Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Flyers edge Panthers for team title at Crookston meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids, 56470
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Grace Bateman's first-place showings in the 300-meter hurdles and pole vault led the Park Rapids girls track and field team to runner-up honors at Tuesday's Crookston VFW Invitational.

Advertisement
Advertisement

Bateman won the 300 hurdles in 49.14 and won the pole vault by clearing 8 feet, 6 inches as the Panthers compiled 95.50 points. Bagley/Fosston edged the Panthers for the title in this 16-team meet with 96 points.

The Panthers also had three individual runner-up finishes: Lydia Lutz in the 1,600 run (5:31.48), Summer Ellefson in the 400 dash (1:04.39) and Shelby Pierce in the 800 run (2:28.57). Mady Vaudrin also tied for second in the 100 dash in 13.72.

Also placing second were the 4 x 800 relay team of Ellefson, Lora Remus, Kaylee Hilmanowski and Pierce (10:19.15); the 4 x 200 relay team of Hannah Gorder, Justine Rittgers, Bateman and Vaudrin (54.12); and the 4 x 400 relay team of Ellefson, Emily Klingenberg, Mandy Schirmers and Pierce (4:21.36).

In the boys meet, the Panthers finished 10th with 23 points. Dilworth-Glyndon-Felton led the 15-team field with 152 points.

Leading the Panthers were Herman Stieng (second in 53.74) and Austin Carlson (fourth in 54.78) in the 400 dash. The 4 x 800 relay team of Taylor Kimball, Sam Goebel, Jake Waggoner and Travis Deitchler took third in 9:31.25.

Girls team scores: Bagley/Fosston 96, Park Rapids 95.50, Warroad 83.50, East Grand Forks 79, Dilworth-Glyndon-Felton 74, Crookston 66, West Marshall 65, Thief River Falls 31.50, Badger/Greenbush/Middle River 27.50, Ada-Borup 20, Fertile-Beltrami 16, Clearbrook-Gonvick 16, Red Lake County 15, Lake of the Woods 11, Fisher-Climax 5, Mahnomen/Waubun 1.

Individual results

4 x 800 relay: 1, East Grand Forks, 10:12.79. 2, Park Rapids (Ellefson, Remus, Hilmanowski, Pierce), 10:19.15.

100 hurdles: 1, Larson, Crk, 17.05.

100 dash: Hahn, War, 13.35. 2 (tie), Vaudrin, PR, 13.72. 5, Gorder, PR, 13.83.

4 x 200 relay: 1, Bagley/Fosston, 1:47.38. 5 (tie), Park Rapids (Gorder, Klingenberg, Schirmers, Vaudrin), 1:57.57.

1,600 run: 1, Lindgren, WM, 5:30.67. 2, Lutz, PR, 5:31.48. 6, Remus, PR, 5:55.82.

4 x 100 relay: 1, Bagley/Fosston, 52.75. 2, Park Rapids (Gorder, Rittgers, Bateman, Vaudrin), 54.12.

400 dash: 1, Fraser, LOW, 1:03.48. 2, Ellefson, PR, 1:04.39.

300 hurdles: 1, Bateman, PR, 49.14. 8, Rittgers, PR, 54.70.

800 run: 1, Scanlan, EGF, 2:26.31. 2, Pierce, PR, 2:28.57.

200 dash: 1, Huschle, BF, 25.61.

3,200 run: 1, Galstad, EGF, 11:49.96. 7, Erickson, PR, 13:19.25. 8, Mo. Olson, PR, 13:22.34.

4 x 400 relay: 1, East Grand Forks, 4:20.44. 2, Park Rapids (Ellefson, Klingenberg, Schirmers, Pierce), 4:21.36.

Discus: 1, Schumacher, Crk, 107-9.

High jump: 1, Julin, BF, 5-2. 8, Lauderbaugh, PR, 4-10.

Long jump: 1, Huschle, BF, 18-9.

Pole vault: 1, Bateman, PR, 8-6. 8, Hoffman, PR, 7-6.

Shot put: 1, Solheim, Crk, 38-11.25.

Triple jump: 1, Huschle, BF, 37-5. 5, Klingenberg, PR, 32-0.50.

Boys team scores: Dilworth-Glyndon-Felton 152, Thief River Falls 106, East Grand Forks 96.50, West Marshall 51, Bagley/Fosston 48.50, Crookston 43, Warroad 42.50, Badger/Greenbush/Middle River 26, Ada-Borup 25, Park Rapids 23, Lake of the Woods 19, Fisher-Climax 19, Red Lake County 18, Fertile-Beltrami 15.50, Grygla-Gatzke 13.

Individual results

4 x 800 relay: 1, D-G-F, 9:01.65. 3, Park Rapids (Kimball, Goebel, Waggoner, Deitchler), 9:31.25.

110 hurdles: 1, Rieder, DGF, 17.11.

100 dash: 1, Riopelle, WM, 11.51.

4 x 200 relay: 1, Thief River Falls, 1:36.13.

1,600 run: 1, Hennen, DGF, 4:47.62.

4 x 100 relay: 1, Thief River Falls, 44.48.

400 dash: 1, Kuznia, TRF, 53.55. 2, Stieng, PR, 53.74. 4, Carlson, PR, 54.78.

300 hurdles: 1, Paradis, War, 42.42.

800 run: 1, Stola, FB, 2:06.41.

200 dash: 1, Riopelle, WM, 23.45. 7, B. Fritze, PR, 25.43.

3,200 run: 1, Hennen, DGF, 10:32.83.

4 x 400 relay: 1, East Grand Forks, 3:40.23. 7, Park Rapids (Schulz, Hensel, Gorder, McBrady), 4:11.66.

Discus: 1, Blasey, AB, 157-4.

High jump: 1, Thompson, BF, 6-4.

Long jump: 1, Jackson, TRF, 20-5.50.

Pole vault: 1, Mercil, DGF, 12-6.

Shot put: 1, Blasey, AB, 50-7.

Triple jump: 1, Pederson, EGF, 42-4.50.

Advertisement
Advertisement
Advertisement