Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Buffalo River Race Park: Beltrami man wins Modified feature

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Park Rapids, 56470
Park Rapids Enterprise
(218) 732-8757 customer support
Park Rapids Minnesota PO Box 111 56470

Alex Engelstad of Beltrami, Minn., took first place in the Wissota Modified feature race in front of a field of veterans on Sunday night at the Buffalo River Race Park.

Advertisement
Advertisement

Engelstad bested Fargo's Corky Thomas and Blake Jegtvig of Hawley, Minn.

In other features:

James Cooper of Mahnomen, Minn., took first in the Hornets division; Patrick Brejcha of Wahpeton, N.D., won the Legends; and Brian Petermann of Hawley, Minn., took first in Pure Stocks.

The team of Nathan Johnson and Cody Wenzel of Davenport, N.D., took first in Road Hogs; Ryan Mikkelson of Jamestown, N.D., took first in Wissota Midwest Mod; and Cody Erickson of Pennock, Minn., placed first Wissota Mod Four.

Hornets

Heat one: 1, Bryce Mueller, Mahnomen, Minn. 2, Scott Lampton, Twin Valley, Minn. 3, Torey Fischer, West Fargo.

Heat two: 1, James Cooper, Mahnomen, Minn. 2, Shawn Dement, Fargo. 3, Corey Doll, Fargo.

Feature: 1, James Cooper, Mahnomen, Minn. 2, Corey Doll, Fargo. 3, Shawn Dement, Fargo. 4, Corey Pourrier. 5, Bryce Mueller, Mahnomen, Minn.

Legends

Heat one: 1, Kasey Kurtz, Perham, Minn. 2, Ivan Sailer, Bismarck. 3, Todd Heinrich, Christine, N.D.

Feature: 1, Patrick Brejcha, Wahpeton, N.D. 2, Brock Gronwald, Fergus Falls, Minn. 3, Ivan Sailer, Bismarck. 4, Chad Sogge, Barnesville, Minn. 5, Carson Gramm.

Pure Stocks

Heat one: 1, Matthew Milbeck, Pelican Rapids, Minn. 2, Brad Lee, Dilworth. 3, Tim Shiek.

Heat two: 1, Derik Eiter, Fargo. 2, Jesse Skalicky, Fargo. 3, Tyler Alm, West Fargo.

Heat three: 1, Luke Johnson, Glyndon, Minn. 2, Brian Petermann, Hawley, Minn. 3, Caleb Lehse, Fargo.

Feature: 1, Brian Petermann, Hawley, Minn. 2, Derik Eiter, Fargo. 3, Tim Shiek. 4, Curtis Huseth, Underwood, Minn. 5, Brad Lee, Dilworth.

Road Hogs

Heat one: 1, Zane Seelye/Pete Seelye (Fargo/Bismarck). 2, Sean Johnson/Dylan Johnson. 3, Nathan Johnson/Cody Wenzel (Davenport, N.D.).

Feature: 1, Nathan Johnson/Cody Wenzel (Davenport, N.D.). 2, Sean Johnson/Dylan Johnson. 3, Zane Seelye/Pete Seelye (Fargo/Bismarck). 4, Allison Petermann/Rick Henriksen. 5, Dan Dowling/Justin Sauvageau (West Fargo/Horace, N.D.).

WISSOTA Midwest Mod

Heat one: 1, Kylie Abrahamson, Merrifield, Minn. 2, Mike Anderson, West Fargo. 3, Zach Naastad, Grand Forks, N.D.

Heat two: 1, Tyler Weight, LaMoure, N.D. 2, Ryan Mikkelson, Jamestown, N.D. 3, Rich Pavlicek, Casselton, N.D.

Heat three: 1, Ron Saurer, Dalton, Minn. 2, Dustin Strand, Grand Forks, N.D. 3, Shayne Laske, Moorhead.

Heat four: 1, Bryce Borgen, Perley, Minn. 2, Charlie Jensen, Glyndon, Minn. 3, Royce Jawaski, Horace, N.D.

Feature A: 1, Ryan Mikkelson, Jamestown, N.D. 2, Charlie Jensen, Glyndon, Minn. 3, Dustin Strand, Grand Forks, N.D. 4, Taylor Weight, LaMoure, N.D. 5, Kylie Abrahamson, Merrifield, Minn.

Feature B: 1, Lance Schill, Langdon, N.D. 2, Jeff Nelson, Perley, Minn. 3, Jason Hoffman. 4, Scott Zimmerman, Rothsay, Minn. 5, Brent Weight, LaMoure, N.D.

WISSOTA Mod Four

Heat one: 1, Dean Larson, Pennock, Minn. 2, Cory Ohnstad, Harwood, N.D. 3, Dustin Knutson, Mahnomen, Minn.

Heat two: 1, Rob VanMil, Hawley, Minn. 2, Troy Kuehl, Glyndon, Minn. 3, Brennan Borg, Fargo.

Heat three: 1, Josh Abrahamson, Moorhead. 2, Tyler Hall, Fertile, Minn. 3, Michael Griffiin, Detroit Lakes, Minn.

Heat four: 1, Cody Erickson, Ulen, Minn. 2, Justin Cain, Fargo. 3, Karmith Christensen, West Fargo.

Feature: 1, Cody Erickson, Pennock, Minn. 2, Dean Larson, Pennock, Minn. 3, Tyler Hall, Fertile, Minn. 4, Rob VanMil, Hawley, Minn. 5, Josh Abrahamson, Moorhead.

WISSOTA Modified

Heat one: 1, Paul Engelstad. 2, Bryan Dyrdahl, Bagley, Minn. 3, Travis Saurer, Elizabeth, Minn.

Heat two: 1, Rick Jacobson, Wilton, Minn. 2, Alex Engelstad, Beltrami, Minn. 3, Brent Pulskamp, Wahpeton, N.D.

Heat three: 1, Blake Jegtvig, Hawley, Minn. 2, Corky Thomas, Fargo. 3, Dev Malmlov, Moorhead.

Feature: 1, Alex Engelstad, Beltrami, Minn. 2, Corky Thomas, Fargo. 3, Blake Jegtvig, Hawley, Minn. 4, Michael Greseth, Harwood, N.D. 5, Rick Jacobson, Wilton, Minn.

Advertisement
news@parkrapidsenterprise.com
Advertisement
Advertisement