Weather Forecast


Four Warriors, three Panthers place at Big Bear meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids,Minnesota 56470
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Four Warriors, three Panthers place at Big Bear meet
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

     United North Central had four wrestlers place while Park Rapids had three wrestlers place during the finals of the Big Bear Tournament at Cass Lake Saturday.


     Taylor Carlson lost a major decision to Dillon Card of Bertha-Hewitt/Verndale in the 220-pound championship match in leading UNC to 12th place with 101 points. Also placing for the Warriors were Sam Tellers (eighth at 152), Dylan Huttonen (fourth at 170) and Tristan Palmer (fourth at 195).

     John Kyllonen pinned his first three opponents before settling for sixth place at 195 pounds as Park Rapids finished 24th in this 33-team tournament with 56 points. Justin Dravis won his first two matches at 152 before finishing sixth while Jared Sunram finished eighth at 120 pounds.

     Also competing for the Panthers were Logan Johnson at 138, Laine Jensen at 145, Zach Nelson at 160, Zack Tretbar at 170 and Chris Baxter at 285.

     Hutchinson won the team title with 199 points. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis was 29th with 22 points.

Team scores: Hutchinson 199, Willmar 170.50, Blackduck/Cass Lake-Bena 132.50, Bemidji 124.50, Barnesville 119, Pequot Lakes/Pine River-Backus 117, Detroit Lakes 113.50, Badger-Greenbush-Middle River 109.50, Bertha-Hewitt/Verndale 105, Fergus Falls 104, Crookston 102, United North Central 101, Thief River Falls 100, Hibbing 90, New York Mills 80.50, MAHACA 74.50, West Central Area 73, Crosby-Ironton 68, Fosston/Bagley 67.50, Dilworth-Glyndon-Felton 65.50, Staples-Motley 64, Big Lake 59, Aitkin 57, Park Rapids 56, Roseau 53, United Clay Becker 51.50, Mahnomen-Waubun 51, Red Lake County Central 29, Robbinsdale Cooper 22, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 22, Deer River 15, Wadena-Deer Creek 9, West Marshall 1.

Park Rapids results

Jared Sunram (120 pounds): pinned by Indi Farris, Bemidji, 5:04; won minor decision over Dustin McGee, WHAN, 6-4; won minor decision over Keaton Long, WCA, 10-6; won by injury default over Mitchell Ascherran; lost major decision to Juan Resendez, Willmar, 12-3; lost minor decision to Ian Frenzel, BCLB, 9-3 (8th place).

Logan Johnson (138 pounds): lost major decision to Ben Marx, FB, 14-0; pinned Preston Yanta, Big Lake, 5:07; pinned Lance Pierce, WDC, 3:23; lost major decision to Logan Walz, UNC, 10-1.

Laine Jensen (145 pounds): pinned Gabe Ryappy, CI, 1:09; pinned by Mason Swegarden, UCB, :38; pinned  Taylor Ericksrud, NYM, 3:54; won minor decision over Kyle Mickelsen, WCA, 10-6; lost minor decision to Rylee Anderson, Barnesville, 4-0.

Justin Dravis (152 pounds): pinned Mitchell Mann, Deer River, :48; won minor decision over Levi Balleck, Hibbing, 6-4; lost minor decision to Royal Crow, WCA, 4-1; pinned Tyshan Black, Cooper, 2:42; won minor decision over Brandon Waage, BGMR, 4-1; lost minor decision to Nick Gravdahl, PLPRB, 5-1; lost minor decision to Crow 5-0 (6th place).

Zach Nelson (160 pounds): won major decision over Jarid Berning, MAHA, 12-4; pinned by Colten Carlson, Willmar, 3:40; pinned by Truman Crandall, WHAN, 1:00.

Zack Tretbar (170 pounds): pinned by Nick Peterson, Bemidji, 3:50; won minor decision over Nolan Dyrdal, TRF, 6-0; pinned by Nick Vig, FB, 5:33.

John Kyllonen (195 pounds): pinned Colten Millner, Roseau, 1:12; pinned Aaron Nelson, MAHA, 2:28; pinned John French, BHV, 3:48; lost minor decision to Tyler Patron, NYM, 3-2; lost major decision to Tristan Palmer, UNC, 13-2; lost minor decision to  Tanner Templin, BCLB, 2-0 (6th place).

Chris Baxter (285 pounds): pinned by Jake VanderHeiden, Hutchinson, 1:39; pinned Jeremy Peck, Deer River, 4:06; pinned by Andrew Tysdal, FF, 4:13.