 70.50, Bemidji 67, Hibbing 49.50, Roseau 34, Pequot Lakes 34, East Grand Forks 32, Dilworth-Glyndon-Felton 28.50, Park Rapids 18, Grand Rapids 16, Crookston 15, Nevis 13, Browerville 13, Badger/Greenbush/Middle River 10, International Falls 6, Walker-Hackensack-Akeley 6, Bigfork 6, Bagley/Fosston 5, Cromwell 5, Wadena-Deer Creek 2.50, Fertile-Beltrami 1, Fisher-Climax 1, United North Central 0.

Individual results

4 x 800 relay: 1, Red River, 8:44.87. 17, United North Central, 10:10.56.

60 hurdles: 1, Bothun, GFRR, 8.42.

60 dash: 1, Schmidt, Bem, 7.24. 16, Yliniemi, UNC, 7.75. 17, Feder, N, 7.76. 25, Huckbody, N, 7.84. 55, Gorder, PR, 8.11. 64, Breitweser, PR, 8.19. 66, Bennett, N, 8.20. 78, Rak, PR, 8.31. 86, Miller, N, 8.41. 87, Larson, N, 8.42, 88, DeWolf, N, 8.44. 101 (tie), Noonan, PR, and Rockensock, UNC, 8.68. 107, Bravo, PR, 8.74. 111, Hamblin, PR, 8.87. 120, Clements, UNC, 9.16. 126, Weckwerth, PR, 9.62. 128, Engst, PR, 9.97.

400 dash: 1, Jerkovich, H, 53.90. 2, Carlson, PR, 53.94. 10, Johnson, UNC, 57.39. 42, Breitweser, PR, 1:04.44. 43, Ziegler, UNC, 1:04.49.

1,600 run: 1, Carlson, Bem, 4:34.16. 15, Waggoner, PR, 5:09.90. 18, Trosen, N, 5:12.91. 50, Huckbody, N, 6:11.34. 57, Kantonen, PR, 6:35.93. 60, Dinh, N, 6:59.58.

4 x 200 relay: 1, GF Central, 1:37.83. 11, Park Rapids, 1:44.24. 26, United North Central, 2:03.37.

800 run: 1, Hendrickson, Bem, 1:58.62. 14, Overmyer, PR, 2:20.67. 18, Carlson, PR, 2:23.38. 19, Waggoner, PR, 2:23.43. 23, Adolphson, PR, 2:28.80. 27, Hanke, PR, 2:29.91.

200 dash: 1, Harris, H, 23.37. 9, Johnson, UNC, 24.90. 12, Feder, N, 25.15. 14, Fritze, PR, 25.36. 14, Huckbody, N, 25.36. 23, Yliniemi, UNC, 26.06. 36, Bennett, N, 26.94. 41, Gorder, PR, 27.12. 54, Rak, PR, 27.84. 57, Miller, N, 27.92. 60, DeWolf, N, 28.17. 61, Breitweser, PR, 28.22. 66, Larson, N, 28.50. 69, Hamblin, PR, 28.74. 71, Noonan, PR, 29.02. 74, Zeigler, UNC, 29.54. 78, Weckwerth, PR, 32.37. 80, Engst, PR, 34.00.

3,200 run: 1, Overmyer, PR, 10:19.41.

4 x 400 relay: 1, Bemidji, 3:44.43.

High jump: 1, Feder, N, 6-2.

Pole vault: 1, Tappe, PL, 1-10. 14, Adolphson, PR, 9-6.

Long jump: 1, Burkholder, GFRR, 20-5.50.

Triple jump: 1, Jerkovich, Hib, 41-10.50. 6, Feder, N, 37-5.

Shot put: 1, Bjerk, GFRR, 55-0.25. 32, Keranen, N, 33-8.50. 39, Olson, UNC, 32-6.50. 48, Godwin, N, 31-1. 66, Rak, PR, 28-6. 67, Lausten, UNC, 28-4.50. 69, Wright, UNC, 27-10.50. 70, Noonan, PR, 27-7. 75, Graba, UNC, 26-2.50. 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness